https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-zbavit-vsi-s-chemii-nepochodite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se zbavit vší? S chemií nepochodíte

22.2.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Samička vši dětské. S chemií u ní nepochodíte, zvykne si na ni. Musíte na ní jít s trpělivostí.
Samička vši dětské. S chemií u ní nepochodíte, zvykne si na ni. Musíte na ní jít s trpělivostí.
Veš dětská dělá lidstvu společnost už tisíce let a nehodlá se toho jen tak vzdát. I když člověk vyvíjí stále účinnější zbraně, na veš je krátký. A zatímco u některých druhů hmyzu obdivujeme jejich schopnost přizpůsobit se změnám prostředí, v případě vši tomu tak není. Otázka je, proč nejrůznější přípravky proti těmto parazitům neúčinkují a jak se těch potvor zbavit?
 

Když zajdete do lékárny pro přípravek proti vším, nabudete dojmu, že rodinnou deratizaci zvládnete hravě. Prostředků je v nabídce spousta. Od Paranitu po Vši ven! Prostě něco z toho vyzkoušejte. Cena není úplně lidová, zhruba 200 – 300 korun za balení. Ve chvíli, kdy si myslíte, že se doma všichni trochu ošplouchnete a je hotovo, to není zas tak moc peněz.

Ať už byla vaše volba jakákoli, doma zjistíte, že se jedná o stoprocentně přírodní prostředek. No, výborně, říkáte si, žádná chemie. Když se dočtete, že vši čeká asfyxie (udušení po zalepení dýchacích cest) a úplná dehydratace, začínáte trochu tušit, že to nebude úplně snadný boj. Zalepit každé ze vší dýchací cesty je možné jedině, pokud „dojde k úplnému pokrytí všech hnid a vší přípravkem“ (návod Parasidose). Začíná být jasné, že jedna lahvička asi problém celé rodiny nevyřeší. Zvlášť když se aplikace musí po zhruba osmi dnech opakovat.

Rezistence vší

Jak se vlastně stalo, že člověk začal projevovat vším takové ohledy? Jak to, že přírodní prostředky nepoužívá jen hrstka „ekologických extrémistů“, ale celá naše společnost? To je situace veskrze netypická. Veš se totiž drží statečně svých pozic po boku člověka a překonává nepřekonatelné. Výborně se vyrovnává se všemi dosud nasazenými insekticidy.

Rodinná odvšivovací kúra. Buďte důslední!
Rodinná odvšivovací kúra. Buďte důslední!

Vši se postupně stávají odolnými vůči chemickým látkám, které je měly spolehlivě usmrtit. Příčinou je časté používání těchto přípravků a organismus vší se jim postupně přizpůsobil. Nové a nové látky, které člověk na vši zkusí, dopadnou nakonec vždycky stejně – postupně klesá jejich účinnost. Celospolečensky se to projeví zvýšeným výskytem pedikulózy (odborný název pro napadení vší dětskou). Například: od roku 1978 se u nás začal používat jeden z nejznámějších odvšivovacích prostředků Orthosan. Obsahoval, stejně jako tehdejší Diffusil, účinnou látku permethrin. Účinkovaly výborně. Až do roku 1991. Pak se výskyt vší začal zvyšovat a nakonec byla prokázána rezistence vší na permethrin. Z tohoto důvodu byly postupně všechny insekticidní prostředky zakázány.

Poslední a favorizovanou látkou byla carbaryl. Měla velkou budoucnost – vysokou účinnost a prognózy předpokládaly velmi pomalý vznik rezistence. Obsahoval ho například Diffusil H Forte, který byl vnímán jako naprosto nejúčinnější na trhu. Carbaryl nakonec zakázala vyhláška 448/2009 Sb. o stanovení hygienických požadavků na kosmetické prostředky, která reagovala na příslušné předpisy Evropských společenství. Carbaryl je pro člověka toxický a je podezřelý z toho, že je i karcinogenní. Zajímavé je, že Diffusil Forte H se v nezměněném obalu vyrábí stále, i když už v přírodním složení bez carbarylu. Nenechte se zmást tím, že v řadě internetových obchodů mají v nabídce ještě fotografie přípravku s nápisem „obsahuje carbaryl“.

Buďte důslední. A trpěliví.

V současné době jsou tedy u nás dostupné pouze přípravky bez insekticidů. Často se objevuje názor, že jsou neúčinné. To ale pravdivé není, jen je nutné být při jejich používání důsledný a trpělivý, jelikož vši je opravdu potřeba udusit všechny. Důležité je to všechny.

V praxi to znamená pokrýt vlasy kompletně celé přípravkem, který bývá obvykle na olejové bázi. Je třeba je dokonale vlásek po vlásku promastit, což je zvláště u delších vlasů dost obtížné. (V tom kontextu považuji za přehnaný údaj výrobce např. na Diffusilu care, že sprej vystačí na 10 aplikací).

Jelikož přírodní prostředky proti vším nezabíjejí hnidy, je nezbytné je vybírat a vyčesávat. To se vám asi nepodaří beze zbytku, a proto je nutné celou kůru opakovat po osmi dnech. Tato nutnost vychází ze zákonitostí životního vývoje vší, kdy se po 5-10 dnech z hnid líhnou larvy. Je třeba je odstranit dřív než cca po 20 dnech dospějí a začnou klást nová vajíčka. Důkladně prohlédnout musíte i všechny členy rodiny a nejúčinnější samozřejmě bude, pokud i oni projdou odvšivovací kůrou. Čistě preventivně.

Vajíčko vši dětské
Vajíčko vši dětské

Najít důkaz zavšivení – živou veš – není jednoduché, umí se dovedně vyhýbat hřebenu a běžné mytí vlasů obyčejným šamponem je neodstraní. Pokud máte jednu nebo dvě, nemusíte ani cítit nijak silné svědění.

Jak na vši po domácku

Pokud se chcete vší účinně zbavit, musíte použít přípravku opravdu hodně a není nijak přehnané, že odvšivení čtyřčlenné rodiny se může hravě vyhoupnout nad tisícovku vydanou za preparáty. Přitom ve složení jednotlivých přípravků nic tak objevného není.

Stejně účinný jako prodávané přípravky je podle mé vlastní zkušenosti obyčejný stolní olej s francovkou. Namíchaný zhruba tři ku jedné, více oleje, méně francovky. Postup zůstává stejný, vlasy dokonale promastit, zakrýt igelitovým sáčkem a nechat vši asi tři čtvrtě hodiny dusit. Potom opláchnout a umýt obyčejným šamponem. Raději alespoň třikrát, abyste se zbavili mastnoty. Důslednost, trpělivost, opakování po osmi dnech a vyčesávání hnid platí bohužel také.

Jiné babské rady doporučují ocet, jehož účinnost jsem ale nevyzkoušela. Účinnou prevencí proti napadení vší by měl být šampon s přídavkem tea trea oleje. Jeho vůně vši odpuzuje a přidává se i do řady odvšivovacích prostředků. Nasadit preventivní opatření v okamžiku, kdy se vši objeví třeba v dětském kolektivu, který navštěvuje vaše dítě, není na škodu. Ne každý rodič objeví vši včas a ne každý včas účinně situaci řeší. To je ostatně hlavní problém, proč veš slaví stále takové úspěchy.


reklama

 
foto - Hornová Leona
Leona Hornová
Autorka je spolupracovnicí serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Filip Šudák

4.6.2015 04:36
Likvidace vší je, vpravdě, laicky téměř neproveditelná.

Není as velkým problémem odstranit všechny parasity z hostitele - nejúčinnější methodou je odstranění ochlupení - ostříhání dohola. Antonín Trýb doporučoval, jako primární therapii, oholení dohola, a až v případě, že to je nevhodné, a to zejména s ohledem na pacienta (ženy), sekundární therapii, kterou ještě popíši. Nicméně, dodal, že k oholení se musí přistoupit vždy při silném zavšivení.

Insekticidy hubící veškerou škálu vší jsou, to problém není, problém je, že si na ně postupně vši vytváří immunitu, a že ne všechny jsou vůči lidskému organismu šetrné.

Trýb doporučoval použít k likvidaci vší petroleum (petrolej) a acetum (ocet).

Pacientova hlava potře se důkladně petrolejem. Do petroleje namočí se rovněž ručník, kterým se pacientova hlava obváže (jako turban). Tento turban zabalí se do igelitu a takto jde pacient spat.

Ráno se pacientovi sejme igelit a ručník, za použití mýdla a vody se hlava důkladně umyje, mrtvé vši vypadávají. Petrolej jistě zabije dvě ze tří vývojových stádií vší - nymfu a dospělého jedince. Petrolej však nezahubí larvy. Ty jsou kryty chininovou crustou.

K odstranění larv vší poslouží dobře ocet (klidně ten český, kyselý, neředěný. Okamžitě po umytí hlavy se celá hlava důkladně natře octem, nechá se chvíli působit. Pak se vezme hřeben, který se notně máčí v octu, tímto hřebenem se vyčesávají hnidy, až na hlavě žádná nezůstane.

Druhý večer se therapie zopakuje, a opakuje se tak často, až pacient nemá žádných vší.

Petrolej však značně drážní pokožku, např. u koček a psů se petroleum nesmí indikovat. Člověk tuto therapii zvládne bez obtíží, nezabere-li však ani na potřetí, je nutno hlavu oholit. Ocet má dosti silné desinfekční účinky (primární lokální desinficiens římských lékařů).

Jiným problémem pak je, jak zabránit vším, aby se nerozmnožily v příbytku pacientově a nedocházelo k recidivě. Jedna oplodněná dospělá samice naklade až 50 vajíček (hnid), i jediná hnida, nymfa či dospělý jedinec v lůžku pacientově může znamenat recidivu.

Existují, samozřejmě, deratisační roztoky na basi isekticidní, avšak jedinou, opravdu účinnou, obranou proti vším (a blechám, plošticím etc.) je vymrznutí příbytku pacientova. Až dosáhnou mrazy deseti a více stupňů celsia, je nutno vyklidit místnost, otevřít okno dokořán a nechat přes noc. To zabije dokonale všechny vnější parasity ve všech stadiích. Bohužel, jiná účinná obrana dosud neexistuje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist