https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/environmentalni-dokumenty-online-na-dafilms.cz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Environmentální dokumenty online na DAFilms.cz

14.9.2019 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
České dokumenty jsou v programu zastoupeny především titulem Planeta Česko od režiséra Mariána Poláka.  Ilustrační snímek.
České dokumenty jsou v programu zastoupeny především titulem Planeta Česko od režiséra Mariána Poláka. Ilustrační snímek.
Foto | islandjoe / Flickr
Jak se proměňuje vztah člověka s přírodou? To ve svém novém speciální programu O přírodě a lidech zkoumá online dokumentární kino DAFilms.cz. Ve výběru dokumentů objevíte nové pohledy na říši zvířat, rostlin, ale i lidí. Mezi novinkami jsou nejnovější film Petera Mettlera a Emmy Davies Stát se zvířetem, osobní zpověď farmáře z Keni ve filmu Děkujeme za déšť, který zkoumá dopady klimatické změny na životy obyčejných lidí, nebo divácký hit Planeta Česko.
 

Uznávaný kanadský režisér Peter Mettler a Emma Davies se ve svém nejnovějším snímku Stát se zvířetem vydávají do nitra amerického národního parku Grand Teton. Dlouhé, vizuálně podmanivé záběry na tamní faunu a flóru kontrastují nejen s lidskou přítomností, která je s národním parkem spojena, ale i s myšlenkami filozofa a ekologa Davida Abrama.

Jeho stejnojmenná kniha Becoming Animal se stala předlohou i pro Davida Redmona a Ashley Sabin, kteří společně vytvořili dokument Sanctuary. V něm sledujeme osly v chovné stanici, kteří diváka fascinují svou pospolitostí a schopností vzájemné komunikace. Měnící se klima a rozmary počasí zachycuje na kameru i farmář Kisilu z Keni ve filmu Děkujeme za déšť. Formou osobní zpovědi divák sleduje, jaký dopad mohou tyto změny mít na člověka, jehož obživa závisí na zemědělství. Co když extrémní počasí zničí nejen úrodu v celé vesnici, ale vezme i rodinám střechu nad hlavou?

České dokumenty jsou v programu zastoupeny především titulem Planeta Česko od režiséra Mariána Poláka. Snímek nahlíží na českou přírodu a její schopnost se adaptovat zdejším podmínkám a městskému prostředí. Snímek se stal nejnavštěvovanějším dokumentem v kinech roku 2018.

Portál DAFilms.cz popularizuje českou i mezinárodní dokumentární kinematografii a vytváří veřejně přístupnou videotéku, v níž se dnes nachází přes 1 900 pečlivě vybraných filmových titulů. Diváci si mohou filmy stáhnout nebo přehrát online po zakoupení předplatného. Dramaturgové DAFilms pravidelně přináší speciální programy zaměřené na určité téma, přehled filmů uvedených na světových festivalech nebo retrospektivy významných režisérů. Na dramaturgii portálu se podílí sedm prestižních evropských dokumentárních festivalů. Českým zástupcem v tomto sdružení je MFDF Ji.hlava.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist