https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/z-ostrova-lehua-zmizely-krysy-ostruvek-je-znovu-bezpecnym-hnizdistem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z ostrova Lehua zmizely krysy a je znovu bezpečným hnízdištěm

14.2.2023 05:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sopkou spoluvytvořená Lehua má rozlohu lehce nad jeden kilometr čtvereční. Lidé tu sice nežijí, skalní výchozy na pobřeží i erozí rozbrázděný vulkanický kopec byly vždy hojně zasídleny mořskými ptáky, jež tu nacházeli bezpečné hnízdiště. Tedy nacházeli do dostavby majáku, zhruba v roce 1930, kdy se na ostrov dostaly i krysy.
Sopkou spoluvytvořená Lehua má rozlohu lehce nad jeden kilometr čtvereční. Lidé tu sice nežijí, skalní výchozy na pobřeží i erozí rozbrázděný vulkanický kopec byly vždy hojně zasídleny mořskými ptáky, jež tu nacházeli bezpečné hnízdiště. Tedy nacházeli do dostavby majáku, zhruba v roce 1930, kdy se na ostrov dostaly i krysy.
Mořští biologové a odborníci na ochranu mořských korálů, ornitologové, geologové, rybáři a podnikatelé, kteří nabízejí vyjížďky lodí za pozorováním delfínů. Vypadá to jako dost nesourodý shluk profesionálů z různých nesouvisejících oborů. Zvlášť když si v jejich čele představíme i zaměstnance ministerstva zemědělství. Ale přesně tahle různorodá sestava se před lety pustila na malém sopečném ostrůvku do boje s hlodavci. A nakonec vyhrála.
 

Pokud byste někdy plánovali expedici na Havaj, ostrov Lehua by to nejspíš do vašeho itineráře nedotáhl. Oproti ostatním destinacím na souostroví, které svou pestrobarevností a rozmanitostí připomínají pozemský ráj, je totiž jen velmi fádní a pustou krajinou.

Sopkou spoluvytvořená Lehua má rozlohu lehce nad jeden kilometr čtvereční, nabývá tvaru půlměsíce a dominuje jí dvousetmetrový vrcholek. Vše v barvách neradostné čedičové šedi, nad kterou se tyčí jediná barevnější stopa přítomnosti člověka, starý opuštěný maják.

Informace o tom, že je ostrov trvale neobydlený, má ale dost relativní charakter.

Ráj pro ptactvo to kdysi byl

Lidé tu sice nežijí, skalní výchozy na pobřeží i erozí rozbrázděný vulkanický kopec byly vždy hojně zasídleny mořskými ptáky, jež tu nacházeli bezpečné hnízdiště.

Tedy opravdu nacházeli – v minulosti. Nejpozději s dostavbou onoho majáku, zhruba v roce 1930, se na ostrov dostaly i krysy. Přesněji tedy Rattus exulans, krysy ostrovní. Nepůvodní, invazní druh, který nad jiné vyniká přizpůsobivostí a všežravostí.

Ostrov Lehua, kde dosud v poklidu žilo 17 druhů ptáků, se o tom záhy mohl přesvědčit.

Krysy se tu sice nikdy fatálně nepřemnožily, nedostatek potravy přirozeně reguloval růst jejich populace, ale přežívaly díky tomu, že s každou novou hnízdní sezónou budou moci vybírat vajíčka a zabíjet „výživná“ holátka na hnízdech.

Z dálky, řekněme při pohledu dalekohledem z nedalekého většího ostrova Niʻihau, přitom vypadalo vše naprosto v pořádku. Každý rok se sem slétali ptáci k hnízdění, usazovali se na skalních terasách, seděli na vejcích.

Jen odtud neodlétala do světa žádná nová mláďata. Krysy je sežraly.

Že je něco hrubě v nepořádku začali v průběhu 70. a 80. let upozorňovat domorodí obyvatelé z okolních ostrovů. Ti se tu a tam na Lehua vydávali sbírat tradiční druhy bylin (těch tu mimochodem rostlo sedmadvacet druhů, z čehož čtrnáct bylo svým výskytem endemity Havaje).

Krysy totiž v pauzách mezi hnízděním vypásly i travinnou vegetaci. Ostrůvek bez rostlinného pokryvu intenzivněji podléhal vodní erozi, a ta zase devastovala místa pro hnízdění ptáků.

Rattus exulans, krysy ostrovní. Invazní druh, který nad jiné vyniká přizpůsobivostí a všežravostí.
Rattus exulans, krysy ostrovní. Invazní druh, který nad jiné vyniká přizpůsobivostí a všežravostí.

Nehnojené moře vadí korálům

Dalším neduhem bylo i to, že hnízdící ptáci, kteří nemuseli pečovat o mladé (nemuseli jim shánět potravu, protože se stali potravou krys), létali méně lovit nad moře, které také méně „hnojili“ svým trusem. Bity na tom byly porosty sasanek a dalších symbiontů korálových útesů. Ptáky nehnojené korálové útesy přestávaly být útočištěm rybek, a za kořistí se sem pak vydávalo méně velkých ryb. A taky savců, konkrétně delfínů.

Souvislost mezi změnami v moři a hlodavci na ostrově rozhodně není přímočará, a tak byl krysí problém identifikován a pojmenován až v roce 2003. Aby se o dvě léta přistoupilo k řešení.

První pokus se ale moc nevyvedl. I když bylo pro aplikaci peletek s jedovatým difacinonem (rodenticidem s antikoagulačním efektem) vybrán únor - měsíc, kdy se na Lehua vyskytuje nejméně ptáků, dopadla jedová nálož shazovaná z vrtulníků spíše na celé okolní prostředí než problematické krysy.

Většinu granulí spláchly deště do moře, hlodavci dál zůstávali u konzumace chomáčků zelené stravy a čerstvých vajíček na hnízdech.

Že opatření selhalo, navíc přispělo k úniku toxických látek do vody, se ukázalo až v roce 2009. A havajské Ministerstvo zemědělství, přesněji tedy Oddělení lesnictví a ochrany přírody, za to právem schytalo pořádnou kritiku od odborníků. Špatné prý bylo načasování, způsob aplikace, zvolený jed, kontrola…

Otázkou zůstávalo, jak to udělat jinak a lépe.

Druhý pokus, zahájený v roce 2017, už byl cílenější. I při něm se aplikovaly rodenticidy, ale do speciálních boxů, výhradně ručně a na místa, kde předchozí telemetrická pozorování zaměřila přítomnost krys a nikoliv jiných necílových druhů.

Došlo i na pastičky, živochytky a další typy nástrah. Šlo to pomalu, na celý proces čištění ostrova dohlíželi profesionálové mnoha oborů. Terén pravidelně procházeli dobrovolníci, sbírající mrtvé hlodavce, aby nedošlo k sekundárním otravám.

Už v roce 2020 bylo zřejmé, že se dílo daří. A na konci sezóny 2021 ministerští pracovníci vyhlásili, že už je na 99 % hotovo. Aby nedošlo k dalším pochybením a krysím návratům, navázal na proces čištění ostrova od hlodavců podrobný monitoring s fotopastmi.

Ostrov Lehua je dnes v pravidelném taktu kontrolován a data přímo z terénu napovídají, že postupně narůstají jak počty hnízdících ptáků, tak i počty vyvedených mláďat.

Sopečný ostrůvek byl po dekády pro ptáky smrtící pastí. Dobře maskovanou, a o to rafinovanější.

Obnova zdejšího ekosystému se rozbíhá pomalu, ale podle zpráv dozorujících odborníků jde správným směrem. Je možné, že za pár dekád nebude Lehua čedičově šedivá, ale pokryje se zeleným pláštěm, tak jako ostatní havajské ostrovy.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (62)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

14.2.2023 07:45
Instruktážní případ o potřebě "bezzásahovosti". Člověk to pokazil, asi jen člověk může napravit.
Základní chyba je vyhubení megafauny na všech kontinentech a ponechání řešení na přírodě ( to je většinou na agresivních = tráva, stromy, případně i invazních organismech).
Jiná chyba je rozvlečení invazních organismů od virů po...., třeba potkany.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.2.2023 08:41
V dávné diskusi s kolegou (zarputilým ekologistou) mě zarazila jeho otázka: "A co budou potkani žrát potom, až vyhubí všechny ptáky? Aha??". Tím naznačoval, že pojdou hlady a vše se vrátí do starých kolejí... "No, slezou k pobřeží, kde mají chaluhy, vyplavené ryby, možná kraby, atd."

Takže i v těchto případech (invazivní druhy), byli ekologisté přesvědčení, že "příroda si PORADÍ SAMA". Stačilo, aby na ostrov doplavala jediná březí samka - tak jako kolonizovaly ostrovy jiní živočichové (na kmenech stromů apod.) a scénář by se opakoval.

U nás, když na ostrov v rybníku s kolonií racků přeplave prase, liška nebo mýval - kolonie "zanikne" - a v literatuře odborníci neznají příčinu úbytku dříve hojného druhu... Prostě hloupému můžeš napovídat jak chceš, chytrý se raději stáhne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.2.2023 08:44 Reaguje na Karel Zvářal
Tím bylo řečeno, stačí jen a pouze jeden predátor - žádné JINÉ VLIVY navíc nejsou potřeba.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2023 21:31 Reaguje na Karel Zvářal
Já u nás v životě prase plavat v rybníce neviděl.
Ale že by na takový ostrov možná desítky kilometrů přeplavala březí krysa? Nebo na nějakém klacku?
Když se to tam historicky za stovky (tisíce?) let nestalo??
Ta kolonizování taky možná znamenalo, že ten druh se tam dostal jednou za 100 tisíc let...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.2.2023 08:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane vachmajstr..., já taky prase (ve dne) plavat neviděl-/ A proč se Hadí ostrov nejmenuje Ptačí ostrov? Šak lítají kolem...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.2.2023 22:06 Reaguje na Karel Zvářal
Ten název vůbec nemusí mít nic společnýho s hady (jako španělský ptáček, nebo cigánská pečeně), nebo tam přivezl lidé hady před tisícovkou let, nebo před stovkou.
Moje úvaha byla o tom, že na tom ostrově nežily krysy NIKDY, bo by tam asi přežily klidně i dobu ledovou. Tak proč by tam měly dokraulovat zrovna během historického okamžiku a zrovna teď?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.2.2023 08:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Také zřejmě málo koukáte TV. Na Hadí ostov byly pravděpodobně zaneseny proudem z delty Dunaje. Užovka (např. samka plná vajec) se prostě slunila na břehu ležíc na naplaveném kmeni, když v tu přišla velká voda a odnesla kmen daleko na moře. Ona plavat umí, takže mohla ostrov vidět, nebo kmen byl donesen až k břehu. A podobně to funguje i na oceánech. Lodě byly unášeny proudy i tisíce kilometrů, podobně jako zpráva v lahvi či kmen se zachráněnou krysou (varanem, leguánem, želvou).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.2.2023 18:34 Reaguje na Karel Zvářal
Samozřejmě tohle znám, ale ta otázka zní: Na tom ostrově krysy před příchodem člověka nebyly, tj. za tisíce let tahle migrace neproběhla. Tak proč zrovna teď?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.2.2023 18:47 Reaguje na Pavel Hanzl
https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/miroslav-bobek-osudove-ztroskotani-parni-lodi-makambo

Něco podobného, akorát nemusí ztroskotat, stačí když někde v bambusové tyči na loďce návštěvníků ostrova byla schovaná březí samka. Ono těch ptačích ostrovů není vůbec mnoho, většinou jsou odlehlé, skalnaté, bez možností přistát. O to větší je tam hustota. Takže buďto nic, nebo hlava na hlavě. Jiní se schovávají v norách nebo aktivují v noci, aby unikli chaluhám a fregatkám. Jiní se takto nepřizpůsobili a zmizeli v propadlišti historie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.2.2023 12:33 Reaguje na Karel Zvářal
Tak to si snad dokážou ohlídat, když to už dalo tolik práce.
Jedině, kdyby měl turista cha cha v batohu krysu mezi foťákama. Leda tak.
Ale já si myslím, že krysy nevyhubili úplně, ale dokázali populaci tam mohutně zredukovat, že už nemůže výrazně škodit a pokud je budou trvale hubit, může to fungovat. V okamžitě, kdy by s tím přestali a usnuli na vařínech, pojede to zase stejně dál.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.2.2023 13:30 Reaguje na Pavel Hanzl
New Zealand si dal závazek, že do r. 2050 vyhubí na hlavním ostrově nepůvodní (škodlivé) druhy a až potom tam vysadí zachráně z původní fauny, které přežily na Stewartově ostrovu. Malý nezalesněný ostrov se dá vcelku uhlídat, ale dosti pochybuji, že ten novozélandský se dá podobně vyčistit. Protože např krysy polezou už do vyčištěných míst a v zalesněných oblastech je to nekonečná práce. Průběžné zprávy odtud nechodí, "vítězný" termín je daleko, takže spíše nevěřím než věřím, že se jim to povede. Ale každopádně jim fandím a budu doufat...
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.2.2023 08:52
Pěkné čtení a návod, jak správně používat Stutox.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.2.2023 09:21 Reaguje na Jarka O.
Včera jsem na dvou místech viděl v řepce cca dvacet volavek bílých. Ti hladovce proberou řádně, každá má spotřebu asi jako káně (4-6). Myslím, že i letos budou mít kombajnisté hodně práce.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.2.2023 09:59 Reaguje na Karel Zvářal
Máte pravdu a je to lepší :) Jedy patří používat tam, kde je přemnoženo a už to jinak nejde.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.2.2023 10:44 Reaguje na Karel Zvářal
Už se objevují i Vavřineckého rybníka - KH/KO, v takovém počtu a popelavé k tomu. Predátor to neuvěřitelný, celoroční - čápi v létě živoří !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.2.2023 16:00 Reaguje na Karel Zvářal
Problém je v tom, že v sezóně mají volavky taky stejnou spotřebu ryb jako nyní v zimě hlodavců.
Odpovědět
Sl

Slovan

14.2.2023 11:14
Ukázka toho, co dokáže udělat zavlečený invazivní druh s druhy, které na něj nejsou evolučně absolutně připraveny. Na ostrovech je to patrné ze všech nejvíc, protože tam ty (mnohdy endemické) druhy přežívají právě proto, že se tam ty krysy, lišky nebo kočky nikdy přirozeně nedostaly. Jak by řekl Attenborough - jedná se harampádí Matky přírody a zastaralé formy života, který ze zbytku světa už vymizely. Je nutné tyto krásy přírody chránit před zkázou, kterou jsme jim tam donesli. Indiáni také nedokázali čelit našim nemocem.
Srovnávat tuto situaci s tou u nás samozřejmě nelze. Ale jakože vůbec...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.2.2023 12:25 Reaguje na Slovan
Ale srovnávat se situací a zejména přesvědčení ekologistů u nás lze, máte jako vždy dvojí metr.
Odpovědět
Sl

Slovan

14.2.2023 14:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Dvojí metr rozhodně nemám. Ekologisté je nový zdejší výraz pro ty, co mají třeba jiný názor? Já jen, abych se v tom vyznal...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.2.2023 17:34 Reaguje na Slovan
Ekologista je ekologický pomatenec, schovávající se za ekologii, nikoli kvalifikovaný ekolog.
Přečtěte si
a) informaci v Ekolist zprávy Vzácná orchidej Kukačka ...
b) zdrojový článek nejnovější Živa. Pokles ze 100 nalezišť na pět, s vysvětlením.
A shledáte, že na ostrově je za jeden lidský život (50 let) patrna totální devastace, protože ekosystém je jednoduchý = asi 10 rostlin, 10 ptáků a jedna krysa.
V Evropě (Americe, Asii, Austrálii) jde o tisíce rostlin, tisíce živočichů a stovky obratlovců. Děj se odehrává už asi 20 tisíc let od vyhubení megafauny, ovšem děj je pomalý a méně přehledný.
Pokud si vezmete za vzor, orchidej Kukačku, příčina (skoro) vyhubení je nedostatek pastvy, chybné kosení a v poslední době ani pastva ani kosení.
No chybí ta megafauna a nebo její náhrada lidmi. A to se dotýká velmi mnoha vzácných druhů.
Takže ne bezzásahovost, ale zásahovost nahrazující megafaunu. Ovšem otrávit krysu je jednodušší, že, než nová megafauna (aspoň v NP).
Odpovědět
Sl

Slovan

14.2.2023 19:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
Takové krásné nálepkování, že.

Fakt nemám už sílu lidem jako vy neustále dokola vysvětlovat, že ostrov je specifický od pevniny. Nestačí-li slova Attenborougha a není-li logické uvažování, pak to nemá cenu dál rozebírat. Ano, otrávit krysu na ostrově Lehua s rozlohou 1 km2 je jednodušší, než tam dát jiný nepůvodní druh, krávu (která by to tam zlikvidovala také)... to tím chtěl básník říct?

Udělejte jednu věc. Založte organizaci, která se tímto (extenzivní pastvou) bude zabývat. Najděte lidi a začněte se o různé lokality starat nebo přemlouvejte samotné majitele pozemků, aby do toho šli oni. Pak možná skončí ta vaše představa, že se lidé u nás ve velkém navrátí k tomu, že alespoň polovina obyvatel vesnic bude extenzivně chovat zvířata (krávy, ovce, kozy, koně apod.) na svých pozemcích.
V naší vesnici se vyskytuje lokalita s extrémně vzácným poddruhem vstavače mužského - o tu louku se stará několik let ČSOP. Ano, u takovýchto lokalit je lidská péče naprosto zásadní a má to mou plnou podporu. Že se u nás vůbec taková lokalita vyskytuje jsem zjistil nedávno a chci tedy přiložit ruku k dílu. On si opravdu nikdo nemyslí, že naše krajina bude ve velkém v režimu bezzásahu - v tomto režimu by měla být pouze pečlivě vybraná území, jakými jsou velkoplošně NP (a i tato území k tomu jsou citlivými zásahy směrována několik desetiletí) a pak různé maloplošné NPR. Ve zbytku by se mělo citlivě zasahovat a to včetně využití extenzivní pastvi.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.2.2023 07:23 Reaguje na Slovan
Nemám sílu vysvětlovat zabejčeným, že ostrov i pevnina má stejné principy, pouze někde je to jednoduchý a tedy i vám pochopitelný a nepopiratelný model a někde je těch vazeb podstatně více. Ale princip je stejný. Zaklínat se dědečkem Attenboroughem (ač si ho vážím) nepomůže.
Nechci aby se celá krajina obhospodařovala jako ve starověku, ale alespoň ty nejhodnotnější lokality NP, CHKO, SPR, PR.... ano. A o bezzásahovosti jsem nikdy nehovořil, všechny cenné lokality, tedy zejména NP, potřebují zásahy, jinak zarostou hustým egalizovaným lesem, Ale nemusí tam zasahovat člověk,(jako vy v PR) neboť dostatek divé zvěře (řízené odlovem) je přirozenější. Uvědomte si, že princip ochrany vstavače mužského a Šumavy je úplně stejný, pouze dědečci si dovezli z Ameriky špatný model péče o NP a nehodlají ustoupit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.2.2023 08:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
1* Jtm, jtm, jtm! (a nebojte, on Vám po delší přípravě odpoví). Měl jste zmínit Charlese D., ať vidí, že nejste žádné béčko:-)) Prostě přirozený vývoj neustrnul, naopak, antropocén mu dává silné impulzy. Ale to trolátka nikdy nepochopí, ona si vystačí s mantrou, že "bredátor nemůůže" (a to jako navěky. Amen-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.2.2023 12:21 Reaguje na Karel Zvářal
A tož!-/ Přírozený vývoj = přírodní výběr.
Odpovědět
Sl

Slovan

15.2.2023 22:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Sir Attenborough je dnes možná dědeček, ale znalostmi je asi tak o milion parníků nad vámi či jakýmkoli jiným běžným diskutujícím (včetně mě) na ekolistu. Neustále se vracíte do minulosti, tak se zkuste vrátit ještě dál do doby z před desítkami miliony lety, do doby, kdy třeba ti lemuři obývali nejenom Afriku, ale i Evropu se Severní Amerikou. Důvod, proč dodnes přežili je však pouze ten, že se Madagaskar od Afriky odtrhl a tamní populace zůstala v bezpečí (izolaci) před modernějšími evolučně vyspělejšími savci, které vidíme v Africe i jinde na pevnině dnes a kteří je v průběhu milionů let nahradili. Ostrovy i pevnina mají v základu principy samozřejmě stejné - pokud však v tom evolučně zastaralém ekosystému (ostrovy) začnete tolerovat tvory z toho evolučně vyspělejšího ekosystému (pevnina) dovezenými lidmi, kterým nejsou ty zastaralé formy života schopny konkurovat, tak to celé zničíte (logicky). Ne vždy, záleží o jaký druh se jedná. Nejenom krysa, liška nebo kočka, ale i buvoli, koně, zajíci nebo ropuchy mohou znamenat katastrofu pro ostrovní ekosystém.

Já vím, chtěl byste naše NP oplotit a udělat z nich velké obory. To by vás místní hnali hodně rychle (a nejen oni). Je mi také jasné, že jste zarytý odpůrce "nechat přírodu přírodou". Ony třeba ty Šumavské horské smrčiny nikdy nebudou žádným hustým lesem nechá-li se přírodě volný průběh, protože je potvrzeno (vědeckými výzkumy pylových sedimentů - a to neokecáte nijak), že se tam různě velké rozpady lesa dějí pravidelně. Ta poslední, která se tam udála, dodnes různé zájmové skupinky nazývají "katastrofou". Přírodě to však viditelně jenom prospělo. Právě tohle jsou místa, kde je ten bezzásahový režim tím nejlepším, zatímco jinde by byl tím nejhorším (třeba ty louky s orchidejemi). Ochrana lesa a ochrana luk je z logiky věci úplně jiná. Cílem prostě není (a ani nesmí být) to, aby byl všude stejný režim ochrany. Cílem musí být použít ten nejlepší způsob ochrany pro to dané chráněné místo (území). A tak je to správně.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 07:53 Reaguje na Slovan
Mluvte laskavě za sebe (s parníkem), já tu o dávném "vymírání"=VYPREDOVÁNÍ píšu opakovaně, leč referentka žádá důkazy. Takže tak jak to proběhlo s lemury, to bylo i s mnoha jinými druhy, některé se ani na ten Madagaskar nedostaly. Jen pro zapamatování jí to přetapetuji.

..."Neustále se vracíte do minulosti, tak se zkuste vrátit ještě dál do doby z před desítkami miliony lety, do doby, kdy třeba ti lemuři obývali nejenom Afriku, ale i Evropu se Severní Amerikou. Důvod, proč dodnes přežili je však pouze ten, že se Madagaskar od Afriky odtrhl a tamní populace zůstala v bezpečí (izolaci) před modernějšími evolučně vyspělejšími savci, které vidíme v Africe i jinde na pevnině dnes a kteří je v průběhu milionů let nahradili"...

Takové "nenápadné" prozření:-)
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 11:03 Reaguje na Karel Zvářal
Ajéje, tady to někoho ego zase neusneslo ani ve srovnání s jedním z nejlepších přírodovědců světa. Ale nebojte, všichni samozřejmě víme, že vy všemu nejlépe rozumíte a máte patent na pravdu, a že všichni ostatní jsou blbci :-)

O vypredování tu mluvíte vy, já píšu o úplně něčem jiném. O nečem, kde je predace pouze jedním z mnoha faktorů a kde se ten vývoj děl po dobu milionů let. Takže žádné "prozření", stále konstatuji jedno a to samé. A nezapomeňte argumentovat kurníkem s liškou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.2.2023 08:31 Reaguje na Slovan
kecáte,
Ad a) přirozené vymírání patláte se zrychleným, kdy invazní organismy vytlačí ty starší. Není v zájmu pestrosti přírody to urychlovat.
B) zaměňujete důsledek za příčinu . Ano, pylové analýzy odhalují, ale jde o již lidmi hrubě ovlivněnou situaci, kdy člověk vybil před 10-30 tisíci lety (nebo silně omezil) velké spásače. Výsledek je expanze agresivních (sice původních, ale agresivních) druhů. A to nazýváte nechat volný průběh bezzásahovosti.
Poslední rána do vazu "bezzásahovostí" je posledních 100 let, kdy se ani nepase a nežne tráva. Tak vše zarůstá agresivními stromy, keři a travou i s podporou invazních druhů.
Jak jste psal že ochrana vstavače v NR je důležitá, ale nedokážete zobecnit na celý ekosystém v NP.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 11:12 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ne, rozhodně nepatlám přirozené vymírání často trvající miliony (tisíce) let s tím zrychleným způsobeným často primárně člověkem.

Dlouhodobě ignorujete vliv teplot v kombinaci s vlhkostí, které se zdají být tou nejdůležitější příčinou změn ve vegetaci. Mamut se udržel nejdéle na Wraglerově ostrově a tamní travní biotop se dokázal udržet i tisíce let po jejich vymření právě díky suchému a studenému klimatu. To samé se děje na Sibiři, kde tundra ustupuje až se stoupajícími teplotami a vyšší vlhkostí.

Proč bych měl proboha zobecňovat ochranu vstavače a celého NP? Achjo...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.2.2023 11:31 Reaguje na Slovan
Proč? Protože je to to samý. No a nejde o stromy (smrky) v lese, jde o ptáky, savce a zejména hmyzáky, co potřebují rozvolněný les. Vstavač nebo motýl, či tetřívek je rozdíl? Ale hmyzáci vás vůbec nezajímají co?
Takže s vámi je to marný, je to marný, je to marný.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.2.2023 11:35 Reaguje na Slovan
A teplota? Mamut přežil dobu meziledovou zvanou Eem, kdy bylo průměrně asi o 5 °C víc než dnes a byli tady i hroši.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.2.2023 13:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zase ta lež o tom, že tu v Eemu bylo v průměru o pět stupňů tepleji? :D Smolík, nic takového tu nebylo.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 14:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
Samozřejmě, že to není jedno a to samé.
Ono jde jak o faunu, tak o floru... neexistují pouze světlomilné druhy hmyzu, existují i druhy vázané na hustý les, druhy vázané na mrtvé dřevo apod. Ty nezajímají asi vás, když chcete udělat z chráněných území velké obory...

A VLHKOST!
Ano, mamut dokázal tohle období přežít... pravděpodobně v různých "kapsách" podobně jako při konci poslední doby ledové. Po opětovném ochlazení se začal opět jeho areál rozšiřovat. Poslední doba ledová skončila zhruba před 10 tisíci lety a areál se pro mamuty i jiné začal výrazně snižovat... i tak ale žil další tisíce let, ovšem už ve výrazně menších a čím dál izolovanějších populacích. V té době je už mohl skutečně dorazit i tlak ze strany lidí, který v tom Eemu nebyl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 18:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jasně že kecá. Je to asi tři roky, co jsme probírali Afriku, a ani nevěděl, že gepardi málem vyhynuli. Prošli tzv hrdlem lahve někdy před stotisíci lety, podruhé asi před desetitisíci lety. Zbylo někde v polo/poušti pár kusů, které se dlouhou dobu inbreedingovali. Poznali to vědci podle DNA, jsou si všichni velmi podobní, je u nich minimální genetická různorodost.

Takže nejen lemuři podlehli pred tlaku, ale málem i ikoničtí gepardi. Proto mívají běžně šest mláďat, a ne jako levharti, kterým stačí jedno až dvě dobře ukrytá (na skále, v dutině stromu), kde jsou v bezpečí před lvy, hyenami i šakaly, kteří způsobují až 90% ní (!!!) mortalitu mláďat. Jedině vysoká plodnost je tedy drží naživu, resp je to zbraň proti vysokému pred tlaku. Navíc jim kořist často kradou nejen zmíněné šelmy, ale i supi. Takže nemají to lehké ani dnes a musí rychle žrát, aby přežili.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 19:05 Reaguje na Karel Zvářal
https://img.obrazky.cz/?url=9b82a42a973f9231&size=3

A vrchol hlouposti a drzosti byl, jak chtěli s referentkou po mně www odkaz, že o. bělohlaví téměř vyhubili labutě na Aljašce. Nekoukají nejen NG, NGW, dokonce ani dvojku, kde už to šlo též opakovaně.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 19:37 Reaguje na Karel Zvářal
"Genetický rozbor populací odhalil, že všichni současní gepardi pochází z populace o pouhých několika jedincích. Všichni si jsou tak blízce příbuzní, že je mezi nimi bez problémů možné provádět i transplantace orgánů. Nízká genetická diverzita ztěžuje jejich ochranu, neboť kromě malých populačních hustot jim hrozí vyhynutí například v důsledku rozšíření nějaké smrtelné choroby."

- Z roku 20, kdy jsme společně probírali inbreeding a jeho vliv na populace, který jste zlehčoval. Takže jak jako nevěděl? O co se to tady zase snažíte?
V 19.století byla odhadovaná populace gepardů 100 000 - světe div se i s těmi ještě většími populacemi lvů, hyen nebo levhartů. Dařilo se jim dobře, stejně jako se jim daří dobře na některých místech vlastně dodnes. Pak zaútočil moderní člověk, ten, který za všechny ty problémy primárně může a dostali jsme se do stavu, kdy jich zbylo 7000.
V jednom z příspěvků jste dokonce i tvrdil, že se jiní predátoři v zájmu ochrany gepardů regulují - samozřejmě se to má dít v tichosti, aby se předešlo protestům "ekologistů" a tak pro své tvrzení nemůžete nijak dokázat.
Stejná taktika je u těch orlů a labutí na Aljašce. Běželo to mnohokrát v televizi... ale název pořadu si bohužel pan Zvářal jaksi nepamatuje ...
Já jsem se tenkrát hodně snažil, najít o tom nějakou zmínku (když už to bylo v televizi, něco by se určitě našlo), ale nic. Pak sem nakrásno hodíte fotku orla jak uloví za letu labuť a berete to jako potvrzení své myšlenky. Hold, ukázková ješitnost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 19:57 Reaguje na Slovan
Jj, na nekonečné blábolení jste přeborník, v tom jste měl zřejmě i ve škole úspěchy!-) A jinak od internetového hero Zero zní slova o ješitnosti jako pochvala. Jestli já jsem ješitný, tak na vy na kvadrát. Lhát umíte též jedinečně, nemám zájem reagovat na další bláboly.

Ano, pastevci a lovci regulují stavy lvů a hyen, proto se gepardům DAŘÍ. To je makačka na bednu, co?, když úbytek silnějších predátorů pomůže slabšímu. To asi nikde v parcích neventilují, ač se to děje zcela běžně.

Nikdy neuznáte porážku (větší znalosti oponenta). Mám vás přečteného, jak včerejší noviny, prostě znuděný, bezvýznamný, googlistický znalec, neschopný stvořit něco vlastního, tak aspoň prudí ostatní...
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 20:44 Reaguje na Karel Zvářal
Fakt je to makačka. Hlavně když člověk ví, že se té občasné "regulaci" ze strany farmářů nevyhnou ani ti gepardi...
No a lovcům jde o trofeje, nemají zájem tím cíleně chránit gepardy.
Makačka je to i v momentě, kdy si člověk uvědomí, že se gepardům daří nejvíc tam, kde i těm lvům, hyenám nebo levratům - Serengeti/Mara, Ruaha, Okavango, Etosha...
Vy jste však tvrdil, že se ta regulace někde děje cíleně v zájmu ochrany geparda samotného. Důkazů jste dodal přesně NULA.

Větší znalosti nemáte, není co uznávat :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 20:52 Reaguje na Slovan
To se dalo čekat, troll zůstane trollem. Tak jinak, já jsem dnes nainstaloval 34 ptačích budek (ač polovina února, chytl jsem klíště, naštěstí se ještě nestihlo zavrtat-). Co jste udělal pro ochranu přírody vy, kromě surfování na netu? Odhaduji, že maximálně tak vyvenčil psy a obohatil krajinu o dusík. A nějak podobně vidím i váš celoživotní přínos lidstvu a přírodě. Co se týče zdrojů k regulaci lvů a hyen, jsou podobné, jako u téměř vyhubené labutě, o čemž jste neměl též šajn. Já si názvy pořadů kvůli podělanému trollovi nezaznamenávám...
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 21:04 Reaguje na Karel Zvářal
No, dneska je pracovní den a byl jsem tedy v práci. Je to hrozný, ale je to bohužel tak :-D Ale stihl jsem nasypat přesně 1558 semínek slunečnice do krmítka :-)

Ono je prostě těžké vědět o něčem, co se nestalo. Diskuzi opět nezvládáte a útočíte, tudíž nemá smysl pokračovat dál. Budu diskutovat s těmi, kteří se umí chovat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 21:10 Reaguje na Slovan
Nu, což: Jste hloupý!

Jak jste mi napsal při jednom ze svých prvních vstupů, u článku o pracovním využití slonů - které jsem hájil (vy ne). Kvůli tomu jsem byl takto označen, jak jsem napsal v úvodu. Takže jak se do lesa volá, tak se ozývá. Já se ke slušným lidem, kteří nelžou, nepřekrucují a věnují se meritu věci, nikoliv odvádění pozornosti jinam, chovám slušně.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.2.2023 21:25 Reaguje na Karel Zvářal
Takže jste 4 rokem uražen kvůli tomu, že jsem vám jednou napsal, že jste hloupý. To je normálně fascinující :-) Jen škoda, že nemáte tak dobrou paměť i na ty dokumenty...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 21:29 Reaguje na Slovan
To je mi fakt líto, někde si to pozjišťujte. Myslím, že i ta fotka byla vypovídající. Taková samka na hnízdě, nebo nemotorná labuťátka - to je pro orla bez lososů v řece jedna z mála šancí přežít. A tam to (téměř) vyhubení řeší - ale zklamu vás, neřekli jak...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 21:40 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, zapamatoval. A urážka od trolla je pochvala:-) Vy své psy týráte stejně, ne-li víc, jako ti mahútové, či jak se jmenují, kteří o své miláčky pečují s mateřskou láskou.
Odpovědět
Sl

Slovan

17.2.2023 05:13 Reaguje na Karel Zvářal
Já už nevít jak vám mám vysvětlit, že jsem se o to zjištění snažil a nic. No a jestli si myslíte, že budu den co den čumět na televizi a čekat na ten zázrak, tak jste asi spadl z višně, né? Vy to zde tvrdíte takže vy si své tvrzení obhajte.

Posílám kapesníček :-D
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.2.2023 20:54 Reaguje na Karel Zvářal
O realitu a správné pochopení přírody nejde. Je to marný, je to marný, je to marný. Troly nepředěláte.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.2.2023 20:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
Děkuji!-) Máte pravdu, kamarádi mi píšou, proč se s těmi blbci shazuji. Ale když neodpovíte, tak jim fakticky dáváte za pravdu, nebo oni to tak aspoń vnímají.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.2.2023 07:28 Reaguje na Karel Zvářal
Pánové a dáma se měli zúčastnit Zoologických dnů AV, 9 a 10 února. Tam by to viděli a slyšeli na vlastní oči a uši. Kdyby měli zájem je na internetu sborník. Ono to není to pravé ořechové ale aspoň něco. https://www.ivb.cz/vyzkum/zoologicke-dny/archiv-sborniky/
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.2.2023 21:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vy se považujete za trola?
Odpovědět
Sl

Slovan

17.2.2023 05:20 Reaguje na Majka Kletečková
"Když na někoho ukážu prstem, tři prsty ukazují zpátky na mě." - čínské přísloví

Co k tomu víc dodat :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.2.2023 08:29 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, Váš dotaz koresponduje s celkovým vystupováním. Dovedete napsat vlastními slovy (bez gůglení), čo také si predstavujetě pod slovom troll (neb pan Vinkler jím není)? A jinak Vy jste v podstatě poučený laik, umíte projevit i souhlas, narozdíl od zbabělých krys, které jsou veskrze negativní.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.2.2023 23:43 Reaguje na Slovan
Před několika lety jsem v Náprstkově muzeu v Praze četla v jedné vitríně, že nejvíc Indiánů při dobývání Ameriky bílými conquistadory zahynulo v důsledku nemocí zavlečených z Evropy, které pro Evropany nepředstavovaly velké nebezpečí. Tahle biologická zbraň prý měla tehdy na svědomí víc indiánských životů než boje a zotročování.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.2.2023 07:27 Reaguje na Majka Kletečková
Ano, to je dost obecný princip obsazení niky invazním organismem. Veverky šedé v Anglii šíří virózu zerzavým, raci z Ameriky plíseň evropským....
Odpovědět
Sl

Slovan

15.2.2023 23:03 Reaguje na Majka Kletečková
Je to tak. Když to převedu na naší přírodu, pak se to samé děje např. u našich raků, kdy je postupně likviduje račí mor, který se sem dostal spolu s invazivními raky ze Severní Ameriky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.2.2023 18:27
Pěkný článek. Aspoň někde se něco povedlo.
Z článku plyne i jedno poučení. Pokud má člověk být úspěšný v zásazích v přírodě, kde bude například napravovat něco, co předtím pokazil, musí ten kus té přírody detailně zpracovat či ovládnout. Nestačí provést zásah, například jako na tom ostrově rozházet ze vzduchuty rodenticidy a jít pryč s tím, že to příroda udělá a dokončí. Museli se tam vylodit dobrovolníci a pěkde osobně poznat každý metr strčit rodenticid do každé nory, posbírat mrtvolky atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.2.2023 21:26
To je dost síla. To fakt vyhubili úplně VŠECHNY krysy? Určitě jim se tam někde neschoval jediný párek? Ten by se za rok rozmnožil na neskutečné množství. Ale každoroční dohled a hubení to asi fakt může udělat.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.2.2023 22:59
Zajímavý experiment, který ještě neskončil. Nepůvodní druh zavlečený činností člověka zničil během několika desítek let stávající ekosystém na ostrůvku i v jeho širším okolí. Cílenou likvidací invazního druhu lidskými silami se podařilo situaci zvrátit a nyní bude možné v následujících dekádách sledovat obnovu tamního ekosystému. Modelový příklad s dobrým koncem.
Odpovědět
ig

14.2.2023 23:14
Dobrá práce :-) Fakt je ten, že se ze značné části území kde žijí lidé stal spíš takový park plný nepůvodních organismů, který prostě vyžaduje údržbu a trvalý dozor.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.2.2023 07:35 Reaguje na
Ano, údržbu a dozor. A nejde jen o nepůvodní organismy. Oni jsou mezi autochtonními organismy některé agresivní, které dokážou vytlačit jiné a zabrat celou niku. Třeba stromy (smrk na Šumavě, bříza po požáru) v bezzásahovém pralese či keře a třtina na stepi. Rovnováhu udržovali spásači (megafauna), co už člověk bohužel vyhubil (částečně je kdysi nahrazoval člověk a jeho stáda) a teď nic.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

15.2.2023 06:39
A to nikomu není těch otrávených krys líto? Vzpomenu si přitom na trávené dravce, jak leží se zaťatými pařáty a k tomu ty komentáře, jak hynuli v křečích. Ale otrávená myška domácí nebo krysa ostrovní nikomu nevadí. Jinak chápu , že asi jiný způsob likvidace nenašli.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.2.2023 07:37 Reaguje na Petr Pekařík
Jen než někoho napadne reintrodukce.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.2.2023 08:37 Reaguje na Petr Pekařík
Ano, dvojí metr. A sekundárních otrav je logicky více, když je i dravců více.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist