https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaky-vanocni-stromek-si-vybrat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký vánoční stromek si vybrat?

10.12.2019 04:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Slovy klasika, jediný stromeček, který nezestárne, je ten, který si nekoupíte. / Ilustrační foto
Slovy klasika, jediný stromeček, který nezestárne, je ten, který si nekoupíte. / Ilustrační foto
Slovy klasika, jediný stromeček, který nezestárne, je ten, který si nekoupíte. Ale pokud domů skutečně máte v následujících dnech nějaký přinést, bude pro životní prostředí lepší plastová imitace nebo skutečný pokácený stromek?
 

Zkrátíme to. Klasika vítězí. Ať už výsledek připomíná produkt spojených kartáčoven anebo je dokonalou napodobeninou, stromeček z plastu bolí přírodu víc. A víte proč? Jeho výroba byla dost neekologickým a na uhlíkové emise velmi bohatým procesem, když přijde na chemickou nezávadnost produktu, jsou tu jisté pochybnosti a s jeho recyklací je to teď také dost nahnuté. Navíc k vám putoval z dost velké dálky, řekněme, že zrovna z Číny. To je vzdušnou čárou nějakých 7000 kilometrů, v podpalubí transportní lodi spíš víc.

V konečném výsledku tak do vašeho obývacího pokoje přichází vyumělkovaná umělá krása, která má uhlíkovou stopu zhruba šestkrát větší, než průměrný dvoumetrový jehličnan z lesnické školky. Ten má také svou cestovní historii, ale připutoval k vám rozhodně z menší vzdálenosti.

Jistě, za jeho vznikem stojí taky nějaký benzín v motorových pilách při prořezávkách a mechanizace, užité pesticidy při pěstování. Ale než byl pokácen, několik let už úspěšně lapal z ovzduší oxid uhličitý. A to se cení. S jeho životností je to slabé, do dalších Vánoc nepřežije. Ale zato jej můžete vy, nebo váš odpadový hospodář, zpracovat po svátcích na štěpku. Bez odpadů.

Můžete namítnout, že umělý stromeček přetrvá léta. V našich garážích a na půdách jistě najdeme plastové exempláře, které už za sebou mají i dvě desetiletí. Přesto průměrná tržní „životnost“ umělých stromků činí 4,7 let. Pak si obvykle lidé stejně koupí jiný, novější, hezčí. Takže z hrubého srovnání vychází lépe každoroční nákup „živého“ stromku, než plastové napodobeniny.

Volbu mezi pokáceným stromkem a zeleným plastovým kartáčem samozřejmě podstupovat nemusíte. Pořídit si můžete jehličnan v květináči, který budete používat každý rok. Nebo si můžete udělat Vánoce u svítícího stromečku na zahradě nebo v parku, záleží jen na vás. Plastové stromky ale raději vynechejte.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

10.12.2019 07:53
Ke kouzlu českých Vánoc pro mě patří neodmyslitelně obyčejný smrček, i za tu cenu, že brzy opadne. Různé ty kavkazské jedle apod. jsou cizáci. Ale proti gustu žádný dišputát.
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.12.2019 14:45
eko-eko řešení je sejít se u jednoho stromečku celá velká rodina. ostatně to je nakonec i smysl svátků, ať je jeden křesťan, pohan či neznaboh.
Odpovědět
VN

Vilém N

16.12.2019 13:04
Aby to nakonec nebylo jako s těmi plastovými taškami ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist