https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kalamita-vypadlych-rorysich-mladat-skoncila.vyhrano-ale-neni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kalamita vypadlých rorýsích mláďat skončila. Vyhráno ale není

4.8.2023 06:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | ČSOP
Pomalu ale jistě končí v záchranných stanicích rorýsí sezóna. Poskytli jsme pomoc téměř sedmi stovkám mláďat rorýsů (v loni to bylo 436 mláďat). 200 rorýsů nám bohužel uhynulo. Většina ale přežila a už byla vrácena do přírody. Jen asi 50 rorýsů na svůj návrat čeká. Budou vypuštěni v nejbližších dnech, protože je čeká dlouhá cesta do Afriky.
 
Rorýsi nejčastěji potřebují pomoc odborníků ze záchranných stanic právě v letních měsících. Hnízdí totiž v dutinách ve zdech a pod střechami domů. Ty se v létě tak rozpalují, že se stávají neobyvatelnými. Mláďata z nich vyskakují, aby se zachránila. Ze země pak, i když jsou nezraněná, nedokážou vzlétnout. Na rozdíl od ostatních druhů ptáků, rorýsí mláďata potřebují pomoc vždy, když se ocitnou na zemi. V tomto roce byly v důsledku extrémních teplot jejich počty nebývale vysoké.

Péče o mláďata rorýsů je náročná.
Péče o mláďata rorýsů je náročná.

Rorýsi jsou jedni z nejnáročnějších ptáků na odchov a péče o ně je velmi pracná a nákladná. Jakožto hmyzožravci vyžadují pestrou a specifickou stravu a ke správnému vývoji mláďat je zapotřebí speciálních inkubátorů. Odchov jednoho rorýse zkrátka není levná záležitost. Péče o rorýsí mládě stojí v průměru 1900 Kč.

Prázdninová kampaň Národní sítě záchranných stanic Rorýsi volají o pomoc na podporu péče o rorýse v záchranných stanicích zatím přinesla 70 000 Kč. Za to se podařilo zaplatit péči o 37 mláďat.

Vypuštění rorýsů.
Vypuštění rorýsů.

Kampaň však ještě nekončí, stále uvítáme jak dárcovské DMS ve výši 190 Kč, které zaplatí jeden den péče o jedno mládě, tak i dary ve výši 1900 Kč na účet sbírky Zvíře v nouzi, které zaplatí péči o jednoho rorýse po celou dobu pobytu v záchranné stanici. Tuto péči lze i symbolicky darovat prostřednictvím darovacího certifikátu:


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

6.6.2024 17:21
Rorýsi jsou jedni z nejnáročnějších ptáků na odchov a péče o ně je velmi pracná a nákladná. Jakožto hmyzožravci vyžadují pestrou a specifickou stravu a ke správnému vývoji mláďat je zapotřebí speciálních inkubátorů. Odchov jednoho rorýse zkrátka není levná záležitost. Péče o rorýsí mládě stojí v průměru 1900 Kč. ..................

No, nevím, zpochybňovat nechci. Ale odchoval jsem mládě rorýsa na náhradní stravě - směsi vajíčka, tvarohu, piškotů, chitin jsem nahrazoval otrubami. A samozřejmě jsem chytal nejjednodušeji ulovitelný hmyz, malá sarančata. Rorýsek se rychle naučil brát z ruky a prospíval bez problémů. Ale ano, byl jen jeden.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist