Vědec objevil u Mochova vzácnou škeblovku, ve středním Polabí je to první nález
Vědec korýše objevil v polní tůni a kalužích severně od Mochova při terénnímu průzkumu, který byl zaměřen především na zjišťování výskytu obojživelníků a plazů, avšak vědci při něm zaznamenávají i další vzácné druhy. Proto došlo až k následnému zjištění, že v lokalitě je škeblovka unikát. "Nálezy byly zaznamenány do Nálezové databáze ochrany přírody," uvedl Šandera.
Pro další průzkum už má přírodovědec vymyšlená místa a za několik měsíců by také měl vědět výsledky genetické analýzy včetně jejího odborného zpracování. Analýza může napovědět, odkud se škeblovka například prostřednictvím ptáků mohla k Mochovu dostat. Vyloučený není ani závěr, že nalezení jedinci jsou na místě původními živočichy.
Přečtěte si také |
Mlž, který se ocitl na pokraji vyhynutí, se začal zase objevovat v JadranuŠkeblovka rovnohřbetá je korýš, který měří zhruba jeden centimetr. Vyskytuje se od střední Evropy přes jihovýchodní Evropu po Střední Asii. Žije v menších rybnících, v periodických tůních (tedy těch, které dočasně vysychají), na loukách a v kalužích na polích a cestách.
V roce 1975 byl tento kriticky ohrožený druh zaznamenán u Terezína a v roce 1991 v Dušníkách nad Vltavou na Mělnicku. Další tři druhy škeblovek se v České republice vyskytují pouze na Moravě.
reklama