Vědci při výzkumu na rekultivovaných místech na Mostecku narazili na vzácný hmyz
Vědci narazili i na další vzácné členovce. Objevili třeba druh drabčíkovitého brouka s jen velmi lokálním výskytem v okolí. "Pozorována byla například i nápadná, u nás ale velmi vzácná kutilka dlouhoretka krátkokřídlá, zbarvením nejvíce připomínající vosu," dodal vědec. Studie stále pokračuje a v budoucnu by měla přinést poznatky i o dalších skupinách bezobratlých, využívajících nově vzniklé plochy orné půdy na rekultivovaných výsypkách.
Hmyz a další bezobratlé živočichy vědci chytali do tzv. padacích pastí. "Představte si nádobky s hladkými plastovými stěnami zamezujícími úniku bezobratlých pohybujících se po povrchu půdy. Konzervační tekutinou je propylenglykol, konzervant šetrný k životnímu prostředí. Ústí pastí je opatřeno síťkou, která zamezuje vniknutí obratlovců," popsal odchyt zkoumaných vzorků Michal Holec z Fakulty životního prostředí UJEP. K nejpočetněji zastoupeným patřili pavouci, dále střevlíkovití a drabčíkovití brouci či stejnonozí korýši a mnohonožky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Pavel Hanzl
10.12.2021 16:52Zbyněk Šeděnka
10.12.2021 21:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 18:50 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaDV
12.12.2021 18:34 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
12.12.2021 09:29zdržení znamená zhoršené životní prostředí dotčených obyvatel, jejich
zdraví a často i smrt, včetně těch tragických dopravních nehod. Radím dotčeným a poškozeným oplácet aktivistům stejnou mincí a žalovat je za
ty obstrukce, které jsou tomu všemu na vině. Zrujnujte ty neziskovky
na úroveň spolků s neplacenými funkcionáři a oni bez lizu budou vážit
proti čemu "bojují".