Pár snadných tipů, jak se na školní rok připravit ekologicky
Domácí inventura
Ještě než se vydáte do papírnictví a dalších obchodů se seznamem věcí, které je potřeba dokoupit, podívejte se doma do šuplíků a skříní, jaké věci vám zbyly z loňského roku. Možná, že většina psacích potřeb, pravítek a věcí na výtvarku se dá využít i letos. Stačí je jen ořezat, dokoupit náplně nebo přepsat štítek na skoro prázdném sešitě.
Starý batoh nebo penál, který stále dobře slouží, ale už se trochu „okoukal“, můžete oživit nálepkami nebo nášivkami. A s trochou zručnosti lehce vyrobíte i vlastní obaly na sešity a knihy. Třeba z papírové nákupní tašky nebo textilu.
Učebnice a knihy mohou školáci „dědit“. Pokud škola nepořádá vlastní bazar učebnic, ani knihy nepůjčuje, domluvte si předávání nebo odkoupení knih od spolužáků z vyšších ročníků. Podívat se můžete také do antikvariátů a bazarů, včetně těch internetových.
Rady mezi regály
I přes sebepečlivější průzkum domácích zásob a tvořivého ducha však nejspíše zjistíte, že ani letos nákupům neujdete. Vůně čerstvého papíru, nových knih, pestré palety pastelek a vodových barev jsou velkým lákadlem, nekupujte však víc než škola vyžaduje. Dítě věci zakoupené navíc nejspíše nevyužije a vy ušetříte svoji peněženku.
Během nákupu dávejte přednost kvalitním věcem, které vydrží více let. Ekologická organizace Arnika na svých stránkách doporučuje vybírat výrobky z biologicky rozložitelných nebo snadno recyklovatelných materiálů z obnovitelných surovin, jako je dřevo, papír, případně textil nebo kov. Arnika také radí volit neparfémované a nelakované psací potřeby nebo mazací gumy a ideálně kupovat mazací gumy z přírodního kaučuku. V případě fixů, barev a lepidel je lepší variantou výrobek na vodní bázi bez obsahu organických rozpouštědel. Mezi sešity sáhněte po těch z recyklovaného papíru. Americká Agentura pro ochranu životní prostředí (EPA) tvrdí, že už 42 sešitů vyrobených ze 100 % recyklovaného papíru ušetří jeden strom.
Naopak se vyhýbejte školním pomůckám na jedno použití a školním potřebám v objemných a často zbytečných obalech, předejte tak vzniku zbytečného odpadu už na samém začátku. Dávejte přednost psacím potřebám, perům i propisovacím tužkám, s vyměnitelnou náplní. Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim doporučuje místo fixů a zvýrazňovačů používat tlusté dřevěné nelakované pastelky nebo suché (tužkové) zvýrazňovače, po kterých nezbude plastový odpad. Nakoupit lze i psací potřeby z recyklovaného plastu nebo kukuřičného škrobu. Pro více podrobností se podívejte do článku Zapište si, že psát můžete šetrně. Plnicím perem i propiskou.
Arnika také varuje před výrobky z PVC. Jeho výroba a likvidace zatěžuje životní prostředí více než je tomu u jiných plastů. Výrobky z PVC mohou navíc obsahovat i zdraví škodlivé ftaláty. Výrobek z PVC poznáte podle označení „PVC“, „vinyl“ nebo čísla 3 v recyklačním trojúhelníčku. Pokud informace o materiálu na výrobku není, lze se doptat u prodavače. Ten by měl být schopen informaci dohledat v dokumentaci k výrobku. V případě pochybností je lepší koupit takový výrobek, u kterého je materiál jasně označený, radí Arnika s tím, že plasty jako polypropylen nebo polyethylen toxické látky neobsahují. Dobrou alternativou výrobkům z PVC může být také textil nebo papír. Více informací se dočtete v článku Kupujete dětem školní pomůcky? Vyhněte se ftalátům, radí Arnika
Cestička do školy
Svačinu balte školákům namísto do alobalových a plastových fólií do omyvatelných plastových krabiček, které lze používat znovu a znovu. Opakovaně je možné používat i lahev na pití, případně plastové sáčky na svačinu.
A teď, když už máte všechno připraveno a sbaleno, honem do školy! Samozřejmě, že je ideální, pokud mohou i menší školáci do školy bezpečně chodit pěšky, jezdit na kole nebo je k dispozici veřejná doprava či školní autobus. V případě, že není jiné řešení než jízda autem, domluvte se a střídejte se v dovozu dětí do školy s dalšími rodiči z okolí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
STAČÍ NEPODLÉHAT REKLAMÁM, - 31. 8. 2012 - SMĚJÍCÍ SE BESTIE 2používat " selský " rozum, ekologie s tím nemá nic společného. |