Stepi Lounského středohoří. Ochranářský projekt, který lidi oslovil
Kromě samotné práce v terénu obdržel v roce 2014 prestižní cenu Natura 2000 Award za komunikaci.
V konkurenci dalších 165 přihlášených projektů z Evropy dokázal český projekt oslovit právě v tím, v čem řada realizací programu LIFE pokulhává. Tedy v tom, jak veřejnosti předat vysvětlení toho, proč je nějaká změna nebo zásah pro podporu životního prostředí vlastně zapotřebí. Proč je vůbec potřeba se o nějakou přírodu starat.
Projekt Stepi Lounského středohoří probíhal mezi lety 2011 – 2017. A nebyl nijak výrazný plochou realizace. Šlo o stovky hektarů. Nepřekvapivý byl i akumulovanou sumou peněz. Příjemce příspěvku, Agentura ochrany přírody a krajiny, tu hospodařila s objemem financí necelých 1,4 milionu eur, z čehož peníze od Evropské komise činily polovinu. Zbytek dodalo MŽP.
Výrazný byl ale způsob, jakým lidé z realizačního týmu dokázali přednést veřejnosti celý záměr a představit jeho detaily, vysvětlit jednotlivá opatření. A to za stavu, kdy každý je rád informován, ale nikdo není rád poučován, zrovna snadné není.
Příroda jako učebnice
Na Lounsku se podařilo komunikovat o spolupráci se všemi klíčovými partnery. Majiteli pozemků, hospodáři, obcemi. Proběhla řada seminářů, debat, přednášek. Pro malé i velké. Stranou nestály ani další vzdělávací instituce v oblasti. Vznikaly seriózní odborné publikace, letáky, komiksy, pexesa. A třešničkou na pomyslném dortu pak jsou Slavnosti stepí na Rané, které se v kalendáři zajímavostí regionu zabydlely natrvalo.
Ostatně, Projekt Stepi Lounského středohoří se také dobře „zabydlel“. Stal se součástí života místních, kteří prve stepi nechápali jako mimořádnost, a třeba o existenci syslů, přástevníka kostivalového anebo hopkající saranče skalní neměli zdání.
Přečtěte si také |
Čtyřicet dva syslů bylo vysazeno v Českém středohoří. Další budou brzy následovatRealizační tým dokázal ve vztahu k veřejnosti vyvažovat mezi tou poněkud suchopárnou „ochranářštinou“ metodiky managementu péče o stepní lokality, a lidsky podaným zdůvodněním jednotlivých opatření. Proč tu akát tolik překáží, když je dřevinou, která dělá les? Proč někde raději spásat a jinde jen mulčovat? Co to jsou a k čemu slouží ty pomyslné nášlapné kameny? Díky projektu Stepi Lounského středohoří mohli lidé doslova listovat krajinou a nacházet v téhle přírodní učebnici odpovědi.
LIFE – program pro lepší život
Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.
Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.
Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.
reklama