https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vedra-nici-i-zvirara-dejte-ji-napit-bezpecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedra ničí i zvířata, dejte jim napít bezpečně

26.7.2022 15:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nádoba s vodou pro zvířata nesmí mít vysoké stěny. Jinak hrozí, že se v nich drobná zvířata utopí. Na snímku konipas bílý.
Nádoba s vodou pro zvířata nesmí mít vysoké stěny. Jinak hrozí, že se v nich drobná zvířata utopí. Na snímku konipas bílý.
Foto | Ian / Flickr
Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, které ve městech najdete ve vnitroblocích, zahrádkách, v parcích apod. Trpí nedostatkem vody. Apelujeme tedy na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele a umožnili jim přístup k vodě. Ježci, zajíci, kosové, čmeláci, včely a další vám to zcela jistě vrátí zpět. Třeba tím, že budou požírat nepříjemný hmyz a to přece není zrovna málo.
 
Jestliže jste majitelem bazénku, jezírka nebo něčeho podobného, stačí jen umožnit ptákům přístup k vodě. A to úplně jednoduše za pomoci plovoucího prkna, aby se ptáci pohodlně napili a neutopili se. Domácí kutilové a nejen oni si určitě budou vědět rady.

Ale postačí i postavit mělkou misku s vodou na zem tak, aby se nepřevrhla a ptáci i třeba ježci a veverky tak měli jednoduchý přístup k vodě. Vodu v misce je třeba jedenkrát denně vyměňovat.

Pozor ale na jezírka a bazény s kolmými stěnami. Také dávejte pozor na konve nebo kbelíky. Nouze o vodu nutí ptáky pít i z těchto zdrojů a hrozí jim utopení.

Nejen nedostatek vody je příčinou stávajících problémů divokých zvířat. Denně přijímají záchranné stanice desítky ptáčat, která v důsledku rozžhavených hnízdních dutin předčasně opustila hnízdo. Nejvíce asi trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků záchranné stanice přijaly za poslední týden více než 50. A to jsou jen ti zranění. Stovky dalších mláďat pád z hnízda nepřežily.

Našli jste nějaké vedrem zmožené zvíře? Zavolejte do záchranné stanice pro radu: 774 155 155.

Záchranné stanice potřebují na svůj základní provoz více jak 70 milionů Kč ročně. Jednou z možností, jak jim účinně pomoci, je veřejná sbírka Zvíře v nouzi.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

26.7.2022 16:09
To jsou vedra.... ničí i srozumitelnost nadpisů, milá redakce :-)
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

27.7.2022 08:50 Reaguje na Jarka O.
Ach, díky, opraveno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist