https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vinice-sobes-prokazuje-svou-vyjimecnost.diky-ni-muze-byt-uznana-jako-pamatka-unesco?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vinice Šobes prokazuje svou výjimečnost. Díky ní může být uznaná jako památka UNESCO

10.1.2021 13:39 | ZNOJMO (Ekolist.cz)
Vinice Šobes usiluje o zapsání na seznam památek UNESCO.
Vinice Šobes usiluje o zapsání na seznam památek UNESCO.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně
Vinice Šobes, kterou chce Znojmo zapsat na seznam světového dědictví UNESCO, je mezi ostatními českými vinicemi trochu unikát. Jedinečnost podmínek této viniční tratě, ve vinařství shrnutý do pojmu terroir, potvrdily závěry několika prací realizovaných na ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, jejichž výsledky nyní shrnul profesor Pavel Pavloušek. Dokončená studie městu Znojmo poslouží jako podkladový materiál pro zápis Šobesu do seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO.
reklama

 

Šobes je jednou z nejznámějších viničních tratí v České republice. Nachází se v katastru vinařské obce Podmolí, ve Znojemské vinařské podoblasti. Je také nedílnou součástí Národního parku Podyjí.

„Umístění této viniční tratě v hlubokém údolí řeky Dyje a vynikající kvalita a typičnost šobeských vín dělá zdejší terroir zcela jedinečné. Snaha o zápis mezi památky UNESCO je proto logická. Šobes by se tak dostal do společnosti jedinečných vinic nebo vinařských regionů světa,“ uvedl profesor Pavel Pavloušek z Mendelovy univerzity.

Vinise Šobes se nachází u obce Podmolí v Národním parku Podyjí.
Vinise Šobes se nachází u obce Podmolí v Národním parku Podyjí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně

Podle něj má Šobes z vinařských památek UNESCO nejblíže do rakouského vinařského regionu Wachau. Na seznamu UNESCO jsou dále Tokajská vinařská oblast, Burgundsko, Champagne, Piedmont nebo vinice na terasách ve švýcarském regionu Lavaux. Z moravských a českých vinic zatím není na prestižním seznamu žádná.

Terroir ovlivňuje výjimečnost vína, vědci proto sledují topografii včetně nadmořské výšky, sklon svahu a orientaci. V chladných podmínkách umožňuje jižní orientace Šobesu maximální akumulaci tepla pro zrající hrozny. Vodní hladina ovlivňuje sluneční záření na vinici. Například u Balatonu vinice profitují ze dvou sluncí, jedno na nebi a druhé odražené od hladiny jezera. Na Šobesu je efekt vodní hladiny podobný.

Víno z vinice Šobes - Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Pálava a Sauvignon.
Víno z vinice Šobes - Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Pálava a Sauvignon.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně

Jedinečnost Šobesu je založená na mikroklimatických podmínkách přímo ve vinici. „Z analýzy aromatických a fenolových látek je zřejmé, že na Šobesu jsou optimální podmínky pro rozvoj aromatických látek. Vinice však prochází i určitou mírou abiotických stresů, které se následně velmi pozitivně projevují na obsahu fenolových látek a zejména látek ze skupiny resveratrolu,“ uvedl Pavloušek. Z výzkumu vyplynulo, že bílá vína jsou zde zcela výjimečná. Zejména pak odrůdy Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Pálava a Sauvignon.

Podle starosty Znojma Jana Groise je Šobes jednou z nejlepších a nejstarších vinic v Evropě a také oblíbeným výletním cílem místních i turistů. „Rozhodli jsme se proto podpořit snahy Znovínu Znojmo, který vinici vlastní a rád by ji na seznam UNESCO zapsal, neboť pokud by se nám to podařilo, znamenalo by to pro naše město i celý region obrovský úspěch a vyšší prestiž,“ říká starosta Znojma Jan Grois.

Aktuální studie bude nyní sloužit jako podkladový materiál pro zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do indikativního seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO, a to prostřednictvím srovnání s jinými vinařskými lokalitami, jakými jsou například Wachau nebo Tokaj. „Je to proces na několik měsíců, možná i let. Ale důležité je začít, zjistit reálné možnosti a pokusit se tuto výjimečnou oblast dostat do většího povědomí,“ dodává starosta Grois.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 18:09
"Vodní hladina ovlivňuje sluneční záření na vinici. Například u Balatonu vinice profitují ze dvou sluncí, jedno na nebi a druhé odražené od hladiny jezera. Na Šobesu je efekt vodní hladiny podobný".
Tohle je zcena neskutečná blbost, ten autor tam asi nikdy nebyl.
Vinice Šobes je ve svahu a od její spodní hrany je k řece ještě dost kus hustě a vysokým stromy zarostlého terénu a Dyje v tom místě větší čůrek. Možná by se dalo říci, že prakticky odnikud z Šobesu není na hadinu ani vidět, natož aby se "slunce odráželo".
Zase jen další všeobecně citovaný nesmysl, Šobes dává velmi dobrá vína i bez téhle pitomosti.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.1.2021 19:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Vinice Šobes je krásná a její vína jsou vynikající. Mikroklima -vyšší obsah vodní páry od Dyje se jistě podílí na její výjimečnosti.
S tím odrazem světla to skutečně pitomost je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.1.2021 20:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je zajímavé, já to četl vždycky, když se psalo o Šobesu. Jenou jsem chytil someliéra na nějaké soutěži a ten pod nátlakem řekl, že mu to dali v nějakém návodu. To je úžasně životaschopná blbost.
Odpovědět
KO

Karel Ondroušek

11.1.2021 10:03
Jen pro úplnost. Vinice Šobes není Česká ale Moravská vinice.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.1.2021 13:20 Reaguje na Karel Ondroušek
Vy stále ještě nevíte, že jižní Moravu okupovali Češi, za hlavní město určili Znojmo a tak je Šobes typická česká vinice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2021 18:36 Reaguje na Jiří Daneš
Pletete si Čechy s Rakušáky.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.1.2021 23:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Jezdí na do Znojma nakupovat. V rakousku jsou třikrát vyšší platy, ale také třikrát vyšší ceny. Takže za rakouský plat nebo důchod, si koupím ve Znojmě třikrát víc. Taky tam jezdím.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist