https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ustrice-by-nebyla-zachranna-stanice-v-makove-se-stara-o-vzacneho-hosta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústřice by nebyla? Záchranná stanice v Makově se stará o vzácného hosta

26.7.2020 05:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ústřičník velký. Většinou žije na mořském pobřeží. Jeden ale zabloudil až do Makova.
Ústřičník velký. Většinou žije na mořském pobřeží. Jeden ale zabloudil až do Makova.
Neobvyklého pacienta až z Polska hostí záchranná stanice v Makově. Na začátku týdne totiž přijali mladého ústřičníka velkého, ptáka mořských pobřeží živícího se mořskými měkkýši, červy a dalšími drobnými živočichy. Naštěstí si s sebou nesl „občanku“ a tak se ví, kde se v Čechách vzal. Informuje o tom ČSOP. Informuje o tom ČSOP.
 

„Ústřičníka jsme odchytávali v Radomyšli na Strakonicku, několik dnů se pohyboval bez letu po městě a byl značně vyhublý," říká vedoucí makovské záchranné stanice Libor Šejna.

Po zveřejnění informace o odchycení ústřičníka na Facebooku se ozval pán z Polska, že je to "jejich" ústřičník, kterého spolu s další ptáky odchovali v inkubátoru.

Polská organizace Fundacja Ptasie Horyzonty uvedla, že kvůli povodni na řece Viszle odebrali ze snůšek 30 vajíček a v inkubátoru je odchovali. Mláďata naučili sbírat červy a různé breberky a postupně je okroužkovali a vypouštěli. Makovský ústřičník má viditelný červený nožní kroužek s označením L2 a tak o jeho původu není pochyb.

Toho makovského pustili 11. července u obce Kaliszany - Kolonia. Proto se prý také tolik nebojí lidí. Ústřičníci jsou tažní, a proto se výjimečně objeví také ve vnitrozemí, tedy i v ČR, stejně jako tento konkrétní jedinec.

Polské ornitology samozřejmě osud jejich „L-dvojky“ zajímá a do Makova poslali další instrukce. „Na základě jejich instrukcí ho máme vypustit v místě s větším množstvím ústřičníků, což u nás bude asi problém... Nebo snad víte někdo o takovém místě?“ ptá se trochu pobaveně Libor Šejna. Na ústřičníky u nás totiž opravdu běžně nenarazíte. A pokud už nějakého potkáte, bez otálení to nahlaste do Makova. Tam už vědí, jak se o něj postarat.

Před povodní zachránění ústřičníci:


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist