https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/slozity-svet-jednim-cislem-aneb-cesko-v-indexech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Složitý svět jedním číslem aneb Česko v indexech

26.6.2023 06:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | IPR Praha
Jak si vede Česko v oblastech životního prostředí, ekonomických sociálních otázkách a celkově pokroku na cestě k udržitelnosti hodnotí publikace Složitý svět jedním číslem anebo Česko v indexech, kterou právě vydává Česká informační agentura životního prostředí.
 
Text obsahuje celkem patnáct kapitol věnovaných komplexním indexům, úvodní text a závěrečné shrnutí. Výsledky srovnává v rámci zemí EU27 i světa.

Nejlépe si Česko vede v SDG Indexu neboli Indexu udržitelného rozvoje, kde je na 6. místě v rámci EU27 a 13. ze 163 hodnocených zemí. Na opačném konci hodnocení je v Indexu výkonnosti v oblasti změny klimatu, kde je na 25. místě v EU27 a 41. z 59 hodnocených států světa. V ostatních indexech se pohybuje kolem evropského průměru.

Jedná se o indexy, které jsou publikovány buď každoročně nebo v delších intervalech různými univerzitami, veřejnými institucemi, nevládními organizacemi či soukromými subjekty. Vedle popisu a hodnocení současného stavu mapuje většina indexů také vývojové trendy. Některé indexy se snaží projektovat budoucnost nebo nabídnout v rámci textových doprovodů možné způsoby řešení.

Česko učinilo v řadě oblastí výrazný pokrok žádoucím směrem k udržitelnému rozvoji – tedy směrem, kdy k uspokojování sociálních potřeb lidí dochází díky prosperující ekonomice při současném respektování environmentálních limitů, zároveň jsou však prezentovány i údaje a trendy negativní.

Publikace prezentuje komplexní Index cílů udržitelného rozvoje – SDG Index, Index environmentální výkonnosti, který se zabývá vlivy člověka na přírodní ekosystémy a životní prostředí nebo Index výkonnosti v oblasti změny klimatu, který porovnává vynaložené úsilí s dosaženými výsledky. Ze sociální oblasti zahrnuje známý Index lidského rozvoje, který potvrzuje, že Česko patří mezi státy, kde se lidem vede spíše lépe než hůře.

Průměrně si vede například v Globálním inovačním indexu, který hodnotí úspěšnost v oblasti inovací, jak už jeho název napovídá nebo v Indexu lidského kapitálu. Relativně dobře se umístilo také v Indexu přechodu k udržitelnosti. Mezi další indexy patří například Index neporušenosti biodiverzity, Index využití vody Index pro světové energetické trilema a další. Celkem je to třináct indexů, vedle kterých je zařazen také indikátor Ekologická stopa a HDP.

Žijeme v období, kdy má člověk tak významný vliv na planetu, že je považován za geologickou sílu. Současná nová éra či nové geologické období, kdy na planetě Zemi převládají lidské (antropogenní) procesy, dostala proto označení antropocén. Čelíme vzájemně propojeným krizím, takzvané trojité planetární krizi v oblastech změny klimatu, ztráty biodiverzity a znečištění. Řešení problémů, jako jsou změna klimatu, migrace či geoekonomické konfrontace, vyžaduje resilientní společnost schopnou absorbovat otřesy a následně se z nich úspěšně zotavit.

Získané informace mohou sloužit jako důležitý nástroj pro plánování a rozhodování v různých oblastech. Důležité je si uvědomit, že každý index má své výhody i nevýhody a nelze je brát jako absolutní měřítko. Je třeba je zohlednit v kontextu specifických podmínek, které se mohou v různých zemích lišit. Odtud plynou i rozdílné výsledky Česka u komplexních indexů, které hodnotí různé aspekty ekonomiky. Publikace tak nabízí užitečné informace a podněty k diskusi a napomáhá lépe porozumět tomu, jak jsou jednotlivé indexy konstruovány a jak mohou být používány k měření různých aspektů naší společnosti a životního prostředí v Česku.

Publikaci je možné stáhnout zde:


reklama

 
foto - Grešlová Petra
Petra Grešlová
Autorka je sociální ekoložka.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.6.2023 11:02
indexy záleží na srovnávací základně....ale tohle je lepší...

https://echo24.cz/a/HB9Yf/zpravy-svet-green-deal-navrh-evropska-komise-kritika?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=963721&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist