Jaký vánoční stromek si vybrat?
Zkrátíme to. Klasika vítězí. Ať už výsledek připomíná produkt spojených kartáčoven anebo je dokonalou napodobeninou, stromeček z plastu bolí přírodu víc. A víte proč? Jeho výroba byla dost neekologickým a na uhlíkové emise velmi bohatým procesem, když přijde na chemickou nezávadnost produktu, jsou tu jisté pochybnosti a s jeho recyklací je to teď také dost nahnuté. Navíc k vám putoval z dost velké dálky, řekněme, že zrovna z Číny. To je vzdušnou čárou nějakých 7000 kilometrů, v podpalubí transportní lodi spíš víc.
V konečném výsledku tak do vašeho obývacího pokoje přichází vyumělkovaná umělá krása, která má uhlíkovou stopu zhruba šestkrát větší, než průměrný dvoumetrový jehličnan z lesnické školky. Ten má také svou cestovní historii, ale připutoval k vám rozhodně z menší vzdálenosti.
Jistě, za jeho vznikem stojí taky nějaký benzín v motorových pilách při prořezávkách a mechanizace, užité pesticidy při pěstování. Ale než byl pokácen, několik let už úspěšně lapal z ovzduší oxid uhličitý. A to se cení. S jeho životností je to slabé, do dalších Vánoc nepřežije. Ale zato jej můžete vy, nebo váš odpadový hospodář, zpracovat po svátcích na štěpku. Bez odpadů.
Můžete namítnout, že umělý vánoční stromeček přetrvá léta. V našich garážích a na půdách jistě najdeme plastové exempláře, které už za sebou mají i dvě desetiletí. Přesto průměrná tržní „životnost“ umělých stromků činí 4,7 let. Pak si obvykle lidé stejně koupí jiný, novější, hezčí. Takže z hrubého srovnání vychází lépe každoroční nákup „živého“ stromku, než plastové napodobeniny.
Volbu mezi pokáceným stromkem a zeleným plastovým kartáčem samozřejmě podstupovat nemusíte. Pořídit si můžete jehličnan v květináči, který budete používat každý rok. Nebo si můžete udělat Vánoce u svítícího stromečku na zahradě nebo v parku, záleží jen na vás. Plastové stromky ale raději vynechejte.
reklama