https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stepi-lounskeho-stredohori.ochranarsky-projekt-ktery-oslovil-lidi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stepi Lounského středohoří. Ochranářský projekt, který lidi oslovil

2.12.2023 05:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních zhruba 36 lokalitách. Počet syslů se k loňskému roku odhaduje na cca 4300-5000 jedinců.
Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních zhruba 36 lokalitách. Počet syslů se k loňskému roku odhaduje na cca 4300-5000 jedinců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jitka Větrovcová / Agentura ochrany přírody a krajiny
Program LIFE běží v Evropské unii v pěti na sebe navazujících fázích od roku 1992. A stal se jedním z velkých nástrojů, které umí přetavit peníze do pozitivních změn pro životní prostředí. Za cca 6,5 miliardy eur bylo po celé EU realizováno přes 4600 projektů. Mohlo by se zdát, že česká stopa mezi nimi zapadne. Nezapadne.
 
Jeden projekt, zkráceně nazývaný „Stepi Lounského středohoří“, nad očekávání vynikl.

Kromě samotné práce v terénu obdržel v roce 2014 prestižní cenu Natura 2000 Award za komunikaci.

V konkurenci dalších 165 přihlášených projektů z Evropy dokázal český projekt oslovit právě v tím, v čem řada realizací programu LIFE pokulhává. Tedy v tom, jak veřejnosti předat vysvětlení toho, proč je nějaká změna nebo zásah pro podporu životního prostředí vlastně zapotřebí. Proč je vůbec potřeba se o nějakou přírodu starat.

Projekt Stepi Lounského středohoří probíhal mezi lety 2011 – 2017. A nebyl nijak výrazný plochou realizace. Šlo o stovky hektarů. Nepřekvapivý byl i akumulovanou sumou peněz. Příjemce příspěvku, Agentura ochrany přírody a krajiny, tu hospodařila s objemem financí necelých 1,4 milionu eur, z čehož peníze od Evropské komise činily polovinu. Zbytek dodalo MŽP.

Výrazný byl ale způsob, jakým lidé z realizačního týmu dokázali přednést veřejnosti celý záměr a představit jeho detaily, vysvětlit jednotlivá opatření. A to za stavu, kdy každý je rád informován, ale nikdo není rád poučován, zrovna snadné není.

Příroda jako učebnice

Na Lounsku se podařilo komunikovat o spolupráci se všemi klíčovými partnery. Majiteli pozemků, hospodáři, obcemi. Proběhla řada seminářů, debat, přednášek. Pro malé i velké. Stranou nestály ani další vzdělávací instituce v oblasti. Vznikaly seriózní odborné publikace, letáky, komiksy, pexesa. A třešničkou na pomyslném dortu pak jsou Slavnosti stepí na Rané, které se v kalendáři zajímavostí regionu zabydlely natrvalo.

Ostatně, Projekt Stepi Lounského středohoří se také dobře „zabydlel“. Stal se součástí života místních, kteří prve stepi nechápali jako mimořádnost, a třeba o existenci syslů, přástevníka kostivalového anebo hopkající saranče skalní neměli zdání.

Realizační tým dokázal ve vztahu k veřejnosti vyvažovat mezi tou poněkud suchopárnou „ochranářštinou“ metodiky managementu péče o stepní lokality, a lidsky podaným zdůvodněním jednotlivých opatření. Proč tu akát tolik překáží, když je dřevinou, která dělá les? Proč někde raději spásat a jinde jen mulčovat? Co to jsou a k čemu slouží ty pomyslné nášlapné kameny? Díky projektu Stepi Lounského středohoří mohli lidé doslova listovat krajinou a nacházet v téhle přírodní učebnici odpovědi.

LIFE – program pro lepší život

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.

Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.

Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

2.12.2023 08:57
Návrat pastvy nebo jiné metodiky sklízení biomasy je velmi užitečný. Hlavně zabránit zarůstání stepí udržením ploch v raném sukcesním stádiu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist