Vinařství budoucnosti se může inspirovat u starých Římanů
Těmi čísly byl Dimitri Van Limbergen, archeolog univerzity v Ghentu a výzkumník Belgického historického institutu, pochopitelně ohromen. Mnohem víc ho ale zajímala praktická stránka věci.
To, jak se tehdejší vinaři vyrovnávali s podnebím tzv. Římského klimatického optima. Obdobím přibližně mezi rokem 200 před naším letopočtem a 200 našeho letopočtu. Minimálně v Itálii totiž tehdy bylo klima o dost vlhčí a o dost teplejší, než jaké tu panovalo po celé nedávné 20. století.
Nebyla to jen akademická zvědavost, ale hledání inspirace pro budoucnost. Vhled do starořímské předindustriální praxe totiž může pomáhat i dnes, a nejen vinařům. Přizpůsobit zemědělské hospodaření oteplující se planetě je totiž zapotřebí.
Van Limbergen upozorňuje na to, že ono starořímské vinaření, které dominovalo krajině, vypadalo o dost jinak, než to současné.
Jeho středobodem bylo tzv. arbustum. Metoda, při níž se jednotlivé hlavy révy vinné neupínají k vedení mezi sloupky, ale k lanoví napnutému mezi rostlými stromy. Vinice Římanů měly svým vzhledem blíže k současným okrasnými liánami obrostlým pergolám.
Vítejte na římské vinici
Řada stromů byla oporou celé vinice, která z ní vyrůstala do výšky. A ne zrovna do malé výšky. Réva byla cíleně tažena do délky/výšky 15-20 metrů. Podle situace. Sběr hroznů tedy nebyl nijak snadný, a neobešel se bez úzkých vysokých žebříků. Jednotlivé rostliny révy tak byly poměrně daleko od sebe.
Byl tu ještě jeden zásadní rozdíl. Dnešní vinice si spojujeme s výslunnými svahy, ale ty římské byly až na výjimky vysazované v nížinách. Často podél řek a v blízkosti lidských sídel, na půdě, která byla zamokřená.
Něco takového by dnešní vinaři nejspíš na první dobrou nezkousli. Už proto, že vlhká půda je ideální pro rozvoj plísní a chorob, které devastují úrodu hroznů i samotné rostliny. Římané se s tím ale dokázali poprat.
To jejich arbustum se totiž upínalo k dřevinám jako například topoly, lísky, vrby, jasany. Rychle rostoucím druhům, které z půdy ve velkém odsávají a listy transpirují vodu. Fungovaly jako přírodní pumpy, které redukovaly půdní vlhkost. Jejich kořeny umožňovaly, aby réva zůstala zdravá a dobře fungovala i ve vlhkém prostředí, po celá staletí.
Vinařství v režimu arbustum přinášelo ještě několik benefitů. Protože byly rostlinky révy taženy hodně do výšky, kde to víc foukalo, přestávala být plíseň listů problém. Réva se upínala za sluncem, a tak hrozny ve výškách dozrávaly dříve. A snad i do větší cukernatosti. Vysoké popínavé rostliny révy měly také hlubší a vyvinutější kořeny, díky čemuž byly odolnější vůči hnilobě způsobené parazity.
Pod římskou vinicí nebylo vlhko a šero, a navíc tu byl dostatek prostoru. Který byl chytře zužitkován k pěstování dalších druhů hospodářských plodin, jež se držely více při zemi.
Úroda na jednotku plochy tak byla násobně vyšší – a pestřejší – než by se od vinice očekávalo. S přesným vyčíslením té sekundární úrody pod vinicemi je to v historických zdrojích slabší. Ale ví se aspoň tolik, že co se navíc vypěstovalo pod arbustum stačilo k tomu, aby to uživilo všechny, co se na produkci vína podíleli.
Možná pomaleji, ale lépe
Zákryt stromů přitom omezoval zanášení semen plevelů z okolí. A škůdců prý bylo také mnohem méně. Pátrající mlsní špačci tehdy byli buď méně chytřejší, anebo opravdu nedokázali v té spleti zeleně hrozny k ozobávání najít. Prakticky věcí neznámou byly neduhy mrazíků.
Arbustum též vnášelo bujnou vegetaci až k lidským obydlím, s nimiž se v krajině prolínalo. A zemědělské hospodaření „v zákrytu“ stromů, nabízející pestrou směs plodin, bylo vlastně perfektní ukázkou agrolesnictví.
Asi nepřekvapí, že Dimitri Van Limbergen vidí v této historické metodě velký potenciál pro budoucnost. Neopírá se přitom jen o nadšení, ale praktické experimenty. Jeden takový realizovali na jihofrancouzské farmě a vinařství v Restinclières.
Tam přišli na to, že na současnost adaptovaný model arbustum vytváří ideální mikroklima pro růst révy vinné. Včetně ochrany před mrazy, přilákání opylovačů, vydatné úrody.
Určitým neduhem bylo, že v onom zákrytu stromů Francouzům dozrávaly hrozny o něco později. Později, nikoliv však v menším výnosu, množství.
„To, že hrozny dozrávají o několik týdnů později ale v Restinclières jako chybu nevnímají,“ shrnuje Van Limbergen. „Je to požehnáním pro vinaře, kteří se stále častěji potýkají s hrozny, které dozrávají příliš rychle, mají příliš mnoho cukrů a v důsledku vyšších ročních teplot dávají méně kvalitní vína s příliš velkým obsahem alkoholu.“
Odpověď na to, jak pěstovat víno v budoucnosti, se tak opravdu možná skrývá v minulosti.
reklama