Stěhujete se? Připravte se na to s předstihem
Balení s předstihem
Všichni, kdo se environmentálními dopady stěhování zabývají, se shodují na jednom. Nejdůležitější je myslet na stěhování s předstihem. Pokud začnete dostatečně brzy, máte čas rozmyslet si, jaké věci s vámi půjdou do nového a jaké věci poputují pryč. Můžete se tak vyhnout lamentování v den D nad otázkou „co s těmi všemi nepotřebnými krámy?“ V den stěhování totiž už není čas na hrdinství a vše nepotřebné skončí vyhozené v kontejneru, i když jsou to věci, které by ještě někomu mohly sloužit.
Pokud si na to vzpomenete dostatečně v předstihu, můžete nepotřebný nábytek, nádobí a další věci nabídnout v bazarech, prodat přes inzerát nebo taky prostě darovat za odvoz. Stále lepší než vyhodit na skládku. Použitelné oblečení lze dát charitě.
Zbavit se funkčních věcí, které mohou dále posloužit někomu jinému, nebude nejspíš příliš velký problém, snad každá domácnost má ale nějakého strašáka ve skříni. Nefunkční elektronika, zbytky barev, zahradnická a další chemie v bytě doteď nevadily a nikomu nepřekážely, nyní se z nich však stal odpad, a to přímo nebezpečný. Od věci proto není návštěva sběrného dvora. Odvézt je tam můžete nakonec i s vysloužilým nábytkem a dalšími rozměrnými věcmi, o které už nemá nikdo zájem.
Včasná příprava na stěhování má pro přírodu dva přínosy. Za prvé prodejem nebo darováním věci minimalizujete bezmyšlenkovité vyhazování použitelných věcí do popelnice na poslední chvíli (máte čas se jich zbavit lepším způsobem nebo je odvézt tam, kam patří) a za druhé zbytečně nestěhujete věc, které se budete stejně později zbavovat. Čím méně je toho třeba přestěhovat, tím méně paliva a financí bude na stěhování potřeba vydat.
Škatulata, hejbejte se!
Pokud víte, že se budete stěhovat, není od věci již nějakou dobu v domácnosti uschovávat krabice. Obzvláště z velkých nákupů a nákupů elektroniky. „Nejlepší krabicí na přestěhování vaší televize, počítače nebo hifi věže je originální krabice,“ tvrdí americká komunita podnájemníků Apartment Ratings. To je nápad, skladovat krabice, řeknete si možná. Samozřejmě to nic není, stačí krabice rozložit a strčit do kumbálu, do garáže nebo za skříň.
Další krabice je možné získat od známých nebo od místních obchodníků. Bytelné papírové nebo plastové krabice a šatní boxy si můžete půjčit i přímo u některých stěhovacích firem. Ty svým zákazníkům často nabízí i balící a bublinkové fólie k větší ochraně věcí při provozu. V některých případech je lze však bez problému nahradit. Pěkně postaru, například zabalením křehkých předmětů do starých novin, letáků nebo mezi ručníky a další textil. Nevzniká tak žádný zbytečný odpad.
Co se dopravy týká, měla by být co nejefektivnější. Proč objednávat nákladní auto, když se všechny věci v pohodě vejdou do dodávky? A naopak, proč jet třikrát menším autem, když se věci vejdou do jednoho velkého? Plně naplněné auto zároveň poskytuje větší bezpečí pro vaše věci, protože se během jízdy vzájemně podpírají a je menší riziko, že se překlopí, tvrdí Apartment Ratings.
A když je všechno převezeno na nové místo, je třeba zase rozbalovat a zařizovat. Tradičně, nebo nově, trvale, nebo provizorně. Třeba recyklací právě těch lepenkových krabic.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Rely lol
13.2.2017 14:22Jan Bratan
3.2.2019 22:34Pavlína Novinska
27.8.2020 19:48Jana Liklová
17.3.2021 17:21
stěhování - 30. 9. 2012 - ZdenekOmyl pánové, ba právě naopak. Dvakrát jsem stěhoval a vím, u kolika věcí se člověk musí rozhodovat, co vezme, co ještě využije, co už ne v nových prostorech, které jsou odlišné. A množství "odpadu" je najednou velmi velké. A právě zde to člověk může hodně ovlivnit.Měl jsem třeba velkou starší, ale zachovalouskříň, naprosto nevhodnou do nového bytu. A možnosti vyhodit, spálit nebo někomu předat. Nakonec si ji ode mě za 500 kč odvezli a věřím, že sloužit ještě dlouho bude. Kdybych to neřešil, tak zde máme hafo odpadu. |