https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/aby-dobry-umysl-nevedl-k-neblahym-nasledkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aby dobrý úmysl nevedl k neblahým následkům

11.6.2023 06:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mládě králíka divokého v péči záchranné stanice.
Mládě králíka divokého v péči záchranné stanice.
Foto | Martin Tomeček / Záchranná stanice Buchlovice
Poznat divoké zvíře, které potřebuje naší pomoc, není vždy tak jednoduché, jak se může zdát. Stále přibývá případů, kdy člověk svým zásahem nevědomky způsobí víc škody než užitku. Nejčastěji se s těmito situacemi setkáváme u mláďat, která mohou vypadat opuštěně, i když jen spokojeně čekají na návrat své matky. Právě teď řeší záchranné stanice stovky takových případů každý den.
 
Národní síť záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, sdružuje jednotlivé záchranné stanice po celé republice. Jejich cílem je pomáhat raněným zvířatům z volné přírody, poskytovat jim pomoc a péči a po uzdravení je začlenit zpět do jejich přirozeného prostředí.

Aby byla činnost záchranných stanic co možná nejefektivnější, je potřeba stanice nezahlcovat omyly v podobě zvířat, která byla chybně vytržena ze svého prostředí. Nejen, že se zbytečně naplňuje kapacita stanic, ale ubližuje to i zvířatům, která jsou takto mylně odebrána.

To, že se zvíře dostane do péče člověka, neznamená vždy, že je v bezpečí. Například srnčata jsou velmi náchylná na stravu a často se ani v péči odborníků jejich záchrana nepodaří.

Péče o malé zajíčky je ještě komplikovanější. Poroto jedním z nejdůležitějších úkolů ochránců přírody je informovat veřejnost o tom, jak se má k divokým zvířatům chovat a jak poznat, zda pomoc potřebují či ne.

Jak se chová nebo vypadá takové zvíře, které naši pomoc potřebuje?

Omyly vznikají zejména u malých zajíčků či srnčat, která při vyčkávání na návrat své matky v klidu bez hnutí leží v trávě. Takové mládě vypadá opuštěné, ale není. Naopak, je v této pozici téměř neviditelné pro predátora a navíc nevydává žádný pach. Jeho vyrušení pak má neblahé následky. V sázce je nejen život a bezpečí zvířete, ale i člověka, který se rozhodne jednat.

Záchranné stanice letošní rok přijaly už 6 000 zvířat. Z nichž se ve více než tisíci případech jednalo o mláďata. Většina mláďat bývá odchycena zbytečně a mnoho z nich takový zásah nepřežije.

Našli jste zajíčky? Dost možná jim vůbec nic není a "záchranou" jim ublížíte. Zavolejte ochráncům přírody a poraďte se.
Našli jste zajíčky? Dost možná jim vůbec nic není a "záchranou" jim ublížíte. Zavolejte ochráncům přírody a poraďte se.
Foto | Martin Tomeček / Záchranná stanice Jaroměř

Například v záchranné stanici v Bartošovicích přijali od počátku letošního roku 50 zajíců polních. Mimo jediného dospělého exempláře šlo vždy o mláďata, často ve stáří jen několika dnů po narození.

U 10 jedinců šlo o zbytečné odebrání nezraněných zajíčků z přírody.

Aby těchto situací ubývalo, je třeba veřejnost vzdělávat. Záchranné stanice pravidelně vydávají nejrůznější osvětové karty či informační plakáty, ale zejména jejich pracovníci působí na veřejnost osobně.

Pokyny, jak postupovat lze nalézt také na webových stránkách Zvíře v nouzi. V konkrétních případech lze využít telefonickou linku centrálního dispečinku Národní sítě záchranných stanic (+420 774 155 155), kde Vám se vším ochotně poradí. Vždy je nutné kontaktovat odborníky na této lince či přímo v záchranné stanici. Buďte opatrní k sobě i ke zvířatům, ke kterým se přibližujete.

Záchranné stanice potřebují na svůj základní provoz více jak 70 milionů korun ročně. Jednou z možností, jak jim účinně pomoci, je veřejná sbírka Zvíře v nouzi.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.6.2023 07:17
Ještě štěstí, že v dobách našeho dědství žádné ZS nebyly. Na ptačí hnízda bez matek, na srnčata bez srn, na žabí vajíčka bez žab, jsme naráželi na každém kroku. Kdybychom to všechno svezli do stanic, asi by se tam zbláznili.

Podobných "edukativních" (jak se dnes říká) článků není nikdy dost a každé jaro by měly vycházet v jarních měsích opakovaně. Ukazuje se, že lidé buďto nečtou, nebo snad chtějí testovat trpělivost personálu stanic, ale každým rokem dovezených nalezenců přibývá. Ano, je to způsobeno i zvýšeným povědomím o existenci těchto zařízení, to ale nic nemění na tom, že ve většině případů je odebrání zdravého mláděte z přírody zbytečné, či dokonce kontraproduktivní. Proto by možná bylo vhodné zařadit povídání o chování v přírodě do nějakého předmětu (přírodopisu), aby děti pochopily, že dobře ukryté neznamená opuštěné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.6.2023 07:17 Reaguje na Karel Zvářal
:-))) dětství, nikoliv dědství - to je toho sice už zlomeček, ale stále jsou, jak vidno
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.6.2023 08:38 Reaguje na Karel Zvářal
To je tím, že jsou lidé odtržení od přírody, no a ten jejich " humanismus " škodí.
Odpovědět
ig

11.6.2023 12:59
Čisté empiricky - dobré úmysly většinou mají neblahé následky :D
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist