iPhone 5 poráží Samsung Galaxy SIII – alespoň co se týče obsahu toxických látek
Testem na obsah toxických látek prošlo celkem 36 chytrých telefonů, z nichž technici připravili 1105 vzorků. Ty pak putovaly do laboratoře na zjištění, kolik obsahují olova, bromu, chloru, rtuti, kadmia a dalších toxických látek. Postarala se o to michiganské nevládní organizace Ecology Center a iFixit, komunita lidí, která se zaměřuje na opravování moderní techniky svépomocí.
Mezi zkoumanými telefony byly i velmi populární iPhone 5 a Samsung Galaxy S III. Během testu byly telefony kompletně rozebrány a vnitřní i vnější komponenty analyzovány pomocí rentgenové fluorescence (XRF). Výsledky ukázaly, že trochu nebezpečných látek obsahuje každý telefon.
Jako nejméně toxický se ukázal telefon Citrus Motorola, druhá příčka patří iPhone 4 S, třetí LG Remarq. Nejnovější typ telefonu od Apple iPhone 5 se umístil na páté příčce. Předstihl tak svého největšího konkurenta, společnost Samsung. Jeho nejnovější telefon Samsung Galaxy S III je až devátý a další jeho telefony na tom jsou ještě hůř. Na druhou stranu má ale Apple také svou „ostudu“. iPhone 2G skončil až na samém chvostu žebříčku.
Uvedené nebezpečné látky mohou životní prostředí znečišťovat během celého životního cyklu výrobku, od těžby surovin a jejich zpracování, přes výrobu samotného telefonu až po odstraňování elektroodpadu.
Pozitivní zprávou je, že novější telefony mají lepší výsledky než jejich předchůdci. Podle HealthyStuff.org jsou o celou třetinu lepší než starší typy telefonů. Pravděpodobně to odráží zvýšený tlak v průmyslu na snižování chemické zátěže. Na bezpečnější materiály přešli přední výrobci, firmy Apple, Sony, Samsung a další.
V dřívějších testech byly výsledky hrozivější. Podle studie z roku 2004 bylo možné ze tří čtvrtin prověřovaných mobilních telefonů vyluhovat takové množství olova, podle kterého by měly být kvalifikovány jako nebezpečný odpad.
Alternativy přitom jsou. Výrobci mohou svůj dopad na životní prostředí snížit například použitím méně nebezpečných pryskyřic a náhražek PVC, používáním bezrtuťových LCD displejů nebo skel bez arzénu. Tištěné spoje lze vyrábět bez použití brómu a chlóru. Alternativou jsou také méně toxické zpomalovače hoření. Společnosti mohou také zjednodušit návrh svých výrobků tak, aby snížili množství potřebných kabelů.
Hodnocením světových výrobců elektroniky se zabývá i ekologická organizace Greenpeace. V loňském roce patřilo první místo na jejím žebříčku zelené elektroniky společnosti HP. Greenpeace provádí svůj průzkum pravidelně a ve výsledcích lze sledovat, jak se pozice té které firmy v průběhu let vyvíjela. Více ve zprávě Nakupujete na vánoce? Nový průvodce Greenpeace pomůže vybrat zelenou elektroniku
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Libor Dostálek
27.7.2021 05:49
Zajímavé by bylo porovnat - 15. 10. 2012 - Jan ŠimůnekBromid olovnatý je nesmysl. Do benzínu se přidávalo tetraetylolovo, které shořelo na směs kovového olova a jeho oxidu (+ oxid uhličitý a vodní pára). Dokonce byl problém se staršími motory, jejichž konstrukce počítala s tím, že se na ventilech usazuje olovo a průběžně obnovuje jejich těsnění. Brom tam nikde nebyl.Látky, které tetraetylolovo nahradily, jsou stejně toxické nebo toxičtější a navíc některé z nich prokazatelně způsobují leukémii, alespoň se jejich přítomnost v pracovním prostředí takto promítá do rizikových příplatků (to je ten ekologický pokrok). |