https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/tezba-ropy-v-konzskem-pralese-muze-do-atmosfery-uvolnit-tolik-uhliku-jako-cely-svet-za-tri-roky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Těžba ropy v konžském pralese může do atmosféry uvolnit tolik uhlíku, jako celý svět za tři roky

5.8.2022 05:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda Konžské demokratická republiky připravuje aukci, během níž hodlá zahraničním investorům nabídnout licence k těžbě ropy v povodí řeky Kongo. Pokud by tu těžba skutečně byla zahájena, došlo by nejen k ohrožení milionů hektarů pralesa, ale také k masivnímu uvolnění uhlíku, nastřádaného v rašeliništích.
 

Badatelé z univerzity v Leedsu se na přímá rizika těžby ropy spojená s dopadem na nadzemní vegetaci pralesů soustředili jen z části. Neskrývají, že dopady těžebních aktivit na území druhého nejrozsáhlejšího deštného pralesa na světě by byly katastrofální. Například kvůli zpřístupnění lesních porostů, jejich fragmentaci, kácení, odvodnění, hrozbě úniku chemických látek. Ale podle nich tu je ještě jeden problém, který se zdá být větší.

Konkrétně jim jde o to, že z 16 zamýšlených ploch, k nimž mají být v aukci nabídnuty těžební licence, se nejméně 3 překrývají s územím tzv. rašelinných lesů. Tedy tropickými porosty na silně podmáčených půdách, bažinách, v nichž se nachází velké množství vázané organické hmoty. Tým, vedený Bartem Creezem, pak upozorňuje na to, že v půdě pod těmito plochami je vázáno násobně více uhlíku, než ve vegetaci rostoucí na ní.

Nepřesné a přesnější odhady

Rašelinné lesy pod sebou ukládají tolik uhlíku díky tomu, že výrazné zamokření a pravidelné záplavy zpomalují rozklad organické hmoty. Odumřelé rostliny se tu v podmáčených vrstvách hromadí a postupně tvoří rašelinu. Tyto procesy v místě probíhají už tisíce let. A tak je onen rezervoár nastřádaného uhlíku ohromný. Jak přesně má být velký se přitom donedávna vůbec nevědělo.

První průzkumy – s pomocí satelitů – tu proběhly teprve v roce 2017. S odhadem, že rašelinné lesy tu pokrývají plochu přibližně 14,6 milionů hektarů. Badatelé z univerzity v Leedsu nyní údaj, tříletou mravenčí prací přímo v terénu, zpřesnili na 16,7 milionů hektarů. A doplnili jej o podrobnou mapu hloubky rašeliny, včetně odhadů zatím znepřístupněného uhlíku.

Práce Creezova týmu je unikátní tím, že intenzivně spolupracovali se členy místních komunit. Ti jim v terénu ukázali lokality s rašelinným podkladem, které dosud nezachycovaly žádné mapy nebo satelitní snímky. Tyto lokality byly netypické – nacházely se často ve vzdálenosti až 20 kilometrů od břehů, v místech, kudy možná dříve řeky proudily a kam dosahovaly povodně, ale kde by dnes rašelinu nejspíš nikdo nehledal.

Navíc ne v tak mocných vrstvách. Zatímco se za konžská lokální maxima považovaly hloubky okolo 6 metrů, na těchto plochách byly takové vrstvy běžné. Jedním ze závěrů podrobné práce v terénu tedy je, že depozity rašeliny a rašelinné lesy jsou mnohem rozsáhlejší.

Dalším zjištěním je, že právě tyto rašelinné lesy patří k ekosystémům s vůbec největším obsahem uhlíku. V celoplanetárním měřítku.

Chyba epických rozměrů

Jeden hektar konžského rašelinného lesa v sobě nese okolo 1712 tun uhlíku. Zahájení těžby ropy na třech kritických plochách rašelinných lesů (které by vedlo k vykácení porostů, drenáži podloží, zavedení potrubí, vsazení vrtů) by tak uvolnilo do atmosféry okolo 6 miliard tun CO2. Tolik skleníkových plynů, co Velká Británie vyprodukuje za 14 let. A může to být ještě horší.

Ekosystém rašelinných lesů je totiž velmi delikátní, křehký. Citlivý na možná vnější narušení a odchylky v režimu zavodnění. Těžba na zmíněných 3 plochách by mohla vystavit nemalému riziku i zbývající část rašelinných lesů v povodí řeky Kongo. To by pak mohlo vést k tomu, že by se do atmosféry uvolnilo něco kolem 26-32 miliard tun CO2. Ekvivalent toho, co spalováním fosilních paliv vypustí celý svět za 3 roky.

„Konžská demokratická republika riskuje chybu epických rozměrů,“ říká Creeze. „Víme, že rašeliniště díky vázání uhlíku pomáhají ochlazovat klima již tisíce let. Narušit tuto přírodní obranu proti změně klimatu jen proto, abychom našli více paliva, kterého má svět již nyní více, než může bezpečně spálit, si život na Zemi nemůže dovolit.“


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (40)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.8.2022 06:59
Nejenom spalováním fosilních paliv se vytváří skleníkové plyny. Lze těžko uhlídat a změřit, kolik se jich celosvětově uvolní/lo v průběhu těžby, domnívám se, že zde se jedná jen o hrubé odhady. Ale že je to významný podíl na celkové "produkci", o tom asi nebude sporu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.8.2022 09:51 Reaguje na Karel Zvářal
Ropáctví je prostě mor.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

5.8.2022 08:31
A nám budou klimaaktivisti vykládat něco o škodlivosti kravského krkání. Měli by se odstěhovat do Konga a začít se aktivovat tam, to by aspoň mělo smysl.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.8.2022 20:19 Reaguje na Marcela Jezberová
Tam by s nimi ovšem rychle vyběhli a aktivisti by byli sakra rádi, kdyby se zdrhli všichni a měli všechny končetiny.

Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.8.2022 08:40
Nechci být hnidopich, ale řekl bych, že nadpis je trochu zavádějící. Celkové roční emise CO2 se odhadují na 35 Gt.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.8.2022 09:52 Reaguje na Petr Eliáš
50
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2022 19:20 Reaguje na Petr Eliáš
To je běžná chyba, zaměnit uhlík za jeho oxid. To dělá ten faktor necelé 4.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.8.2022 09:15
Vyšší koncentrace CO2 v ovzduší zvyšuje přírůstky dřeva v lesích, zvyšuje výnosy zemědělských plodin na polích a v hraniční situaci zvyšuje odolnost porostů proti suchu.
Odpovědět
Pe

Pepa

5.8.2022 09:43 Reaguje na Radim Polášek
jeden dobrej po ránu neuškodí..
zajeď se podívat třeba do českého švýcarska jaké mají dřeviny přírustky a jak odolávají vůči suchu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.8.2022 09:55
Svět by měl k nim přistoupil metodou cukru a biče.
Pokud se do toho pustí, nasadit brutální sankce a embargo na jejich ropu.
Pokud to nechají ležet, dostanou dotace na soláry a větrníky a vůbec OZE, taky na elektromobilitu i možná vodíkové technologie.
To by rozhodlo velmi spolehlivě.

A ty dotace by velmi rády zaplatily ropné koncerny, protože by jim nekonkurovali.
Odpovědět
Pe

Pepa

5.8.2022 13:21 Reaguje na Pavel Hanzl
i přes západní embargo se kupec najde - indie, čína nebo třeba arabové, kteří tu ropu nám pak přeprodají.
Je to těžký, nejrealističtější by byla naše každoroční platba za ochranu jejich pralesů. Pokud nebude ochrana prostředí nebudou dollares, na nic jiného neslyší, technologiím nerozumí. Tu vládu si musíme oficiálně koupit nebo jí koupí čína, rusko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.8.2022 15:45 Reaguje na Pepa
Možná ano, možná ne, každopádně s problémy a pod cenou. To se už nerentuje.
Ale dolary to neřeší vůbec, ty se rozkradou, tam jsou ještě lepší, než Bába. Ale dodat jim ten zdroj energie, nic moc na tom rozumět nemusí, to zvládne normální elektrikář. každopádně 100x jednodušší, než těžit ropu.
Rus si už koupí kulový, problém bude mít i s fuseklema.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.8.2022 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi byste to měl říct Putinovi, aby se připravili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:06 Reaguje na pavel peregrin
Ten sice není žádlý lumen, ale určitě to ví. Doufám, že paní Elvíra (to je asi jediný člověk v Rusku, který nelže), mu to už řekla. Nedávno sice ukradl celou ropnou oblast Sachalinu, ale tak rychý pád ekonomiky musí zaznamenat i on.
Odpovědět
Sl

Slovan

5.8.2022 11:29
Takových koncesí a oni tam musí prostě dát i Virungu. To člověk nepochopí.
Ten počet by ale mohl dát příležitost k určitým ústupkům ze strany vlády. Kromě zrušení ve Virunga NP by jako logické bylo i zrušení bloku 4 a 4B, které jsou vlastně uprostřed pralesa. Blok 4 je jediný, který je situován zejména do té oblasti rašelin a blok 4B (který s blokem 4 na západě sousedí) zase zasahuje do 3 chráněných území.
Ochrana přírody musí hojně zapojit místní komunity, které jsou často na lese životně závislé. Není to tak dávno, co prezident Tshisekedi zrušil koncese na těžbu dřeva v pralese. Pravidelně se zavazuje k různým ochranářským aktivitám... na konci minulého roku slavnostně prohlašoval, jak zastaví kácení. Ještě se dá zabránit největší devastaci. Pokud se tak povede, užitek bude mít jak ochrana přírody, tak samotná země a její obyvatelé. Těžit se bude, jen ne v těch nejcitlivějších územích. Možná by mohli pomoci i ceny ropy, které lezou dolů.

Držme ochranářům a jiným palce, tuhle bitvu musí vyhrát!




Odpovědět
va

vaber

5.8.2022 14:13
Kongo nabízí licenci investorům?
nebylo to obráceně,
zahraniční společnosti vyštouraly ropu v pralese a nyní se předbíhají v nabídkách ,aby ji mohly těžit, určitě ekologicky,
odkud ty společnosti jsou? no přece z těch bohatých zemí, co jsou prý nejlepší v ochraně klimatu,
pokrytectví mocných,
když se podívam ven, myslím ,že už brzy bude mít lidstvo zcela jiné starosti a mnoho dnes hrozně důležitých věcí bude bezvýznamných a bezcenných,
půjde jen o holé přežití
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.8.2022 23:10 Reaguje na vaber
Myslím si také, je to neokolonialismus. Jestli západní země mají zájem o zdroje v Africe, ať za ně zaplatí afričanům férové ceny vč. cen za likvidaci škod na přírodě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:07 Reaguje na Jarka O.
Velkou většinu Afriky si už dávno kolonizovali Číňani a ti se s nikým nepářou.
Odpovědět
DB

Darth Bane

6.8.2022 10:06 Reaguje na Jarka O.
Vy si ráda připlatit za naftu za 80, a další zdražení potravin, že????? Budete pokrytectví tvrdit, že vy nemáte zájem o zdroje v Africe????
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2022 17:53 Reaguje na Jarka O.
Dodám, že samozřejmě v těch dolech musí dělat vyškolení dospělí za slušný plat a děti mají chodit do školy, což oboje napomůže k snížení porodnosti  v nízkém věku.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2022 09:04 Reaguje na Jarka O.
A takové "musí" se prosazuje jak, když nikdo ze zúčastněných nemá o nic podobného zájem?
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.8.2022 11:30 Reaguje na Viktor Šedivý
Nerozumím tomu, že žádná strana by neměla mít zájem. Přinejmenším západní firmy ze zemí, kde se skloňují lidská práva, zdravé prostředí, zákaz dětské práce (víte, že problém byly i letní brigády), by měly mít na takových smlouvách a zákonech zájem. Jestli se trumpetové z Afriky nechají oklamat kecy a korálky, dopadnou bídně a nebudou mít šanci ve svých zemích zlepšit životní úroveň. Nakonec to bude drahé pro nás, ano pro nás, ne pro majitele Totalu, Statoilu atp. My budem mj. zas platit různé pomoci za "změny klimatu", hodně vody nebo málo vody, a škody životniho prostředí v Africe, o to se firmy prostřednictvím politiků postarají. Nebo o udržitelnost, lidská práva a zdravé životní prostředí jako nejde, jen se ptám, bo to nevím.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2022 13:21 Reaguje na Jarka O.
Když jsme tak hloupí, že volíme politiky, kteří vyhazují peníze za nesmysly, nepomůže nám nic.
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 16:00 Reaguje na Jarka O.
Milá zlata, Afričan mohou zlepšit svou životní úroveň jediné tak, že začnou sami normálně ekonomický fungovat, jako všichni ostatní. A lidská práva, zdravé prostředí a další, tak za to jsou zodpovedne vlády v těch afrických zemích, ne evropští investoři. Ti se zpovidaji investorům, tedy modelové evropským babickounum a dědečkam, kteří sporuji na důchod. A ty zajímá zhodnocení, a na nějaká lidská práva v nějaké tramtarii prostě pečou.
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 16:06 Reaguje na Jarka O.
A proč bychom měli platit nějaké pomocí změny klimatu jak píšete, když ve skutečnosti o žádnou pomoc nejde, a jde o to nakrmit nějakou neziskovou, které zakládají lidé s nepoužitelný humanoidnim vzděláním kterým se nechce dělat??? Není lepší poslat humanoidy kopancem k lopate, místo roho aby se jim dávaly granty na to, aby se stali do něčeho, do čeho jim nic není???? Já myslím, že ani v té Africe ta děcka nikdo k práci nenutí, tedy kromě jejich rodičů. Tohle je ještě ten lepší případ, jak polovině vydělávají na dětech, v Indii hafo rodičů svá děcka mrzaci, a pak je používají jako vercajk na zebrani.
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 16:12 Reaguje na Jarka O.
Majitele Totalu jsou v drtivé většině miliony francouzských důchodců. To mají kvůli vašemu ekoterorismu jít po zebrote?????
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 16:21 Reaguje na Jarka O.
Vysoká porodnost není problém, problém je nízká dětská mortalita. Za což jsou odpovědní humanoide a lickopravnici vašeho razeni. Milá zlata, když chce černošské soustat, tak mu od toho nepomůže ani doktorát na Harvardu, tudíž sama vidíte, že vzdělání je jaksi náprd. Afrika je dimenzovana na to, že když dojdou banány tak se vezmou oštěpy, dojde se do sousední vesnice na děcka, která pak skončí na rozni. Aktivisté a lickopravnici se do toho namontovali, a dnes se neví, co s tím.
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 15:54 Reaguje na Jarka O.
Ale oni jim dávají férové ceny. Pokud je tam měsíční vejplata v průměru 30 USD, a oni dají 40 za obdobnou práci, tak to je fér, ne????
Odpovědět
DB

Darth Bane

6.8.2022 10:09 Reaguje na vaber
Jistě, to nastane v okamžiku, až se těm ropný společnostem nepodaří z té země nic vystourat. Těšíte se???? Líbí se mi pokrytectví zdejších ropných spotřebičů, které chtějí vše hodit na producenty. Luza, která si myslí, že benzín vzniká ve stojanu na pumpě.
Odpovědět
DB

Darth Bane

6.8.2022 10:09 Reaguje na vaber
Jistě, to nastane v okamžiku, až se těm ropný společnostem nepodaří z té země nic vystourat. Těšíte se???? Líbí se mi pokrytectví zdejších ropných spotřebičů, které chtějí vše hodit na producenty. Luza, která si myslí, že benzín vzniká ve stojanu na pumpě.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.8.2022 16:33
Skvělá příležitost pro EU, aby se do daných aukcí přihlásila, vyhrála a ropu netěžila. EU by tak ukázala celému světu, že záchrana před plameny pekelnými je to nejdůležitější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.8.2022 07:12 Reaguje na Richard Vacek
To by byl ideální stav, jenže je tu mega ropáků a ti vy vyletěli z kože. Ale zaplatit by to mohly ropné a plynové koncerny, mají letos obrovský vejvar a neví co s ním. Normálně silně podporují OZE, tak by je mohli podoprovat i v Kongu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 16:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se podíváte na strukturu ceny paliv, tak zjistíte, že největší Velvary nemá kapitál, ale social a komunal ve spotřebitelských zemích.
Odpovědět
DB

Darth Bane

6.8.2022 10:03 Reaguje na Richard Vacek
A to jako si tu opravdu někdo myslí, že tu ropu bude těžit nějaký Kongoil???? Já to tipuji na francouzský Total, možná i norský Stadtoil. A soudruzi, ta ropa bude pro EU, a cechacek ji zneuzije k tomu, že názvem spratecky do gumokolu, a pojede tuuuutuuuut do aquaparku.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.8.2022 11:30
Nojo, to musí být pro enviro aktivisty zlé - takhle jim potvrzovat, že zelené blbnutí je záležitost jen těch zemí, kam dosáhnou drzé pařáty bruselské říše a jinak je celému světu nějaký CO2 úúúplně ukradený a nikdo není takový blázen, aby přicházel o příležitosti v ekonomice jen kvůli uřvané Grétě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2022 15:36 Reaguje na Viktor Šedivý
Přesně tak. Jeden takový enviroaktivista včera odletěl do Afriky
zkoumat přírodu letadlem z Prahy do Paříže a odtamtud dalším do
toho Konga. Co vyzkoumá nevím, ale uhlíková stopa jeho zkoumání
bude vyšší, než ta moje za celý život. I to je to pokrytectví
zelených, když kážou vodu a bumbají Chilské víno, které preferuje
jako BIO a EKO! Promiňte mi ty emoce, ale před odjezdem
jsme se stačili rafnout na téma topení čímkoliv bez plynu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.8.2022 07:30 Reaguje na Viktor Šedivý
To je ono, na tohle blbství lidstvo dojede. Žrát, hrabat pod sebe, nedívat se napravo nalevo (hlavně ne před sebe) bude pro lidstvo konečná. Naši vnuci nás oprávněně proklejí do pekel horoucích (které jim my nachystali už na Zemi).
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.8.2022 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
A přežijí jen ti, kdo budou dost bezohlední a nasyslí si víc zásob než ostatní.
Ti, co se uskromní a nebudou si brát nic víc, než nutně potřebují, ti při první větší "poruše" docela jednoduše vymřou.
Odpovědět
DB

Darth Bane

11.8.2022 16:08 Reaguje na Viktor Šedivý
Syslit není potřeba, dobrý masinkver je v kritické situaci potrebnejsi, než nějaký nasyslung.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2022 16:28 Reaguje na Viktor Šedivý
Nepřežije nikdo, nasyslenci možná o pár měsíců déle, ale to je celý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist