Německá neziskovka volá po vypnutí vánočních světel. Vybízí k tomu vládu i občany
Ke střídmosti, omezení konzumerismu, udržitelnosti a vůbec šetrnosti vůči životnímu prostředí vyzývá Deutsche Umwelthilfe (DUH) posledních 40 let. Dosud nepříliš úspěšně, protože prozatím každá nová vánoční sezóna vystavila spotřebovanými energiemi účet vyšší než sezóna jí předcházející. Svůj podíl na tom má i popularita vánočních světel, ozdobných řetězů a nejrůznějších světelných efektů, kterými lidé v Německu stále častěji zdobí své rodinné domy.
Loni tak například byla spotřeba elektřiny domácnostmi o 6 % větší, než v roce 2020. Celkem šlo o navýšení spotřeby o 623 000 000 kWh. „Tedy asi tolik, kolik by stačilo k pokrytí celoroční spotřeby města se 400 000 obyvateli,“ říká k tomu Jürgen Resch, vedoucí DUH.
Doufá, že letos by se to konečně mohlo změnit, a majitelé domů, obchodní centra a supermarkety i celá města, investující do energeticky nákladného vánočního osvětlení, by mohly z vánočních oslav světýlka a blikající řetězy vynechat.
Osobně prý nemá nic proti v Německu tolik populárním vánočním trhům. „Nevoláme po jejich zrušení, mohou a měly by se uskutečnit i letos,“ tvrdí a doplňuje, že: „Nicméně součástí jejich sváteční atmosféry by neměly být ony světelné a iluminační orgie, jak tomu bylo v předchozích letech.“
DUH již vyzvala vládu – aby vyzvala občany Německa – k vypnutí vánočních světel za účelem úspor energie.
Německá vláda již pro letošní zimu zavedla do praxe několik opatření úspor energie. Nařídila například snížení maximální teploty vytápění v prostorách veřejných a kancelářských budov nebo vypnutí scénického nasvícení památek v hlavním městě. Ale žádné z těchto pravidel se nevztahuje přímo na občany.
Podle Resche by kouzlo letošních Vánoc nebylo o nic menší, kdyby lidé ztlumili svou potřebu po rozjásaném osvětlení. Současně by jim to mohlo pomoci zkrotit rostoucí účty za energie, vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, odpomoci od závislosti na dodávkách plynu z Ruska, bojovat s klimatickou změnou.
Na světýlka prostě není vhodná doba. Za příklad dává například Švýcarsko, kde se žádné zvláštní světelné efekty na budovy v zimních časech neaplikují, potažmo města ve Španělsku a Portugalsku, které se letos rozhodli podíl vánočního osvětlení buď výrazně snížit, nebo zcela omezit.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Svatá Prostoto
7.11.2022 14:59Bo v tomto případě jsem jednoznačně pro.
Jaroslav Řezáč
7.11.2022 15:53Zbyněk Šeděnka
7.11.2022 16:26P.S. A co takhle zrušit ty mraky zbytečných neziskovek. Akorát to tahá peníze ze společné kasy a i ony přispívají k energetickému deficitu.