https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nemecka-neziskovka-vola-po-vypnuti-vanocnich-svetel.vybizi-k-tomu-vladu-i-obcany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německá neziskovka volá po vypnutí vánočních světel. Vybízí k tomu vládu i občany

7.11.2022 11:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vánoce jsou prý z definice svátky klidu a míru, a není prý zapotřebí, aby jejich oslava byla spojena s orgiemi světelných efektů. Německá ekologická neziskovka Deutsche Umwelthilfe proto vyzývá, aby se letos čas přicházejících svátků obešel bez řetězů a žároviček.
 

Ke střídmosti, omezení konzumerismu, udržitelnosti a vůbec šetrnosti vůči životnímu prostředí vyzývá Deutsche Umwelthilfe (DUH) posledních 40 let. Dosud nepříliš úspěšně, protože prozatím každá nová vánoční sezóna vystavila spotřebovanými energiemi účet vyšší než sezóna jí předcházející. Svůj podíl na tom má i popularita vánočních světel, ozdobných řetězů a nejrůznějších světelných efektů, kterými lidé v Německu stále častěji zdobí své rodinné domy.

Loni tak například byla spotřeba elektřiny domácnostmi o 6 % větší, než v roce 2020. Celkem šlo o navýšení spotřeby o 623 000 000 kWh. „Tedy asi tolik, kolik by stačilo k pokrytí celoroční spotřeby města se 400 000 obyvateli,“ říká k tomu Jürgen Resch, vedoucí DUH.

Doufá, že letos by se to konečně mohlo změnit, a majitelé domů, obchodní centra a supermarkety i celá města, investující do energeticky nákladného vánočního osvětlení, by mohly z vánočních oslav světýlka a blikající řetězy vynechat.

Osobně prý nemá nic proti v Německu tolik populárním vánočním trhům. „Nevoláme po jejich zrušení, mohou a měly by se uskutečnit i letos,“ tvrdí a doplňuje, že: „Nicméně součástí jejich sváteční atmosféry by neměly být ony světelné a iluminační orgie, jak tomu bylo v předchozích letech.“

DUH již vyzvala vládu – aby vyzvala občany Německa – k vypnutí vánočních světel za účelem úspor energie.

Německá vláda již pro letošní zimu zavedla do praxe několik opatření úspor energie. Nařídila například snížení maximální teploty vytápění v prostorách veřejných a kancelářských budov nebo vypnutí scénického nasvícení památek v hlavním městě. Ale žádné z těchto pravidel se nevztahuje přímo na občany.

Podle Resche by kouzlo letošních Vánoc nebylo o nic menší, kdyby lidé ztlumili svou potřebu po rozjásaném osvětlení. Současně by jim to mohlo pomoci zkrotit rostoucí účty za energie, vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, odpomoci od závislosti na dodávkách plynu z Ruska, bojovat s klimatickou změnou.

Na světýlka prostě není vhodná doba. Za příklad dává například Švýcarsko, kde se žádné zvláštní světelné efekty na budovy v zimních časech neaplikují, potažmo města ve Španělsku a Portugalsku, které se letos rozhodli podíl vánočního osvětlení buď výrazně snížit, nebo zcela omezit.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

7.11.2022 14:59
Že by ze mě byl na stará kolena ekoaktivista?
Bo v tomto případě jsem jednoznačně pro.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.11.2022 15:53
vzhledem k tomu, že okolo Vánoc jsou nejdelší noci za celý rok, je to i něco jiného než jen rozsvěcení světel. Je v tom symbolika a rozhodně to pomáhá psychice světelná výzdoba v ulicích rozhodně ano. Nejsme v Německu a takových měřítek to tady není.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.11.2022 16:26
Měli bychom rozlišovat. Velkoplošné reklamy na Cocacolu a podobné věci bych rozhodně vypnul. Co se týče osvětlených vánošních stromků a dalších symbolů vánoc, tak to bych ponechal. Trochu té symboliky by být mělo a kromě toho, vypnutí těchto světel by mohlo vést k růstu depresí u některých lidí a mohlo by to končit i sebevraždami. Takže jsem názoru, že i to šetření by mělo mít svoje mantinely.
P.S. A co takhle zrušit ty mraky zbytečných neziskovek. Akorát to tahá peníze ze společné kasy a i ony přispívají k energetickému deficitu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.11.2022 18:05
Jako správní eko-aktivisté by se místo lepení k obrazům mohli přitisknout těly na vn- trafo ve vhodné lokalitě a uspoří tolik energie, že Putin praskne vzteky.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.11.2022 06:23
Stačilo by přece vypnout nedůležité spotřebiče, zastavit výrobu elektřiny z plynových elektráren a lidem ji prodávat za 3-4 Kč/kWh !!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist