Z ostrova Lehua zmizely krysy a je znovu bezpečným hnízdištěm
Pokud byste někdy plánovali expedici na Havaj, ostrov Lehua by to nejspíš do vašeho itineráře nedotáhl. Oproti ostatním destinacím na souostroví, které svou pestrobarevností a rozmanitostí připomínají pozemský ráj, je totiž jen velmi fádní a pustou krajinou.
Sopkou spoluvytvořená Lehua má rozlohu lehce nad jeden kilometr čtvereční, nabývá tvaru půlměsíce a dominuje jí dvousetmetrový vrcholek. Vše v barvách neradostné čedičové šedi, nad kterou se tyčí jediná barevnější stopa přítomnosti člověka, starý opuštěný maják.
Informace o tom, že je ostrov trvale neobydlený, má ale dost relativní charakter.
Ráj pro ptactvo to kdysi byl
Lidé tu sice nežijí, skalní výchozy na pobřeží i erozí rozbrázděný vulkanický kopec byly vždy hojně zasídleny mořskými ptáky, jež tu nacházeli bezpečné hnízdiště.
Tedy opravdu nacházeli – v minulosti. Nejpozději s dostavbou onoho majáku, zhruba v roce 1930, se na ostrov dostaly i krysy. Přesněji tedy Rattus exulans, krysy ostrovní. Nepůvodní, invazní druh, který nad jiné vyniká přizpůsobivostí a všežravostí.
Ostrov Lehua, kde dosud v poklidu žilo 17 druhů ptáků, se o tom záhy mohl přesvědčit.
Krysy se tu sice nikdy fatálně nepřemnožily, nedostatek potravy přirozeně reguloval růst jejich populace, ale přežívaly díky tomu, že s každou novou hnízdní sezónou budou moci vybírat vajíčka a zabíjet „výživná“ holátka na hnízdech.
Z dálky, řekněme při pohledu dalekohledem z nedalekého většího ostrova Niʻihau, přitom vypadalo vše naprosto v pořádku. Každý rok se sem slétali ptáci k hnízdění, usazovali se na skalních terasách, seděli na vejcích.
Jen odtud neodlétala do světa žádná nová mláďata. Krysy je sežraly.
Že je něco hrubě v nepořádku začali v průběhu 70. a 80. let upozorňovat domorodí obyvatelé z okolních ostrovů. Ti se tu a tam na Lehua vydávali sbírat tradiční druhy bylin (těch tu mimochodem rostlo sedmadvacet druhů, z čehož čtrnáct bylo svým výskytem endemity Havaje).
Krysy totiž v pauzách mezi hnízděním vypásly i travinnou vegetaci. Ostrůvek bez rostlinného pokryvu intenzivněji podléhal vodní erozi, a ta zase devastovala místa pro hnízdění ptáků.
Nehnojené moře vadí korálům
Dalším neduhem bylo i to, že hnízdící ptáci, kteří nemuseli pečovat o mladé (nemuseli jim shánět potravu, protože se stali potravou krys), létali méně lovit nad moře, které také méně „hnojili“ svým trusem. Bity na tom byly porosty sasanek a dalších symbiontů korálových útesů. Ptáky nehnojené korálové útesy přestávaly být útočištěm rybek, a za kořistí se sem pak vydávalo méně velkých ryb. A taky savců, konkrétně delfínů.
Souvislost mezi změnami v moři a hlodavci na ostrově rozhodně není přímočará, a tak byl krysí problém identifikován a pojmenován až v roce 2003. Aby se o dvě léta přistoupilo k řešení.
První pokus se ale moc nevyvedl. I když bylo pro aplikaci peletek s jedovatým difacinonem (rodenticidem s antikoagulačním efektem) vybrán únor - měsíc, kdy se na Lehua vyskytuje nejméně ptáků, dopadla jedová nálož shazovaná z vrtulníků spíše na celé okolní prostředí než problematické krysy.
Většinu granulí spláchly deště do moře, hlodavci dál zůstávali u konzumace chomáčků zelené stravy a čerstvých vajíček na hnízdech.
Že opatření selhalo, navíc přispělo k úniku toxických látek do vody, se ukázalo až v roce 2009. A havajské Ministerstvo zemědělství, přesněji tedy Oddělení lesnictví a ochrany přírody, za to právem schytalo pořádnou kritiku od odborníků. Špatné prý bylo načasování, způsob aplikace, zvolený jed, kontrola…
Otázkou zůstávalo, jak to udělat jinak a lépe.
Druhý pokus, zahájený v roce 2017, už byl cílenější. I při něm se aplikovaly rodenticidy, ale do speciálních boxů, výhradně ručně a na místa, kde předchozí telemetrická pozorování zaměřila přítomnost krys a nikoliv jiných necílových druhů.
Došlo i na pastičky, živochytky a další typy nástrah. Šlo to pomalu, na celý proces čištění ostrova dohlíželi profesionálové mnoha oborů. Terén pravidelně procházeli dobrovolníci, sbírající mrtvé hlodavce, aby nedošlo k sekundárním otravám.
Už v roce 2020 bylo zřejmé, že se dílo daří. A na konci sezóny 2021 ministerští pracovníci vyhlásili, že už je na 99 % hotovo. Aby nedošlo k dalším pochybením a krysím návratům, navázal na proces čištění ostrova od hlodavců podrobný monitoring s fotopastmi.
Ostrov Lehua je dnes v pravidelném taktu kontrolován a data přímo z terénu napovídají, že postupně narůstají jak počty hnízdících ptáků, tak i počty vyvedených mláďat.
Sopečný ostrůvek byl po dekády pro ptáky smrtící pastí. Dobře maskovanou, a o to rafinovanější.
Obnova zdejšího ekosystému se rozbíhá pomalu, ale podle zpráv dozorujících odborníků jde správným směrem. Je možné, že za pár dekád nebude Lehua čedičově šedivá, ale pokryje se zeleným pláštěm, tak jako ostatní havajské ostrovy.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (62)
Slavomil Vinkler
14.2.2023 07:45Základní chyba je vyhubení megafauny na všech kontinentech a ponechání řešení na přírodě ( to je většinou na agresivních = tráva, stromy, případně i invazních organismech).
Jiná chyba je rozvlečení invazních organismů od virů po...., třeba potkany.
Karel Zvářal
14.2.2023 08:41Takže i v těchto případech (invazivní druhy), byli ekologisté přesvědčení, že "příroda si PORADÍ SAMA". Stačilo, aby na ostrov doplavala jediná březí samka - tak jako kolonizovaly ostrovy jiní živočichové (na kmenech stromů apod.) a scénář by se opakoval.
U nás, když na ostrov v rybníku s kolonií racků přeplave prase, liška nebo mýval - kolonie "zanikne" - a v literatuře odborníci neznají příčinu úbytku dříve hojného druhu... Prostě hloupému můžeš napovídat jak chceš, chytrý se raději stáhne.
Karel Zvářal
14.2.2023 08:44 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
14.2.2023 21:31 Reaguje na Karel ZvářalAle že by na takový ostrov možná desítky kilometrů přeplavala březí krysa? Nebo na nějakém klacku?
Když se to tam historicky za stovky (tisíce?) let nestalo??
Ta kolonizování taky možná znamenalo, že ten druh se tam dostal jednou za 100 tisíc let...
Karel Zvářal
15.2.2023 08:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.2.2023 22:06 Reaguje na Karel ZvářalMoje úvaha byla o tom, že na tom ostrově nežily krysy NIKDY, bo by tam asi přežily klidně i dobu ledovou. Tak proč by tam měly dokraulovat zrovna během historického okamžiku a zrovna teď?
Karel Zvářal
17.2.2023 08:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.2.2023 18:34 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
17.2.2023 18:47 Reaguje na Pavel HanzlNěco podobného, akorát nemusí ztroskotat, stačí když někde v bambusové tyči na loďce návštěvníků ostrova byla schovaná březí samka. Ono těch ptačích ostrovů není vůbec mnoho, většinou jsou odlehlé, skalnaté, bez možností přistát. O to větší je tam hustota. Takže buďto nic, nebo hlava na hlavě. Jiní se schovávají v norách nebo aktivují v noci, aby unikli chaluhám a fregatkám. Jiní se takto nepřizpůsobili a zmizeli v propadlišti historie.
Pavel Hanzl
18.2.2023 12:33 Reaguje na Karel ZvářalJedině, kdyby měl turista cha cha v batohu krysu mezi foťákama. Leda tak.
Ale já si myslím, že krysy nevyhubili úplně, ale dokázali populaci tam mohutně zredukovat, že už nemůže výrazně škodit a pokud je budou trvale hubit, může to fungovat. V okamžitě, kdy by s tím přestali a usnuli na vařínech, pojede to zase stejně dál.
Karel Zvářal
18.2.2023 13:30 Reaguje na Pavel HanzlKarel Zvářal
14.2.2023 09:21 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
14.2.2023 09:59 Reaguje na Karel Zvářalsmějící se bestie
14.2.2023 10:44 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
14.2.2023 16:00 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
14.2.2023 11:14Srovnávat tuto situaci s tou u nás samozřejmě nelze. Ale jakože vůbec...
Slavomil Vinkler
14.2.2023 12:25 Reaguje na SlovanSlovan
14.2.2023 14:38 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
14.2.2023 17:34 Reaguje na SlovanPřečtěte si
a) informaci v Ekolist zprávy Vzácná orchidej Kukačka ...
b) zdrojový článek nejnovější Živa. Pokles ze 100 nalezišť na pět, s vysvětlením.
A shledáte, že na ostrově je za jeden lidský život (50 let) patrna totální devastace, protože ekosystém je jednoduchý = asi 10 rostlin, 10 ptáků a jedna krysa.
V Evropě (Americe, Asii, Austrálii) jde o tisíce rostlin, tisíce živočichů a stovky obratlovců. Děj se odehrává už asi 20 tisíc let od vyhubení megafauny, ovšem děj je pomalý a méně přehledný.
Pokud si vezmete za vzor, orchidej Kukačku, příčina (skoro) vyhubení je nedostatek pastvy, chybné kosení a v poslední době ani pastva ani kosení.
No chybí ta megafauna a nebo její náhrada lidmi. A to se dotýká velmi mnoha vzácných druhů.
Takže ne bezzásahovost, ale zásahovost nahrazující megafaunu. Ovšem otrávit krysu je jednodušší, že, než nová megafauna (aspoň v NP).
Slovan
14.2.2023 19:24 Reaguje na Slavomil VinklerFakt nemám už sílu lidem jako vy neustále dokola vysvětlovat, že ostrov je specifický od pevniny. Nestačí-li slova Attenborougha a není-li logické uvažování, pak to nemá cenu dál rozebírat. Ano, otrávit krysu na ostrově Lehua s rozlohou 1 km2 je jednodušší, než tam dát jiný nepůvodní druh, krávu (která by to tam zlikvidovala také)... to tím chtěl básník říct?
Udělejte jednu věc. Založte organizaci, která se tímto (extenzivní pastvou) bude zabývat. Najděte lidi a začněte se o různé lokality starat nebo přemlouvejte samotné majitele pozemků, aby do toho šli oni. Pak možná skončí ta vaše představa, že se lidé u nás ve velkém navrátí k tomu, že alespoň polovina obyvatel vesnic bude extenzivně chovat zvířata (krávy, ovce, kozy, koně apod.) na svých pozemcích.
V naší vesnici se vyskytuje lokalita s extrémně vzácným poddruhem vstavače mužského - o tu louku se stará několik let ČSOP. Ano, u takovýchto lokalit je lidská péče naprosto zásadní a má to mou plnou podporu. Že se u nás vůbec taková lokalita vyskytuje jsem zjistil nedávno a chci tedy přiložit ruku k dílu. On si opravdu nikdo nemyslí, že naše krajina bude ve velkém v režimu bezzásahu - v tomto režimu by měla být pouze pečlivě vybraná území, jakými jsou velkoplošně NP (a i tato území k tomu jsou citlivými zásahy směrována několik desetiletí) a pak různé maloplošné NPR. Ve zbytku by se mělo citlivě zasahovat a to včetně využití extenzivní pastvi.
Slavomil Vinkler
15.2.2023 07:23 Reaguje na SlovanNechci aby se celá krajina obhospodařovala jako ve starověku, ale alespoň ty nejhodnotnější lokality NP, CHKO, SPR, PR.... ano. A o bezzásahovosti jsem nikdy nehovořil, všechny cenné lokality, tedy zejména NP, potřebují zásahy, jinak zarostou hustým egalizovaným lesem, Ale nemusí tam zasahovat člověk,(jako vy v PR) neboť dostatek divé zvěře (řízené odlovem) je přirozenější. Uvědomte si, že princip ochrany vstavače mužského a Šumavy je úplně stejný, pouze dědečci si dovezli z Ameriky špatný model péče o NP a nehodlají ustoupit.
Karel Zvářal
15.2.2023 08:14 Reaguje na Slavomil VinklerKarel Zvářal
15.2.2023 12:21 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
15.2.2023 22:59 Reaguje na Slavomil VinklerJá vím, chtěl byste naše NP oplotit a udělat z nich velké obory. To by vás místní hnali hodně rychle (a nejen oni). Je mi také jasné, že jste zarytý odpůrce "nechat přírodu přírodou". Ony třeba ty Šumavské horské smrčiny nikdy nebudou žádným hustým lesem nechá-li se přírodě volný průběh, protože je potvrzeno (vědeckými výzkumy pylových sedimentů - a to neokecáte nijak), že se tam různě velké rozpady lesa dějí pravidelně. Ta poslední, která se tam udála, dodnes různé zájmové skupinky nazývají "katastrofou". Přírodě to však viditelně jenom prospělo. Právě tohle jsou místa, kde je ten bezzásahový režim tím nejlepším, zatímco jinde by byl tím nejhorším (třeba ty louky s orchidejemi). Ochrana lesa a ochrana luk je z logiky věci úplně jiná. Cílem prostě není (a ani nesmí být) to, aby byl všude stejný režim ochrany. Cílem musí být použít ten nejlepší způsob ochrany pro to dané chráněné místo (území). A tak je to správně.
Karel Zvářal
16.2.2023 07:53 Reaguje na Slovan..."Neustále se vracíte do minulosti, tak se zkuste vrátit ještě dál do doby z před desítkami miliony lety, do doby, kdy třeba ti lemuři obývali nejenom Afriku, ale i Evropu se Severní Amerikou. Důvod, proč dodnes přežili je však pouze ten, že se Madagaskar od Afriky odtrhl a tamní populace zůstala v bezpečí (izolaci) před modernějšími evolučně vyspělejšími savci, které vidíme v Africe i jinde na pevnině dnes a kteří je v průběhu milionů let nahradili"...
Takové "nenápadné" prozření:-)
Slovan
16.2.2023 11:03 Reaguje na Karel ZvářalO vypredování tu mluvíte vy, já píšu o úplně něčem jiném. O nečem, kde je predace pouze jedním z mnoha faktorů a kde se ten vývoj děl po dobu milionů let. Takže žádné "prozření", stále konstatuji jedno a to samé. A nezapomeňte argumentovat kurníkem s liškou.
Slavomil Vinkler
16.2.2023 08:31 Reaguje na SlovanAd a) přirozené vymírání patláte se zrychleným, kdy invazní organismy vytlačí ty starší. Není v zájmu pestrosti přírody to urychlovat.
B) zaměňujete důsledek za příčinu . Ano, pylové analýzy odhalují, ale jde o již lidmi hrubě ovlivněnou situaci, kdy člověk vybil před 10-30 tisíci lety (nebo silně omezil) velké spásače. Výsledek je expanze agresivních (sice původních, ale agresivních) druhů. A to nazýváte nechat volný průběh bezzásahovosti.
Poslední rána do vazu "bezzásahovostí" je posledních 100 let, kdy se ani nepase a nežne tráva. Tak vše zarůstá agresivními stromy, keři a travou i s podporou invazních druhů.
Jak jste psal že ochrana vstavače v NR je důležitá, ale nedokážete zobecnit na celý ekosystém v NP.
Slovan
16.2.2023 11:12 Reaguje na Slavomil VinklerDlouhodobě ignorujete vliv teplot v kombinaci s vlhkostí, které se zdají být tou nejdůležitější příčinou změn ve vegetaci. Mamut se udržel nejdéle na Wraglerově ostrově a tamní travní biotop se dokázal udržet i tisíce let po jejich vymření právě díky suchému a studenému klimatu. To samé se děje na Sibiři, kde tundra ustupuje až se stoupajícími teplotami a vyšší vlhkostí.
Proč bych měl proboha zobecňovat ochranu vstavače a celého NP? Achjo...
Slavomil Vinkler
16.2.2023 11:31 Reaguje na SlovanTakže s vámi je to marný, je to marný, je to marný.
Slavomil Vinkler
16.2.2023 11:35 Reaguje na SlovanPetr Eliáš
16.2.2023 13:51 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
16.2.2023 14:06 Reaguje na Slavomil VinklerOno jde jak o faunu, tak o floru... neexistují pouze světlomilné druhy hmyzu, existují i druhy vázané na hustý les, druhy vázané na mrtvé dřevo apod. Ty nezajímají asi vás, když chcete udělat z chráněných území velké obory...
A VLHKOST!
Ano, mamut dokázal tohle období přežít... pravděpodobně v různých "kapsách" podobně jako při konci poslední doby ledové. Po opětovném ochlazení se začal opět jeho areál rozšiřovat. Poslední doba ledová skončila zhruba před 10 tisíci lety a areál se pro mamuty i jiné začal výrazně snižovat... i tak ale žil další tisíce let, ovšem už ve výrazně menších a čím dál izolovanějších populacích. V té době je už mohl skutečně dorazit i tlak ze strany lidí, který v tom Eemu nebyl.
Karel Zvářal
16.2.2023 18:17 Reaguje na Slavomil VinklerTakže nejen lemuři podlehli pred tlaku, ale málem i ikoničtí gepardi. Proto mívají běžně šest mláďat, a ne jako levharti, kterým stačí jedno až dvě dobře ukrytá (na skále, v dutině stromu), kde jsou v bezpečí před lvy, hyenami i šakaly, kteří způsobují až 90% ní (!!!) mortalitu mláďat. Jedině vysoká plodnost je tedy drží naživu, resp je to zbraň proti vysokému pred tlaku. Navíc jim kořist často kradou nejen zmíněné šelmy, ale i supi. Takže nemají to lehké ani dnes a musí rychle žrát, aby přežili.
Karel Zvářal
16.2.2023 19:05 Reaguje na Karel ZvářalA vrchol hlouposti a drzosti byl, jak chtěli s referentkou po mně www odkaz, že o. bělohlaví téměř vyhubili labutě na Aljašce. Nekoukají nejen NG, NGW, dokonce ani dvojku, kde už to šlo též opakovaně.
Slovan
16.2.2023 19:37 Reaguje na Karel Zvářal- Z roku 20, kdy jsme společně probírali inbreeding a jeho vliv na populace, který jste zlehčoval. Takže jak jako nevěděl? O co se to tady zase snažíte?
V 19.století byla odhadovaná populace gepardů 100 000 - světe div se i s těmi ještě většími populacemi lvů, hyen nebo levhartů. Dařilo se jim dobře, stejně jako se jim daří dobře na některých místech vlastně dodnes. Pak zaútočil moderní člověk, ten, který za všechny ty problémy primárně může a dostali jsme se do stavu, kdy jich zbylo 7000.
V jednom z příspěvků jste dokonce i tvrdil, že se jiní predátoři v zájmu ochrany gepardů regulují - samozřejmě se to má dít v tichosti, aby se předešlo protestům "ekologistů" a tak pro své tvrzení nemůžete nijak dokázat.
Stejná taktika je u těch orlů a labutí na Aljašce. Běželo to mnohokrát v televizi... ale název pořadu si bohužel pan Zvářal jaksi nepamatuje ...
Já jsem se tenkrát hodně snažil, najít o tom nějakou zmínku (když už to bylo v televizi, něco by se určitě našlo), ale nic. Pak sem nakrásno hodíte fotku orla jak uloví za letu labuť a berete to jako potvrzení své myšlenky. Hold, ukázková ješitnost.
Karel Zvářal
16.2.2023 19:57 Reaguje na SlovanAno, pastevci a lovci regulují stavy lvů a hyen, proto se gepardům DAŘÍ. To je makačka na bednu, co?, když úbytek silnějších predátorů pomůže slabšímu. To asi nikde v parcích neventilují, ač se to děje zcela běžně.
Nikdy neuznáte porážku (větší znalosti oponenta). Mám vás přečteného, jak včerejší noviny, prostě znuděný, bezvýznamný, googlistický znalec, neschopný stvořit něco vlastního, tak aspoň prudí ostatní...
Slovan
16.2.2023 20:44 Reaguje na Karel ZvářalNo a lovcům jde o trofeje, nemají zájem tím cíleně chránit gepardy.
Makačka je to i v momentě, kdy si člověk uvědomí, že se gepardům daří nejvíc tam, kde i těm lvům, hyenám nebo levratům - Serengeti/Mara, Ruaha, Okavango, Etosha...
Vy jste však tvrdil, že se ta regulace někde děje cíleně v zájmu ochrany geparda samotného. Důkazů jste dodal přesně NULA.
Větší znalosti nemáte, není co uznávat :-)
Karel Zvářal
16.2.2023 20:52 Reaguje na SlovanSlovan
16.2.2023 21:04 Reaguje na Karel ZvářalOno je prostě těžké vědět o něčem, co se nestalo. Diskuzi opět nezvládáte a útočíte, tudíž nemá smysl pokračovat dál. Budu diskutovat s těmi, kteří se umí chovat.
Karel Zvářal
16.2.2023 21:10 Reaguje na SlovanJak jste mi napsal při jednom ze svých prvních vstupů, u článku o pracovním využití slonů - které jsem hájil (vy ne). Kvůli tomu jsem byl takto označen, jak jsem napsal v úvodu. Takže jak se do lesa volá, tak se ozývá. Já se ke slušným lidem, kteří nelžou, nepřekrucují a věnují se meritu věci, nikoliv odvádění pozornosti jinam, chovám slušně.
Slovan
16.2.2023 21:25 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.2.2023 21:29 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
16.2.2023 21:40 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
17.2.2023 05:13 Reaguje na Karel ZvářalPosílám kapesníček :-D
Slavomil Vinkler
16.2.2023 20:54 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.2.2023 20:57 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
17.2.2023 07:28 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
17.2.2023 05:20 Reaguje na Majka KletečkováCo k tomu víc dodat :-)
Karel Zvářal
17.2.2023 08:29 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
14.2.2023 23:43 Reaguje na SlovanSlavomil Vinkler
15.2.2023 07:27 Reaguje na Majka KletečkováSlovan
15.2.2023 23:03 Reaguje na Majka KletečkováRadim Polášek
14.2.2023 18:27Z článku plyne i jedno poučení. Pokud má člověk být úspěšný v zásazích v přírodě, kde bude například napravovat něco, co předtím pokazil, musí ten kus té přírody detailně zpracovat či ovládnout. Nestačí provést zásah, například jako na tom ostrově rozházet ze vzduchuty rodenticidy a jít pryč s tím, že to příroda udělá a dokončí. Museli se tam vylodit dobrovolníci a pěkde osobně poznat každý metr strčit rodenticid do každé nory, posbírat mrtvolky atd.