https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-brdech-roubuji-ovocne-stromy-odrudami-ze-zaniklych-obci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí

24.4.2024 19:43 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
reklama

 

"Cílem je zachovat původní odrůdy jablek, hrušek a třešní, pocházejících ze zahrad zaniklých obcí," uvedl Novotný. Díky spolupráci VLS se spolkem Vojenské historické sdružení Brdy VHSB byly podle něj koncem února ve vybraných lokalitách odebrány rouby z dosud vitálních ovocných stromů, které byly zároveň prořezány a ošetřeny. Poté, co štěpy začnou pouštět mízu, tak se roubují na podnože, tedy na nové menší stromy, které vysázely VLS s dobrovolníky už předloni.

"Roubování jsme provedli v našich sadech na lesní louce U Studánky pod Přední Záběhlou, kam se dříve vyváželo bahno z rybníků. Na ně navazují aleje, kde byly letos poprvé roubované třešně a švestky," řekl ředitel. Pokud se vše bude dařit, za pár let budou moci návštěvníci CHKO Brdy ochutnat stejné ovoce, které zrálo na zahradách vysídlených domů.

O stromy se po dlouhá desetiletí nikdo nestaral, jsou obrostlé lišejníky, polámané i rozvalené. Třeba poslední tři dosud rodící jabloně na okraji bývalé obce Kolvín, které patřily k chalupě 66, jsou sto let staré. Podle Novotného se podařilo dohledat, že v chalupě žil lesní dělník Václav Čmolík. V dokladech z roku 1952 pro vysídlovací komisi je uvedeno, že tam tehdy rostlo devět jabloní starých 35 let.

Z obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá obyvatele nejprve vyhnala za okupace německá armáda a pak v 50. letech komunistický režim. Jejich domy, kostely a školy byly srovnány se zemí, zůstaly jen místopisné názvy. A také některé ovocné stromy, které rostly v zahradách a z nichž teď VLS odebírají štěpy.

Druhý největší státní lesnický podnik v ČR předloni oznámil, že bude ve vybraných lokalitách Brd znovu sázet větší počty méně obvyklých dřevin, které zvyšují pestrost krajiny a lesa. "Akce bude pokračovat v dalších letech. Plánujeme ty odrůdy opravdu zachovat. Jsou ale jen z vesnic na plzeňské straně Brd," řekl Novotný. Na středočeské straně je nemá VLS tolik zmapované a navíc tam rostou trpčí odrůdy.


reklama

Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2024 20:01
1* Nalezení ztraceného času. Toto je ekologie, a ne buzerace sedláčků ouřady.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.4.2024 06:45 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
MM

Milan Milan

24.4.2024 22:20
Sice to zní zajímavě, ale zajímavější by bylo znát o jakéže vzácné a zachráněné odrůdy se jedná. Jestli to není náhodou jenou taková PR sentimentální akce? Taky roubuji, a hodně, hlavně k vytvoření jakéhosi vlastního genofondu, nebo lepšímu opylení.... ale zpravidla se jedná o jinak v místě docela běžně pěstované odrůdy.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist