https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-chranit-pred-toxicitou-umeleho-svetla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se chránit před toxicitou umělého světla?

5.10.2018 01:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jste noční surfer? Špatně spíte? Zkuste si do telefonu, tabletu či notebooku stáhnout aplikaci, která v nočních hodinách potlačí modrou složku světla.
Jste noční surfer? Špatně spíte? Zkuste si do telefonu, tabletu či notebooku stáhnout aplikaci, která v nočních hodinách potlačí modrou složku světla.
Umělé osvětlení v noci může mít negativní dopady na lidské zdraví. Můžete se před nimi ale chránit. Část řešení je totiž ve vašich rukou.
 

Ve své domácnosti se můžete chránit před umělým světlem z uličního osvětlení tím, že si pořídíte kvalitní zatemnění. Můžete tak ovlivnit kvalitu svého spánku.

Kromě tmy můžete ovlivnit i kvalitu světla. Různé světelné zdroje se totiž liší tzv. barevnou teplotou nebo teplotou chromatičnosti, podobně jako se mění barevná teplota slunečního svitu.

Rozhodující roli pro biorytmus člověka představuje zastoupení modré složky barevného spektra. Ta způsobuje nabuzení organismu k činnosti, a je proto vhodná při probuzení po ránu. Ve večerních hodinách naopak zapříčiňuje oddalování vylučování melatoninu. A proto je dobré se jí při večerním svícení vyhnout.

Modré světlo ale nepochází jen z LEDkových světelných zdrojů. Vyzařují jej i moderní LED displeje mobilů, tabletů, notebooků a televizorů.

Pokud tedy chceme prospět svému zdraví, je dobré se displejům ve večerních hodinách vyhnout.

Jestliže to nejde, některé mobilní aplikace modrou spektrální část filtrují, a mohou tak nabuzující efekt na váš mozek alespoň zmírnit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Michal Staša

5.10.2018 13:40
Pro Windows doporučuji program f.lux, pro Linux Redshift, pro starší Androidy bez vlastní regulace aplikaci Twilight
Odpovědět
ig

5.10.2018 14:13
A domů na záchod led žárovku "amber" (bez modré složky)
Odpovědět
na

12.10.2018 21:03
Udivuje mě, že tohle většina lidí uznává (alespoň dle komentářů všude možně pod tímto tématem) a bere vážně, narozdíl třeba od neblahýho vlivu konzumace většiny živočišných produktů na lidský zdraví.
Odpovědět

13.10.2018 13:08 Reaguje na
To je jednoduché - osobní zkušenost. Bílé světlo (5000 K a více) mě dokonale probudí, hovězí steak (medium rare) mě dokonale nabudí :-)
Odpovědět
na

13.10.2018 18:40 Reaguje na
OK, když to máte takhle, to dává smysl :D
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist