https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ultimatni-argument-proti-papirovym-kapesnickum-je-pracka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ultimátním argumentem proti papírovým kapesníčkům je pračka

18.9.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nevypraný, přilnutý papírový žmolek v nadživotní velikosti.
Nevypraný, přilnutý papírový žmolek v nadživotní velikosti.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Že klasický látkový kapesník má lepší ekologickou bilanci než kapesníčky papírové, jsme již psali. V textu jsme však zapomněli na jeden ultimátní argument, který hovoří proti papírovým kapesníčkům zcela.
 

Když vyperete v pračce látkový kapesník, pak se zpravidla nic hrozného nestane. Není dobré prát tmavé kapesníky s bílým prádlem, ale ani tak se nic opravdu hrozného nestane. Výsledkem je vyprané prádlo.

Když ovšem vyperete v pračce kapesník papírový, pak se něco hrozného stane. Jeden jediný zapomenutý, možná i neposmrkaný papírový kapesníček se v pračce rozmáchá, rozmáčí, rozmělní a hlavně přilne. Přilne k ostatnímu prádlu. Pevně. Svízel přítula hadr.

První, co vás na poprvé napadne, je z prádla odstranit co nejvíce papírových žmolků to jde, vrátit prádlo zpět do pračky a znovu vše vyprat. Mé doporučení je vybrat papírové žmolky i z pračky. I tak se to nevypere a patrně bude potřeba pračku pustit ještě potřetí.

Příště to zkusíte jinak, prádlo necháte uschnout a pak papírové žmolky z prádla zkusíte vyklepat. Nebo všechno prádlo okartáčujete, až zjistíte, že to nevyklepete. A pak to dáte znovu do pračky, protože to stejně nevykartáčujete úplně.

Ono vás to sice naučí a při každém dalším praní pak samozřejmě věnujete pozornost pečlivému prohledání všech kapes, abyste předešli dalšímu pracímu masakru. Jenomže papírový kapesníček má čas a výdrž. A dříve nebo později se do pračky dostane.

Papírový kapesník váží asi jeden gram, jeho „vodní“ bilance dosahuje 2 litrů. To platí pro situaci, kdy se papírový kapesník nepřimotá do pračky. Pak je jeho vodní bilance řádově jinde. Nehledě na negativní dopady na nervovou soustavu toho, kdo vyndá prádlo z pračky.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
 twitter
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MH

Martin Hájek

18.9.2015 18:38
Ultimativním argumentem proti látkovým kapesníkům je rozedřený nos. Při větší rýmě silně preferuji papírové kapesníky napuštěné heřmánkem, které mají hojivé účinky a nedochází při nich k rozedrání nosu. Látkové kapesníky jsou bezva na ozdobu do saka, jejich praktické použití je při větší frekvenci spojeno s bolestí a možností infekce.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

22.9.2015 14:33
Pan autor má v lecčem pravdu, ovšem do něj zažrané jeho sociální inženýrství je děsné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.9.2015 10:31
ultimativním argumentem proti kapesníkům obecně je umyvadlo s tekoucí vodou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist