https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vanocni-stromky-prazanu-poputuji-do-kompostaren-a-spalovny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční stromky Pražanů poputují do kompostáren a spalovny

2.1.2020 09:12 | PRAHA (ČTK)
Vánoční stromky, které Pražané odloží u popelnic, odvezou popeláři do kompostáren, případně malešické spalovny. / Ilustrační foto
Vánoční stromky, které Pražané odloží u popelnic, odvezou popeláři do kompostáren, případně malešické spalovny. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vánoční stromky, které Pražané odloží u popelnic, odvezou popeláři do kompostáren, případně malešické spalovny. Dříve si je podle mluvčího Pražských služeb Radima Many přebíral zpracovatel dřeva, uvedl na dotaz novinářů. Suché vánoční stromky budou popeláři odvážet v lednu i únoru. Počítají, že jich svezou přibližně stejně jako v předchozích letech, tedy zhruba 300.000.
 

Situace ohledně svozu vánočních stromků je podle Many několik let stejná. Nejvíc se lidé začnou stromků zbavovat po Třech králích, uvedl. Lidé, kteří mají veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad je mohou volně odložit u nich. V ostatních případech je třeba stromky odnést ke kontejnerům na tříděný odpad. "Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nedocházelo k jejich přílišnému hromadění v ulicích po zbytečně dlouho dobu," doplnil Mana.

Oproti minulým letům stromky nepřevezme zpracovatel dřeva, ale většinu jich popeláři odvezou do pražských kompostáren. "Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků může poputovat společně se směsným odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice," uvedl dále Mana.

Dosloužilé umělé stromky by lidé měli odvážet na sběrné dvory. Podle firem zajišťujících svoz odpadu rozhodně nepatří do kontejneru na směsný, ale ani tříděný odpad.

Svoz odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole provádí na základě smlouvy s magistrátem Pražské služby, zbytek zajišťuje firma AVE CZ patřící společnosti EP Industries.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist