https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/uz-roky-splachujeme-zachod-vodou-z-pracky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Už roky splachujeme záchod vodou z pračky

5.5.2020 05:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Toaleta s nádrží na vodu z pračky.
Toaleta s nádrží na vodu z pračky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiřina Weisová
Jsem už dříve narozená a pamatuju vodné za 40 haléřů a stočné za 20. Za kubík.
 

A taky pamatuju dobu, kdy se každá kapka vody tahala z cisterny – nejen na pití, ale i na mytí, splachování a praní.

Dříve jsme měli doma pračku vířivku, do které se voda musela nanosit (nebo napustit hadicí), ale pak taky vypustit. A to se dalo udělat systémem nejrůznějších kbelíků a použitou vodou jsme pak splachovali záchod.

Když se nám před skoro 24 lety narodilo první dítě, manžel nedal jinak, než že musíme mít automatku. Ani jsem o ni příliš nestála, ale po návratu z porodnice prostě stála pračka doma a hotovo.

Naštěstí byla výtoková hadice umístěná do umyvadla a ne rovnou do odpadu, jak bylo v té době moderní. Protože po dalším roce jsme měli ty děti už dvě a za další dva roky tři, bylo toho praní docela dost (tehdy ještě nijak nefrčely jednorázové plenky, i když už existovaly).

Občas se to musí vyčistit.
Občas se to musí vyčistit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiřina Weisová

A taky cena vody docela strmě stoupala. Vodu jsme dále chytali do kyblíků, i když manžel tvrdil, že je to tanec mezi vejci. Ale splachovat pitnou vodou nám přišlo dost neekologické a upřímně, mně osobně i dost neekonomické.

Pak jsme se stěhovali do jiného, podstatně většího bytu, kde ale byla nutná kompletní rekonstrukce, kromě jiného bylo nutné předělat i rozvody vody. Určitě by nebyl problém mít pračku v koupelně, dále chytat vodu do kbelíků a ty nosit na WC, ale když už jsme kopali, chtěli jsme trochu komfort.

Domluvili jsme instalatéra na konzultaci, jestli by se dala propojit odpadní trubka z pračky do nádrže, kterou bychom umístili nad WC. Hrálo nám do karet, že dům je starý a nad WC byl malý výklenek.

Když zapomene páku vypnout, vyteče celá nádrž...
Když zapomene páku vypnout, vyteče celá nádrž...
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiřina Weisová

Pračka je v kuchyni a trubkou je napojena do nádrže u na WC. Čerpadlo z pračky vodu vyčerpá, ale je pravda, že ho netýráme a neždímáme na 1300 otáček – nepotřebujeme to.

Nádrž jsme si nechali udělat z tvrzeného plastu a opravdu docela pomohlo, že výklenek sahá poloviny dna, takže nádrž „sedí“ (ale je i podepřená).

Nádrž má přepad, aby nepřetekla a nevytopila sousedy pod námi, a má víko. Problém jsme měli ani ne tak s propojením vlastní nádržky na vodu na WC, ale spíš s tím, že plovák v nádržce nereagoval a voda protékala. Máme tedy na trubce páčku a do nádržky na WC napouštíme ručně. Kdo páčku nezavře, vypustí všechnu vodu, která v nádrži je – už se to synovi párkrát povedlo.

Z jedné strany do nádržky vede voda klasicky z vodovodu, kterou ale máme zavřenou a otevíráme jen v případě, kdy v nádrži voda dojde, z druhé strany vede trubka z nádrže.

Ze shora je víko.
Ze shora je víko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiřina Weisová

Myslíme si, že od roku 2007, kdy jsme „akci nádrž“ vymysleli a zrealizovali, se nám už náklady nejen vrátily, ale i jsme ušetřili – je nás doma 5. Pokud je možnost, spláchneme i kyblíkem (například pokud si myju vlasy, vždy si dám do vany kbelík), pokud se někdo potřebuje „odmočit“ ve vaně, vodu nevypouští, ale nanosím ji do nádrže (kbelík je věrný kamarád).

Samozřejmě, že naše nádrž má i své stinné stránky. V létě je nutné občas přepad zalít, protože zapáchá. Ale to je hned.

Voda z prádla není čistá, takže je nutné záchod mýt častěji. Občas se v nádrži usazují usazeniny z prádla a jednou za čas, když je vypuštěno „do nuly“, se musí vybrat a nádrž vyčistit. Už jsme si i říkali, že jsme si tam měli dát nějaké sítko, ale v tuto chvíli si to nějak nedovedu představit.

Protože do nádrže občas nanosím i vodu po dlouhém koupání (většinou se sprchujeme, ale občas se nějaké dospělé dítě „naloží“ do vany), svezou se s vodou i vlasy a splachovadlo pak zadrhává, takže se občas musí otevřít nádržka na WC a splachovací mechanismus ručně vyčistit. Ale to není nijak často.

Jako zdravotnice vím, že v potrubí žijí nehodné bakterie Legionelly, takže bych je nerada množila a jednou za čas dám do nádrže nějakou desinfekci.

Pořád si myslím, že plusy vítězí nad mínusy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Weisová Jiřina
Jiřina Weisová
Autorka je porodní asistentka.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (44)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

3.5.2020 11:10
Je to sice zajímavé,ale trochu to vrací do pravěku. Ne každý by tohle mohl realizovat a ne každý pere několikrát za den aby naplnil nádržku.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

3.5.2020 19:00
Víte paní, nějak nevím, proč nám to vůbec dáváte na vědomí. Je to skutečně trochu návrat do pravěku, který asi většina lidí fakt nechce. Celá ta věc je dost slušnej vopruz. A to nemluvím o tom, že splachovací a napouštěcí ventily toho hajzlíku nejsou na takovej humus vůbec zvědavý. Pravda je, že spotřeba vody stoupá a zdroje se naopak tenčí. Ale vaše řešení je jen odstranění důsledku a nikam to nepovede. Je potřeba řešit odstranění příčíny, skutečné příčiny toho všeho. A ta je naprosto jednoznačná, lidí je jak sraček vážená, je potřeba řešit přelidnění. Proč by měly na zeměkouli existovat miliardy lidí, které budou živořit, budou hladový, žíznivý a špinavý. Není lepší, když tu bude pár stovek milionů lidí, kteří budou nasycení, nebudou mít žízeň a budou mít dost životního prostoru ? Nemá tohle náhodou logiku ?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

5.5.2020 06:14 Reaguje na Jan Cedič
Určitě, jen se neví, kteří ti lidé jsou Ti praví, co mají právo na Zemi žít.
Jak jen toho docílit a nezabíjet.
Planeta to ví moc dobře, že je přelidněná, ale když ty potvory lidi jsou docela životaschopný druh.
Odpovědět
dm

david matoušek

5.5.2020 08:39 Reaguje na Katka Pazderů
Lidé jako Cedič (a jejich na Ekolistu více) na jedné straně řeší přelidnění, což je skutečný problém, souhlasím, ale na druhé straně nepřipouští omezení svobod, zvýšené náklady na jákékoli "eko" ˇ(všechno smrdí totalitou atd.), podporu zemí třetího světa apod. TAk jak to chcou řešit? Nic konkrétního nebo aspoň neprotiřečícího jsem tady ještě nečet. Veme pušku a poletí do Afriky? Co Honzo, jak to chceš řešit?
Odpovědět
ig

5.5.2020 10:12 Reaguje na david matoušek
Zatím skoro všechny "zvýšené náklady na eko" se totiž ukázaly jako obrovský tunel na veřejné peníze. Poslední co se nerozkradlo a použilo převážně jak mělo být byly peníze na odsíření a odprášení uhelných elektráren. Od té doby všechny peníze končí u solárních baronů, na různých života neschopných projektech, financování zbloudilých myšlenek fantastů bez kontaktu s realitou, takže není divu, že se na to lidi netěší :-)
Odpovědět
dm

david matoušek

5.5.2020 10:54 Reaguje na
Dobře, sám ale píšete skoro všechny, takže nějaká cesta by byla a určitě ne za vším je a byl úmysl tunelovat, otázka je, kdo a co se na to nabalí a sám jste přece zastánce teze "zisk, peníze a mé blaho= svoboda(?) na prvním místě" . Každopádně jste vypíchl jednu část mozaiky, co to řešení přelidnění, nějaký plán?
Odpovědět
ig

5.5.2020 11:59 Reaguje na david matoušek
Já jsem spíš odpůrce bezúčelných opatření namířených spíš proti ekonomice než pro životní prostředí :-)

A ano, nejsou všechna opatření špatná a všechny peníze vyhozené do kanálu. Bohužel jich ale spoustu připravují lidé kteří nejsou schopní myslet ani na půl tahu dopředu, ani chápat technickou a ekonomickou podstatu problému který se snaží řešit. Proti těm se samozřejmě stavím.

Co dělat s přelidněním náhodou vím. Nechat lidnaté státy, aby si prošly přerodem na "civilizaci blahobytu", jako to udělala Evropa nebo severní Amerika. Pak se demografické problémy vyřeší samy. Do té doby je veškerá snaha marná a arbitrární řešení zůstávají omezeně použitelná jen pro extrémní totality jako je Čína.
Odpovědět
dm

david matoušek

5.5.2020 12:51 Reaguje na
No vidíte, to se shodnem, ale jak to bude dlouho trvat? 1-2 století? Prostě všechny ty řeči a prohlášení různých Cedičů jsou jen prázdná a silácká plácnutí do vody, o to mi šlo především.
Odpovědět
ig

5.5.2020 12:54 Reaguje na david matoušek
Možná. Na tom všem je hlavně blbé to, že člověk by to chtěl "řešit", ale ono to nejde. Společenské změny se nedají uspěchat (o tom se bohužel v minulém století přesvědčilo mnoho národů), ale musí se odžít a odpracovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.5.2020 13:30 Reaguje na Katka Pazderů
No, právo ... to není to úplně nejšťastnější výraz. Lepší by byl schopnost. On ten Malthus nebyl žádný blbec ... a jen vyspělá západní společnost, co už neví co roupama, se v záchvatu humanitárního šílenství snaží dokázat, že ano.

BTW ... napsal jsem to poměrně hnusně, vím.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

16.5.2020 17:47 Reaguje na Katka Pazderů
Těm, kteří žijí, nikdo život brát nechce.
Ale měl by se jim někdo konečně snažit vysvětlit lidem v zemích, kde je populační přírůstek doslova děsivý, že jaksi není v zájmu planety, lidstva, jich samých a ani jejich vlastních dětí a vnuků, když jich naflákají víc než jich pak umí uživit. A že existuje cosi, co se nazývá plánované rodičovství. A že k realizaci toho rozumného plánovaného rodičovství slouží antikoncepce.
Když to umíme tady v Evropě a přestože vedeme celkem čilý pohlavní život nás nepřibývá, tak proč by se to nemohli naučit i v Africe a Asii?

Totiž - TO NENÍ NIC PROTI NIM !!! naopak, je to ten nejlepší způsob, jak zlepšit i JEJICH budoucnost! Rizika, která přelidnění přináší, jsou totiž pro ně ještě větší a dopady přelidnění ještě tíživější, než pro nás.
Tím, že jim budeme přes Unicef posílat peníze na záchranu dětí, které se vzhledem k podmínkám vlastně vůbec neměly narodit a bylo nezodpovědné přivést je na svět, jim opravdu nepomůžeme.
Odpovědět
HA

Harry Alonso Longabaugh

5.5.2020 10:03 Reaguje na Jan Cedič
Tak s tím vy moudrý začněte a jako první se zabijte...:) Protože vážně netuším, jak byste to chtěl realizovat..hahahaha.Vy tu někoho kritizujte za snahu??? Co si to dovolujete??! A vůbec...Ten dotyčný odstranil alespoň důsledek. Co jste podle všeho dokázal pro tento svět z vlastní vůle udělal vy?Vy logiku jeden hahaha
Odpovědět
RM

René Mikolas

6.5.2020 20:37 Reaguje na Jan Cedič
O žiadnom preľudnení nemôže byť reči. Nesleduješ situáciu a málo čítaš.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

5.5.2020 06:12
To je hezký zlepšovák. Ano, pračka má čerpadlo, takže voda nemusí na toaletě nemusí být tlaková.
Díky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.5.2020 06:46
Jistě, pár drobných omezení to přináší. Ale ročně ušetří podle mého odhadu 2500 - 3000 Kč.
A se stoupající cenou vody ( a jinak to nebude) bude ekonomika výrazně lepší.

Uvědomte si prosím, že splachování pitnou vodou je skutečně luxus .
Nejdříve vezmete surovou vodu, náročně ji upravíte , složitým technickým způsobem přivedete do domu, kde s ní poté spláchnete exkrementy.
Odpovědět
ig

5.5.2020 10:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě větší luxus je mít zdvojenou infrastrukturu pro dodávku vody. V Praze bývala dvojí voda, pitná a užitková a v šedesátých letech to zrušili, protože se ukázalo, že je levnější (což též znamená energeticky méně náročné což též znamená šetrnější k životnímu prostředí) mít jediné potrubí i za cenu, že veškerá voda musí mít kvalitu pitné.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.5.2020 10:09 Reaguje na
Problém je nestálost ceny vody. Tehdy byla voda za cca 50 hal./m3
Dnes kolem 100 Kč/m3. Nárůst cca 2000% za 21 roků.

Pokud voda bude stát v roce 2050 např. 300Kč/m3 budeme všichni uvažovat a jednat naprosto jinak.
Odpovědět
ig

5.5.2020 10:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Větší část ceny vody není za objem vody, ale za její rozvod. Kdyby byla cena dvousložková (což z mnoha dalších důvodů asi hned tak nebude), bylo by asi zřejmější jak to myslím.
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

5.5.2020 10:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, co bude za X let mě opravdu nezajímá. Až tento problém nastane, bude se řešit. Dělat doma harakiri jen kvůli tomu abych řešil jak splachovat vodou z pračky, to fakt nebudu. Krom toho si spočítejte kolik vody byste musel mít na splachování. Stačí když budete mít průjem a půjdete 6x za den na wc včetně celé rodiny, tak to bych musel prát 10x denně !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2020 10:31 Reaguje na Vilda Smakal
Odpad z pračky normálně nejde oddělit od jiného odpadu, z bytu jde ven jen jadna trúba.
Musel byste čistit všechnu odpadní vodu (což je už normální čistička) a pak můžete splachovat do alelujá.
Odpovědět
ig

5.5.2020 10:34 Reaguje na Vilda Smakal
Technicky není problém dopouštět nádrž pitnou vodou, když dojde ta odpadní. Vlastně se tak systémy "šetření vodou" typicky dělají.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.5.2020 10:59 Reaguje na Vilda Smakal
Předpokládám potom, že jako zaměstnanec nebo OSVČ neodvádíte platby na zdravotní či důchodové pojištění,neboť co bude za x let vás nezajímá...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.5.2020 13:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Předpokládáte blbě, protože ať to někoho zajímá či nikoli, tak zaměstnanci to stejně seberou a OSVČ může hodit na sociálko bobek, ale na zdravko jen do té doby, než mu dojde dopis od exekutora.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2020 10:26 Reaguje na
No, právě. Pokud ty dvojí rozvody dělají ve velkém po celém městě, giganticky se to prodraží. proto je dobré si tohle udělat jen v rámci domu, kde rozvody jdou ve stoupačkách a většinou v šachtách a světlících, tj stačí jedna stoupačka pro všechna patra a odbožka na Wc, které je většinou hned vedle šachty. Větší problém je čistit vodu, oddělit wc od vody z koupelen nebo praček a myček je většinou nereálné. Proto by by,lo dobré před dům (nebo do sklepa) posadit malou domovní čov a přečištěnou vodu používat na splachování a zbytek na zavlažování zahrady. Tj. do kanálu by nešlo vůbec nic, voda ze střech už jde na zahradu normálně.
Takže do domu by šel jen přívod vody a ven nic.
Odpovědět
ig

5.5.2020 12:07 Reaguje na Pavel Hanzl
To je právě to. Hostalenové trubky stojí dvacku za metr a paralelní stoupačka k wc je za pusinku - pokud se stihne udělat při stavbě baráku. Ale čov je už jiná liga a i z praktického hlediska je levnější velká centrální čistírna než množství malých, proto se to také tak dělá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.5.2020 13:12 Reaguje na
V Brně to bylo také a bylo to velice rozumné. Zaniklo to za války, v souvislosti s rychlými opravami potrubí po bombardování. A po válce, jak se dostali k moci komunisté, tak ekonomika jela na vnitřní dluh. Nakonec se ani neopravovaly baráky, jen se stavěla lešení s podchody, aby cihly a omítka nezabíjely lidi.

Argument pro je vyšší cena pitné vody, zbytečné drancování jejích zdrojů (jedná se většinou o kvalitní hlubinnou vodu) a také nevhodnost této vody do WC a koupelen / prádelen z důvodu vyšší tvrdosti (ničí splachovadla a nutí zvyšovat dávkování pracích prostředků či změkčovadel). A, pochopitelně, ta druhá voda často neodpovídá parametrům stolní vody (a ta se pak kupuje ve flaškách, za velkého nářku ekologů).
Odpovědět
ig

5.5.2020 09:29
Taky znám pár extrémně šetřivých lidí, ale jejich život bych žít nechtěl. Vymyslet tekoucí vodu a odpad a pak stejně všechno tahat kýblama se vším nepohodlím kolem toho... Na druhou stranu je částečně chápu, já taky vyjdu po svých na kopec a považuju to za zábavu, přestože bych se tam moh nechat vyvézt lanovkou. Takže jestli to má někdo takhle s vodou, proč ne :-)
Odpovědět
dm

david matoušek

5.5.2020 11:20 Reaguje na
No nevím, ale po přečtení tohohle mi přijde, že něco za tou vaší maskou bude, jinak byste se životy jiných lidí ani nezaobíral, byli by vám u zadele, včetně nějakého ekolistu. Někde uvnitř máte přece jen problém a ty smajlíky jsou toho taky důkazem.
Odpovědět
ig

5.5.2020 12:11 Reaguje na david matoušek
Berte to jako prostý údiv :-)
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

5.5.2020 10:20
To je sice hezké, že splachujou vodou z pračky, ale jen se chci zeptat, jak to udělat když nemáme na nádrž místo. Dát ji do ložnice, nebo sousedům na dvůr ? Víte, takové nápady nejsou nic nového a nic světuborného. Pokud to chce někdo realizovat, musí mít na to možnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.5.2020 10:28 Reaguje na Vilda Smakal
Tohle je většinou na domluvě s obyvateli celého domu a vlastníkem, jinak to skutečně nejde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.5.2020 13:43
Já to úplně nepochopil ... první fáze ... z pračky nachytám vodu do x kýblů a těmi postupně splachuji záchod. Kolik těch kýblů musí být, kdo bude hlídat kdy zrovna pračka vypouští vodu, kde mi ty kýble budou stát?
Ta nádrž ... jak daleko může být nádrž od pračky, aby to její čerpadlo utáhlo a jaký výškový rozdíl? A představa, že se vykoupu (což tedy já dělám tak jednou za 3 roky, ale to je můj boj) a pak někdo (tedy já:-) musí tu vodu odtahat a nakýblovat kbelíkem do nádrže ...

Pokud by to dávalo nákladově smysl a celý ten systém se nějak domyslel při vybudování komplet nových rozvodů, nebo rovnou rekonstrukci bytu/domu, tak možná. Jinak bych se na to zvysoka a kdybych měl fakt málo, tak bych holt prodal o pár hodin svého času navíc a na ten případný rozdíl v ceně si vydělal.

Čistě popsané řešení mi přijde jako neskutečná pakárna.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.5.2020 20:16
Nejlepší je nic nečíst, neic se neučit, žádné informace nehledat... Aby člověk mohl prázdně pořád dokola a aktivisticky zeleně žvanit a pořád se cítil in.
Způsoby, jak recyklovat odpadní vody z domácnosti byly už dávno vymyšleny. Odpadní voda se dělí na takzvaně světlou a tmavou. Světlá se dá ještě použít v domácnosti, třeba na to splachování záchodů, nebo na zahradě na zavlažování trávníků, stromů nebo záhonů se zeleninou, tmavá, buď kvůli znečištění látkami nebo škodlivými mikroorganismy musí jít bezpodmínečně do odpadu. Dokonce už existují komerční komponenty, třeba Švédové jsou v tom daleko, jak si takový systém v domě vybudovat a používat ho.
Je to záležitost tak 10, možná už 20 let stará, takže nyní je na řadě další zdokonalování vytvářením chytrých komponent osázených aplikovanou elektronikou, čidly a akčními členy a řízených mikroprocesory, dnes nejspíš už s přístupem na sítě internetu věcí.
Ale možná, že už se to všechno postupně dělá, už jsem se do toho oboru hezkých pár let nedíval, takže nevím, jak to vypadá dnes.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.5.2020 12:47 Reaguje na Radim Polášek
https://voda.tzb-info.cz/20613-zname-opravdu-kvalitu-vyuzivane-precistene-destove-a-sede-vody
Odpovědět
KR

Kamil Remeš

10.5.2020 13:38
splachovaní pitnou vodou je jedna z největších absurdit naší západní společnosti. NEPOCHOPIM, že se toho žádný masový vyrobce ještě neujalA nejde jen o tohle. Turismus, takový ten současný ultra konzumní, to je co se týče spotřeby vody taky dost bizzar. Pokud máte zkušenosti, tak obvzláště turisté z jv asie jsou schopný se sprchovat 10x za den pul hodiny, přestože jen sedí v hostelu na prdeli a jsou compu. Místa jako Barcelona a další sušší oblasi s tímhle mají obrovskej problém. Ono totiž když přijdete do předraženého hotelu kdekoli na světě, tak si za ty prachy chcete samozřejmě užít té sprchy že a plácáte vodu nesmyslně

NEPOCHOPIM, že se toho žádný masový vyrobce ještě neujal
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.5.2020 13:39 Reaguje na Kamil Remeš
Protože v průměrném paneláku prostě nemáte volný objem kam to dát.

navíc perete tak jeden den v týdnu, zatímco splachujete každý den několikrát.

A jinak dělat pitnou a nepitnou infrastrukturu paraleně vedle sebe je výrazně dražší než vyčistit víc vody na pitnou.

Stojí to víc energie prostředků a času udržovat víc trubek než jedněmi poslat trochu víc lepší vody.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 12:59
Ruku na srdce, proč věci dělat složitě, když to jde jednoduše. Kdo je největší spotřebitel vody? Domácnosti to jistě nejsou. Navíc náš problém je v tom, že voda od nás jen tak odteče místo, aby zůstala v krajině. Nějaké napouštění bazénů či splachování na to opravdu nemá žádný vliv.
Odpovědět
Pa

PavelA

13.5.2020 14:59 Reaguje na Stanislav Chytrý
když neprší tak nemá co odtéct...
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

14.5.2020 17:37 Reaguje na PavelA
Naštěstí u nás stále prší a náš největší problém je, že voda jen tak odteče do zahraničí, stejně jako zisky z ní.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

3.2.2023 21:29
To je super nápad :-) . Já se taky snažím doma šetřit s vodou jak jen to jde, takže splachuju vodou z odvlhčovače, když si napustím belik na uklízení atd. taky jsme si pořídili záchod z https://www.top-koupelny.cz/kategorie/zachody-17/ , který má rozdělené splachování a nemusí se tak pokaždé splachovat celou nádobou.
Odpovědět
PK

Pavel Kaykolongo

11.8.2024 22:13
Velice podnětný příspěvek,stojí to za úvahu, to je naprosto bez debat. Splachování dešťovou vodou, vodou z wc mýtka to už je vyřešeno, ale žádné komplexní řešení splachovani šedou vodou z pračky jsem zatím nezaregistroval.
Předpokládám, že důvod proč musíte tezkopadně uzavírat přívod do wc nádržky je zaviněn drobnými částicemi ve vodě. Je to dáno konstrukci ventilu. Jednoduše řečeno každý běžný napouštěcí ventil wc se Vám ucpe.
Jakozto profesní instalatér a zastance eko přístupu k instalacim rozvodu, se nad tím rád zamyslím a jsem přesvědčen, že dokážu najít elegantnější reseni.
Jako první k úvaze mě napadá otestovat jakýkoliv plovakovy ventil běžného typu, které se používají např. do zavlažovacích nádrží nebo napájecích karyt a mnoha dalších systémů.,kde se počítá s příměsí částic ve vodě. Jediné omezení potom bude průměr připojovacích závitů. Automatika je zcela běžně používána i pro přepady nádrží.
Dovolím si i vzletnějši úvahu, tedy pokusit se pro dokonalejší zabezpečení a kontrolu daného systému zvážit využiti nizkonapetovych elektromagnetických, ventilů(12V), čerpadel (5V),trojcestnych klapek (12V) apod.
Co se týče některých komentářů níže - opět jsem zklamán pristupem některých našich spoluobčanů.Vzdyt k uvědomění vysoke důležitosti úspor pitné vody, bych ani nepotřeboval studovat aplikovanou ekologii na čzu, stačilo by mi základní vzdělání a podprůměrne IQ. Tedy se ptám:Češi, co je to s Vámi?
Odpovědět
PK

Pavel Kaykolongo

11.8.2024 22:19 Reaguje na Pavel Kaykolongo
Pro inspiraci přikládám odkaz na nerezový plovakovy ventil. Jsem však přesvědčen, že dostačující a funkční ventil lze pořídit i za desetinu ceny, tedy cca 250-300Kč

https://hpcontrol.cz/zawor-plywakowy-nierdzewny-zp40-dn40-napelniajacy-1-1-2-cala.html
Odpovědět
PK

Pavel Kaykolongo

11.8.2024 22:30 Reaguje na Pavel Kaykolongo
P. S. Jde mi především vykomplexni řešení ekologického hospodaření s vodou v domácnosti, ne o vynález plováku.
Zajímám se o systémy rekuperaci tepla z sedych vod a využití více zdrojů užitkové vody v Rd.
Věřím, že je možné dosáhnout toho za podstatně nižší ceny než s jakými se zatím u výrobců setkávám...
Odpovědět
PK

Pavel Kaykolongo

11.8.2024 22:24
Využití šedé vody v rd samozřejmě není žádná novinka, ale na druhou stranu je nedostatek komplexních řešení k využití šedé vody při kombinaci rekuperace a dešťové vody..

https://voda.tzb-info.cz/124932-splachovani-sedou-vodou-v-bytovem-dome

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist