https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-usporu-energie-myslete-i-v-lete-pomuze-pece-o-lednicku-i-venkovni-stineni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na úsporu energie myslete i v létě. Pomůže péče o ledničku i venkovní stínění

7.8.2015 01:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ukládání otevřených nádob s tekutinami do ledničky podporuje postupným odpařováním tvorbu námrazy. Chladnička by měla být také umístěna co nejdále od zdrojů tepla a nebýt dlouho otevřená
Ukládání otevřených nádob s tekutinami do ledničky podporuje postupným odpařováním tvorbu námrazy. Chladnička by měla být také umístěna co nejdále od zdrojů tepla a nebýt dlouho otevřená
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
 

Šťastných sedm stupňů v ledničce

V létě, ještě více než jindy, je důležité, aby správně fungovala chladnička a mrazák. Ať už máte starší či novější kus, doporučuje Roman Kouba ze společnosti E.ON dodržovat několik základních pravidel. Ledničku pravidelně odmrazovat, umístit ji na chladnější místo a nepodchlazovat ji.

Pokud vrstva námrazy naroste do 3mm a mohutnější vrstvy, zvýší se náklady na elektřinu až o 75 %. Dvojnásob to platí podle odborníků v létě, kdy většina lidí do mrazničky ve zvýšeném množství ukládá nádoby s tekutinami, které postupným odpařováním tvorbu námrazy podporují.

Chladnička by měla být také umístěna co nejdále od zdrojů tepla, například trouby. Každý stupeň Celsia navíc v jejím okolí zvyšuje její spotřebu až o 4 %. Horké potraviny před uložením do lednice nechejte vychladnout. Jako ideální vnitřní teplotu udávají odborníci 7 °C. Nižší hodnotu není nutné nastavovat ani v parném létě.

Více informací o tom, kdy je správná chvíle odmrazit mrazák a jak na to ve speciálním článku.

Klimatizace není jediné řešení

Proti letnímu žáru pomohou venkovní žaluzie. "Ty teplo do místnosti vůbec nevpustí. Pomoci mohou i vnitřní či meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety,“ radí Roman Kouba. Proti přehřívání interiéru letním sluncem mohou také pomoci okenní odrazové fólie, které se snadno nalepí přímo na vnější stranu okna.

Podobnými opatřeními lze ulevit i už nainstalované klimatizaci. I malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má podle Romana Kouby spotřebu asi 1 000 wattů, což je až 16x více než v případě velkého stojanového ventilátoru. Při výběru klimatizace je proto dobré myslet na její spotřebu a dívat se na jejich energetické štítky. Důležitá je ale i samotná práce s klimatizací: mít v klimatizovaném pokoji zavřená okna a správně nastavenou teplotu. Odborníci doporučují nastavovat teplotu na 24 stupňů, ± 2 stupně, od venkovní teploty by se navíc teplota v domě měla lišit o maximálně 7 stupňů. Kvůli zdraví i množství spotřebované energie.

Jednoduchou klimatizaci si můžete vyrobit i doma na koleni. Jak na to se dozvíte v článku Připravte se na vedro. Vyrobte si vlastní klimatizaci za pár korun.

Ušetřit za energie můžete i úsporným praním. Raději počkejte, až vám po dovolené špinavé oblečení naplní celý buben
Ušetřit za energie můžete i úsporným praním. Raději počkejte, až vám po dovolené špinavé oblečení naplní celý buben
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Šňůry pryč ze zdi

Nedovolte spotřebičům zbytečně „užírat“ energii, zatímco jste na dovolené. Před odjezdem nenechávejte přístroje v pohotovostním režimu, ideálně všechny kromě mrazničky vytáhněte ze zásuvek. Skrytá spotřeba ve standby režimu se u jednotlivých elektrospotřebičů liší. „Největším žroutem je video rekordér, který by vás stál za rok 525 Kč, na druhém místě následuje stolní počítač s částkou 250 Kč. Proto se vám vyplatí, když si zvyknete přístroje odpojovat i v průběhu roku," pokračuje Roman Kouba. Vytáhnutím šňůr ze zásuvek navíc spotřebiče ochráníte i před přepětím v elektrické síti a „vyhořením“ v důsledku úderu blesku za letních bouřek.

Ušetřit za energie můžete i úsporným praním. Raději počkejte, až vám po dovolené špinavé oblečení naplní celý buben. Na poloviční várku prádla totiž pračka obvykle spotřebuje stejné množství energie i vody jako na plný buben. „Běžně špinavé a propocené prádlo stačí prát na 40 °C. Vyplatí se to. Uvědomte si, že pouhým snížením teploty z 90 °C na 60 °C, ušetříte 25 % energie,“ říká Roman Kouba s tím, že předepírka je nutná opravdu jen u silně znečištěného prádla. Chcete-li opravdu šetrně prát, vyplatí se číst návody k pračkám. O tom, že nejsou pro srandu králíkům, se přesvědčil před časem i redaktor Ekolistu.

Nezapomínejme šetřit i vodou

Právě v létě více než jindy stoupá naléhavost po úspoře vody. Na každého Čecha dnes připadá spotřeba 112 litrů vody denně. Velkou část z ní tvoří voda potřebná na koupel ve vaně. Jen na její jedno naplnění je totiž potřeba asi 150 až 200 litrů vody. Uspořit se dá jednoduše sprchováním, během kterého se spotřebuje pouze 30 až 50 litrů. Zatímco jedna koupel ve vaně vás přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny.

Pokud chcete ušetřit ještě více, pořiďte si sprchu s dobře zvolenou hlavicí. Starší typy hlavic totiž spotřebují i 20 litrů vody za minutu. S úspornou hlavicí se tato spotřeba sníží na 6 až 8 litrů, aniž byste při sprchování pocítili rozdíl. Také můžete využít takzvaný stop-ventil, který se namontuje mezi baterii a sprchovou hadici a reguluje průtok 6, 8, 10, 12 a 14 litrů za minutu. Těmito opatřeními lze ušetřit dalších 50 % teplé vody, tvrdí zástupci společnosti E.ON. Více o šetření vody během koupele v článku Úspory vody v koupelně - jak je to se sprchováním a plnou vanou vody?


reklama

 
Další informace |
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

19.10.2022 06:08
Co vím, tak manželka myje ledničku snad jen jednou za rok, když dělá Vánoční úklid. Koupil si úložný box do ledničky https://www.plaza.cz/ulozny-box-do-lednicky--4-ks/ , takže má všechny potraviny v nich a tím pádem je lednička pořád čistá. Box pak vypláchne, když je prázdný a má tak usnadněný úklid ledničky :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist