https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stat-postupne-zavede-pozadovanou-uroven-ochrany-stad-pred-utoky-velkych-selem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát bude postupně vyžadovat lepší úroveň ochrany stád před útoky velkých šelem video

11.3.2021 11:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dobře zabezpečeno je pouze 1,1 % pastvin, 4,8 % pastvin pak má oplocení s drobnými nedostatky. Ilustrační snímek.
Dobře zabezpečeno je pouze 1,1 % pastvin, 4,8 % pastvin pak má oplocení s drobnými nedostatky. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Státní ochrana přírody si nechala vypracovat, jak by měla vypadat standardní ochrana hospodářských zvířat, to je především ovcí, koz a skotu před útoky vlka obecného a medvěda hnědého. Kromě pasených zvířat zahrnuje i optimální zabezpečení včelstev proti medvědům. Bude zatím sloužit především jako doporučení. Agentura přírody a krajiny ČR si dokument nechala zpracovat Českou zemědělskou univerzitou ve spolupráci s chovateli a dalšími spolupracovníky.
 

„Navrhovaná opatření nejsou sepsána od stolu, vycházejí z praxe českých i zahraničních chovatelů. Dbáme na vzhled a prostupnost krajiny, proto nejsou doporučovány žádné vysoké ploty. Vlci se do ohrady nejčastěji dostávají podlezením či podhrabáním, zásadní je tedy kvalitní ochrana u země,“ vysvětluje František Groessl, chovatel hospodářských zvířat z ČSOP Libosváry, jeden ze spoluautorů standardu.

Standard je doplněn nákresy a popisuje možné kombinace opatření, které chovatel hospodářských zvířat může aplikovat a které ve svém důsledku mohou stáda účinně ochránit. Vychází z prověřených a úspěšně realizovaných opatření u nás i jinde v Evropě. Zabývá se možnými způsoby ochrany stád před predátory, jako jsou jiná organizace pastvy, dohled člověka - pastevce, práce pasteveckých psů nebo technická opatření (různé typy oplocení). V ideálním případě je dobré tyto způsoby kombinovat.

Podklad pro získání dotace, pro odškodnění nikoliv

Standard je nyní především podkladem pro podávání projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), podporujících zabezpečení hospodářských zvířat před útoky velkých šelem.

Dodržování standardu dnes není závazné pro uznání nároku náhrady škody na domestikovaných zvířatech podle zákona č. 115/2000 Sb. o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Při přípravě novely zmíněného zákona v průběhu roku 2021 však bude standard využit pro definování minimálního povinného zabezpečení pasených zvířat pro vznik nároku na náhradu škody.

„Nyní je podle zákona škoda vyplácena i v případě, že je pastvina obehnaná jedním drátem, pod kterým vlk jednoduše projde. To by se mělo do budoucna změnit a vyplácení náhrad navázat na minimální preventivní opatření, podkladem pro to bude právě standard. Funguje to tak v některých německých spolkových zemích a debata se o tom vede i ve Švýcarsku,“ objasňuje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Část chovatelů se opravdu snaží a stáda zabezpečuje, k mnoha dalším ale jezdíme na šetření škod opakovaně a vidíme, že se nic nezměnilo. Vlci se pak naučí do ohrad chodit, což poškozuje všechny,“ dodává.

Prevence je základ

Potvrzuje to i průzkum zabezpečení pastvin, který během podzimu prováděli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

„Zjistili jsme, že ohrazení na drtivé většině pastvin na Broumovsku (94,1 % celkového počtu), nebrání dostatečně vniknutí vlků. Naopak dobře zabezpečeno je pouze 1,1 % pastvin, 4,8 % pastvin pak má oplocení s drobnými nedostatky, které jsou kompenzovány buď přítomností pasteveckých psů nebo zavíráním zvířat na noc do stájí,“ konstatuje Hana Heinzelová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

O finance na preventivní opatření na ochranu stád ve výši 100% dotace si mohou chovatelé v současné době požádat z Operačního projektu Životní prostředí. Vzhledem k administrativní náročnosti podávání projektů připravuje AOPK ČR pro další programové období (OPŽP 2021–2027) některá zjednodušení. Dál připravila návrh národního dotačního titulu k financování preventivních opatření pro drobné chovatele a dotace na krytí vícenákladů spojených s náročnější organizací pastvy při ochraně zvířat před vlkem.

AOPK ČR nyní připravuje sérii krátkých videí o doporučovaném zabezpečení stád a nejčastějších problémech v zabezpečení pastvin.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (62)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.3.2021 10:10
No pasarán!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 12:08 Reaguje na Karel Zvářal
Když bude stát nařizovat, jak to bude dotovat !
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

11.3.2021 16:41 Reaguje na smějící se bestie
Stát už dávno dotuje. Pokud se dodrží standard, tak 100%.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 17:10 Reaguje na Jiří Hušek
Odkaz, příklad, by byl ?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.3.2021 17:18 Reaguje na smějící se bestie
„Stát nabízí na oplocení, pastevecké psy a košáry /zařízení pro bezpečnější nocování ovcí a koz/ dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Zde lze hradit až 100 % nákladů na zabezpečení hospodářských zvířat. Byl sestaven manuál pro chovatele (Průvodce financováním prevence škod způsobených vlkem obecným, nebo zde), aby byl pro ně tento dotační program dosažitelnější, jelikož administrativně se jedná o náročný proces.“ (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jindriskan-jelinkova-jak-je-to-tedy-s-temi-vlky-na-broumovsku)
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 18:05 Reaguje na Majka Kletečková
Stát nabízí i peníze na oplocenky a na sazenice. Přesto milovníci vlků tvrdí, že oplocování je špatné a zvěř je třeba vystřílet.
Nepřijde Vám to jako měření dvojím metrem?
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 18:06 Reaguje na DAG
Pardon. Tam nemělo být milovníci vlků, ale ekoorganizace.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.3.2021 17:08 Reaguje na DAG
Pokud by to tak bylo, tak mi to připadá jako měření dvojím metrem. Moje zkušenost je ale taková, že se nevolá po vystřílení zvěře, ale po dočasném snížení jejího počtu po dobu, než po kůrovcové kalamitě dkostatečně vyrostou nové sazenice.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

12.3.2021 09:10 Reaguje na Majka Kletečková
Ubezpečuju vás, že stát bude v blízké budoucnosti nucen silně přehodnotit své výdaje, takže počítejte s tím, že to, co tady píšete nebude brzo pravda.
A pokud by byla v rámci úspor zrušena i AOPK, bylo by to skvělé 😁
Odpovědět
Hu

Hunter

11.3.2021 10:13
Rozkaz zněl jasně, zadržet muže s hnědou koženou aktovkou. :-) :-). Tohle znepřístupňování krajiny pro nesmyslný koníček zelených khmérů zatím nikde nepomohlo a nic nevyřešilo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.3.2021 10:43
Další důkaz, že stát je zcela neschopný hospodář a myslí, stejně jako u kovidu, maximálně na týden dopředu. Materiál navíc sepsán bez účasti těch,kterých se týká nejvíce. /tím se nechci dotknout ZO ČSOP Libosváry /

Základem všeho musí přece být znalost počtu vlků v jednotlivých terirtoriích , která však dnes podle Pelce, neschopného ředitele AOPK ČR, není na pořadu dne.

Dopadne to stejně jako s Maginotovou linií za II. světové. Zabezpečené ohradníky budou obejity a půjde se tam, kde tyto překážky nejsou, tedy dále do vnitrozemí.

A tyhle exoty platíme z našich daní, to je hnus velebnosti!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.3.2021 17:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Materiál navíc sepsán bez účasti těch,kterých se týká nejvíce."

Myslím, že nejvíce se to týká chovatelů hospodářských zvířat. A v článku se píše, že ČZU při vypracování standardu spolupracovala s chovateli.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:33 Reaguje na Majka Kletečková
To se tak napíše vždycky.
Kde, kdy a s kolika ? Nakonec se zjistí 1 majitel kozlíka mazlíka
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.3.2021 11:41
Netušil jsem, že je možné, aby se celý stát zbláznil kvůli vlkůma medvědům, ale stalo se. To bude život mezi dva metry vysokými a půl metru zakopanými ploty. Taková turistická zajímavost se jinde nenajde a místní hotely a penziony budou praskat ve švech. Průchody mezi ploty také.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.3.2021 11:43 Reaguje na Jiří Daneš
Jj, a neposedné děti budou zadarmo pokopány proudem. Mezi ploty budeme žít všichni, i ti, co to nepotřebují...
Odpovědět
MG

Milan G

11.3.2021 21:38 Reaguje na Karel Zvářal
Pane Zvářal, pomalu už mezi těmi ploty začínáme všichni žít, a bude hůř....
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.3.2021 17:00 Reaguje na Jiří Daneš
U správných elektrických ohradníků stačí ploty vysoké jen 125 cm a žádné dráty se nemusejí pod zem zakopávat. Viz názorné video pod článkem.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:35 Reaguje na Majka Kletečková
Dráty jaksi pod zemí probíjejí a 125cm je pro vlka k přeskočení jen slabší rozcvička. Video může být hrané , kreslené nebo malovaný komiks , vyjde to nastejno.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.3.2021 17:11 Reaguje na Petr Pekařík
Právě kvůli tomu je dobré elektrický ohradník kombinovat s pasteveckými psy.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 12:01
Já jsem pro. Nyní bude naprosto legitimní oplotit všechny paseky v lese.
Parafráze jak to píšou pod každým článkem o vlcích.
Oplocenky platí stát, sazenice platí stát, dosazování poškozených a uschlých sazenic platí stát.
V čem je problém?
Takže nevidím důvod, proč jakkoliv omezovat zvěř
No není to krásné :))
No a vlci s jeleny můžou laškovat mezi oplocenkami;)
Odpovědět
AM

Anežka M

11.3.2021 13:30 Reaguje na DAG
Mně se to líbí. Vždycky jsem měla ráda bludiště.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:37 Reaguje na DAG
Čím více oplocenek , tím větší šance pro zvěř se do nich zaplést. Taky by měly být vykáceny všechny stromy v dosahu - co když vlk počká na bouřku a spadlý strom rozbije plot ? Taky se vlk může naučit ty stromy kácet na ploty :-))) . Prostě jako v ochranném pásmu VVN , aby to bylo vidět i z družice.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.3.2021 12:20
Přes hledi a mušku vidim jednoduche řešeni vlčiho problemu
Odpovědět
Hu

Hunter

11.3.2021 13:04 Reaguje na karel krasensky
Dneska už střílíme přes puškohled nebo noční vidění. Vývoj a pokrok zastavit nelze :-).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.3.2021 20:26 Reaguje na Hunter
To už je zhůvěřilost. Chceš lovit? Tady máš luk a šípy a ukaž, jaký jsi frajer. -)))
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

12.3.2021 09:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokrok. Taky už snad do práce nejezdíte volským potahem.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dovoluji si upozornit , že NV nebo jen kolimátor už má dnes i lovec s lukem.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:39 Reaguje na Hunter
Každopádně to chce smečce ukázat názorný příklad , co se stane , když ....na stejném principu to platí u černé i biologické ochraně letišť( lov s dravci)
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.3.2021 14:20
Typicky,drzy ochranařsky veleduch ve videu.Kde v sobě bere drzost hodnotit cizi praci a usili když na tom oploceni nehnul prstem,
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.3.2021 17:09 Reaguje na karel krasensky
Nechápu Vaše rozčilení. Třeba majitel a tvůrce oplocení nechtěli na videu vystoupit. Předpokládám, že onen ochranář bude mezi těmi, kteří budou v budoucnu posuzovat kvalitu zabezpečení před vlkem. V tom případě je pak kompetentní osobou pro demonstraci toho, jak mám standardní ochrana vypadat.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.3.2021 08:06 Reaguje na Majka Kletečková
Tak tak.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:42 Reaguje na Majka Kletečková
Taky by mohl vlastní osobou ukazovat , jak se líčí újeď na vlka či medvěda. Samozřejmě používaná ke sčítání jedinců :-)))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.3.2021 17:54 Reaguje na Petr Pekařík
Nespletl jste si ekologickou platformu Ekolist s mysliveckým fórem?
Úkolem chovatelů určitě není sčítat vlky. To dělají proškolení odborníci a vlčí hlídky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.3.2021 15:08
Konec klasických pastvin, vznik koncentráků pro dobytek a volná krajina
patřící pár stovkám vlků. Opravdu velmi ekonomické a ekologické myšlení.
Pak ještě přijde Malík s vybíjením spárkaté pro ochranu lesa a vlk se
bude živit čím a nebo nakonec kým? Ploty pohraničím nekončí, pase se
po celé republice a to už jsou tisíce kilometrů dotovaných plotů a jak
to bude s jejich obnovou? Zase dotace kvůli několika stovkám vlků?
To už můžeme vypustit rovnou tygry a zavřít se s dobytkem do klecí my.
Proboha zatrhněme to nehorázné plýtvání prací, financemi a taky důvěrou
občanů ve skutečnou ochranu přírody. Vlk je nejnákladnějším zvířetem
naší přírody a to pouze proto, že zparchantěl totální ochranou. Všude,
kde žil donedávna se bojí lidí, psů, plotů a všeho lidského. Tu ale
ne a po Raspenavě a i Jablunkovsku chodí po vesnicích a kouká za
ploty, co je tam k snědku. Přitom má les prý plný přemnožené zvěře,
kterou nechtějí myslivci lovit. AOPK se tímto totálně v mých očích zprofanovalo jako odnož DUHY a jiných pomatenců. Pokud na to nezareagují lidé u voleb, tak jim to nakonec i přeji. Protože každý je strůjcem svého
štěstí, když je schopen investovat do pár vlků miliardy a na nemocné
děti vyhlašovat sbírky víček z PET láhví. HNUS !!!
Odpovědět

Jirka Černý

11.3.2021 16:54
Prevence je základ. S tím souhlasím, vhodné preventivní opatření problém vyřeší se stoprocentní účinností.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.3.2021 17:15
Konečně je oficiálně popsáno, co lze obecně považovat za standardní ochranu hospodářských zvířat před vlkem.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 18:07 Reaguje na Majka Kletečková
Agentura AOPK vyplácí kompenzace za napadení vlkem a platí ty oplocenky?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

11.3.2021 19:14 Reaguje na DAG
A k tomu 1 panel poštou gratis :-)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:43 Reaguje na Vladimir Mertan
Panel nebo parte ?
Odpovědět

Jirka Černý

11.3.2021 18:36 Reaguje na Majka Kletečková
A co až to nebudou hospodářská zvířata? Vlk není njaký zdegenerovaný panelákový čokl do kabelky, pitbull je proti němu celkem neškodný vořech. Většina lidí si vůbec neumí představit co dokáže jeden dobře stavěný dospělý vlk a jak na potvoru oni loví ve smečce.
Máte plný internet studijního materiálu o útocích vlka jak na zvířata tak člověka (ve škole vám lhali, nejsme na vrcholu potravního řetězce) mimochodem pokud vás zajímají plastické operace tak v těchto příbězích uvidíte spoustu dobře odvedené práce. Mým favoritem je útok vlků na medvěda a moc pěkné záběry z dronu jak smečka uloví zubra nebo tak něco. Pokud se nebojíte extrémních řešení můžete navrhnout ať chodíme do lesa ozbrojení, tak i to vás zklamu ne vždy to stačí.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.3.2021 22:30 Reaguje na Jirka Černý
1) Viděl a zažil jste někdy nasranýho pitbulla?
2) Byl jste někdy v oblastech, kde se vyskytuje vlk? Podle toho co píšete se jedná o naprosté krvelačné zabijáky, před kterými není úniku. Takže nebyl. Jinak byste, podle Vašich slov, neměl šanci přežít.
3) Já v těch oblastech byl a mohu Vás tedy uklidnit, že Vaše představy jsou hlavně vtipné :) Dokonce sem přežil i v oblasti s našimi vlky. No nejsem zabiják? :)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.3.2021 23:08 Reaguje na Slovan
Vás bych teda nechtěl někde potkat. I přes ten Interfernet začínáte budit hrůzu. Asi Vám začnu onikat. -)))
Odpovědět

Jirka Černý

12.3.2021 05:32 Reaguje na Slovan
Máte zajímavou logiku. Něco na způsob elektrický proud mně nemůže zabít protože je v zásuvkách po celém baráku a za ty léta co tu bydlím se mi nic nestalo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.3.2021 09:36 Reaguje na Jirka Černý
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se
ucho utrhne a pak bude celonárodní otázka, zda
to je únosné oplotit kdejakou pastvinu jako
kriminál a chovat tisíce pasteveckých psů kvůli
pár stovkám kreatur postrádajících plachost.
Otázkou bude nejen konec malochovatelů, ale
časem dojde i na jiné excesy, které budou tím
pověstným uchem džbánu. Kéž by se ale raději
staly těm aktivistům a ne třeba hrajícím si
dětem někde za vesnicí. To pak vezme do ruky
flintu otec dítěte a vezme to od vlka po ty
ochranáře a bude mu jedno, že jsou chráněni,
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:49 Reaguje na Břetislav Machaček
On taky sem tam někdo krachne a ty pastevecké psy útulky asi chtít nebudou
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:48 Reaguje na Slovan
Jen jste měl štěstí a doposud nepotkal správně nasr.. hladového vlka ideálně s rodinkou poblíž ( taková férovka). Myslivci na naháňky na černou používají teriéry a přesto už se stalo , že ze psa zbyly cáry( ze psa schopného zadržet prase !)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:45 Reaguje na Jirka Černý
Pokud půjdete do honitby ozbrojený palnou nebo chladnou zbraní, může Vás legitimovat mysl. stráž a zavolat hlídku PČR. Budete podezřelý z přípravy pytláctví.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.3.2021 08:01
Dobrý článek o dobrém přístupu. Ano, takto se k tomu má odborně přistupovat. A takový systém stavějí i přímo se zástupci chovatelů.... tak to má být! Dobrá práce :)

Dobře zabezpečeno je pouze 1,1% pastvin.... to mluví samo za sebe... víc není potřeba dodat..
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ani republika za Komančů nebyla 100% chráněná plotem. Bylo málo minových polí a vojákům se moc nechtělo střílet
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

12.3.2021 08:01
Ma smysls o tom tady diskutovat? Kleteckova je v rausi ze ma konecne nazorne video jak na to... a Slovan je tak statecny, ze se ani nepodepise. Jednim slovem sebranka.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.3.2021 17:24 Reaguje na Jaroslav Havel
To liščí monstrum s vykulenýma očima na zeleném pozadí jste Vy?
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

13.3.2021 14:42 Reaguje na Majka Kletečková
A jste uplne blba nebo to jen hrajete?
Odpovědět
JS

Josef Ston

12.3.2021 09:21
Chovatelé běda nám!!! Jestli někdo ty eko šílence urychleně nezarazí, tak max do 10 let pastevní chov zvířat u nás spolehlivě skončí. Snad zůstane pár velkochovů, které budou mít peníze na skutečné zabezpečení svých velkých stád - ne ty nesmysly popsané ve Standartu. /skutečné zabezpečení = profesionální hlídače, smečky pasteveckých psů, peníze na pokuty za pokousání těmito psy, peníze na pravniky atd. atd., t.j. to co si drobný chovatel nikdy nemůže dovolit /. A možná je to ten hlavní záměr ?
K oplocence na videu - na internetu je k zhlednutí video, kde vlk s jehnětem v tlamě přeskakuje obdobný plot asi tak s půlmetrovou rezervou.
Jako dlouholetý chovatel pasteveckých psů / měl jsem chovnou stanicí šarplaninců/ s 100 % jistotou tvrdím, že i pro nejméně zdatného šarplanince přeskočit výše prezentované zabezpečení by nebyl sebemenší problém. A to si myslím, že vlk je daleko zdatnějším skokanem.
A ještě k paní Kletečkové. Přečetl jsem pár Vaších diskusních příspěvků k různým článkům. A opravdu Vás hodně hodnotím za jednu věc - za odvahu, že doporučujete věcí /opatření/, kterým zcela evidentně vůbec nerozumíte. Nikomu nepřeji pokousání pasteveckým psem, ale Vám by to možná prospělo. Možná by se Vám to v hlavě trochu srovnalo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.3.2021 09:42 Reaguje na Josef Ston
Ona vám stejně neuvěří. Příručky DUHY jsou "bible" a nyní už i
metodika AOPK, která je odnoží DUHY pod hlavičkou státu. Už
se těším jak po ukončení chovu malochovateli bude DUHA a AOPK
kosit nespasené louky a provozovat "luční" hlídky monitorující
jejich postupnou devastaci a zarůstání lesem a buření.
Odpovědět
HR

Hajný Robátko

12.3.2021 13:41
Než takto zadrátovat krajinu...navrhuji dotace na nečinost.Jednou za rok pokosit a všichni budou spokojeni.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.3.2021 13:53 Reaguje na Hajný Robátko
A co to postříkat Roundupem ? Třeba z letadla , rogala apod.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

14.3.2021 23:38
Na Šumavě u Srní je výběh s vlky s vyvýšenou lávkou na pozorování. Aby tam opravdu setrvali, je oplocen (dle informace přímo od návštěvnického centra NPŠ) 3,5 m vysokým drátěným plotem s podezdívkou zapuštěnou cca 1 m do země. Lávka je minimálně 3 m nad terénem (+ zábradlí). Plus elektrický ohradník.
Podle toho, co nám AOPK zkouší věšet na nos ohledně oplocení zabraňujícího proniknutí vlků k hospodářským zvířatům, Správa NPŠ na oplocení toho výběhu vyplýtvala spoustu miliónů zbytečně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.3.2021 09:24 Reaguje na Vít Pátek
Přesně tak a to ještě na ten plot nesmí spadnout strom a umožnit
nerušený útěk či u pastvin vniknutí. Koně a skot v panice z vlků
prorazí i ty doporučené ploty a pak bude problém s nimi na silnici,
či na trati. Jsem zvědav, kdo bude odchytávat zubry a pratury.
To bude veliká legrace pro mnoho lidí a za nemalé peníze.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.3.2021 18:04 Reaguje na Vít Pátek
Pokud jsou uvnitř ohrady s plotem výšky 125 cm spolu s pasoucími se zvířaty alespoň dva pastevečtí psi, tak je nepravděpodobné, že by vlci přeskočili ohrazení a riskovali zranění. Protože vlk je chytrý a uvědomuje si, že zraněný vlk = mrtvý vlk (zraněný není schopen si sám obstarat dostatek potravy).
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

18.3.2021 11:13 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková a už ty dva pastevecké psy u svého stáda ovcí chováte? Kdybyste měla zkušenosti s chovem smečky pasteveckých psů v oblasti osídlené vlky a zároveň byla chovatelkou ovcí, tak bych vaše neustálé výzvy k chovu těch obrů brala vážně. Ale protože vím, že jste teoretik, tak se raději budu řídit zkušenostmi ovčáků, kteří ty psi skutečně chovají. A ti říkají, že to opravdu není pro každého.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

18.3.2021 11:07
Tak to už aby se vlkomilové začali pomalu navykat na pastvu. Já bych do chovu ovcí za podmínky, že musím mít pastviny obehnané 1,5 m vysokým pevným plotem a smečku minimálně 2 pasteveckých psů, prostě nešla. Když si představím, že o skopové maso není zájem, vlnu téměř nikdo nechce a ovce na mléko bych kvůli ochraně před vlky mohla chovat jen na malé oplocené výměře nebo zavřené ve stáji (protože obehnat účinným plotem třeba 100 ha pastvin vám samozřejmě orgány ochrany přírody nepovolí), nevidím smysl ovce vůbec chovat. V oblastech výskytu vlků si asi budou muset ochránci přírody poradit bez pastvy ovcí a k té vychvalované údržbě travních porostů pastvou využít vlastní žaludky.
Odpovědět
VM

Vladimír Menčík

24.3.2021 13:59
Je to velice zvláštní jednání státní zprávy, když neosloví chovatelé kteří měli největší škody, je to již historicky známý fakt ,,o nás bez nás,, Dále by asi bylo dobré znát ty odborníky. Kolikrát viděli vlka, útok vlka na stádo ovcí, kolik je potřeba psů a nebo si to jen teoreticky myslí a útok vlka na stádo ještě neviděli?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist