https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/italsky-robinson-chce-zustat-na-ostrove-budelli-uradum-navzdory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský Robinson chce zůstat na ostrově Budelli úřadům navzdory

1.12.2018 01:12 | PRAHA (ČTK)
Ostrov Budelli byl dříve v soukromých rukou. Součástí zmíněného národního parku se stal v roce 2016.
Ostrov Budelli byl dříve v soukromých rukou. Součástí zmíněného národního parku se stal v roce 2016.
Foto | Esetto / Wikimedia Commons
Italský Robinson, 79letý Mauro Morandi, žije odloučeně na ostrově Budelli mezi italskou Sardinií a francouzskou Korsikou už bezmála třicet let. Před dvěma lety byl ale "jeho" ostrov, který proslavila Růžová pláž, začleněn do národního parku souostroví Maddalena a úřady si přejí, aby Morandi místo upustil. Muž ale tvrdí, že jen tak neodejde, napsal web deníku The Daily Telegraph.
 

Bývalý učitel tělocviku se v roce 1989 vypravil do jižního Pacifiku na katamaránu. Plachetnice se dvěma trupy se mu ale rozbila poblíž Budelli. Ostrov se trosečníkovi natolik zalíbil, že už ho nikdy neopustil, a časem si vysloužil přezdívku italský Robinson. Po dlouhou dobu byla jeho přítomnost tolerována a byl považován za neoficiálního správce ostrova.

Nedávno ale úřady oznámily, že jeho příbytek zboří a na jeho místě vystaví "ekologickou observatoř", z níž budou správci národního parku dohlížet na turisty. Morandi by měl své útočiště vyklidit do ledna.

Ostrov Budelli byl dříve v soukromých rukou. Součástí zmíněného národního parku se stal v roce 2016, což zmařilo plán jednoho novozélandského podnikatele vybudovat zde ekologický prázdninový resort. Sardinská komise pro cestovní ruch místo popisuje jako "jeden z nejblyštivějších skvostů souostroví Maddalena, který proslavila tyrkysová voda a Spiaggia rosa, Růžová pláž, jedna z nejkrásnějších pláží Středozemního moře".

Robinson, který pochází ze severoitalského města Modena, chce proti nařízení úřadů bojovat a hájí se tím, že jeho přítomnost ostrov chrání. Brání výletníkům, aby si odváželi vzácný růžový písek a aby kotvili a koupali se tam, kde je to zakázáno.

"Vím, že mě odsud chtějí vyhodit, ale nevzdám se," řekl listu La Nazione. "Jsem přesvědčený, že je mě tu potřeba. Turisté, co sem jezdí, věčně nedodržují pravidla. Národní park sem sice umístil kamery, ale to nestačí," dodal.

S podobným nařízením se Morandi potýkal už loni. Petici, aby mohl na ostrově zůstat tehdy podepsalo 18.000 lidí. Po 29 letech, které zde strávil, si nedovede představit, že by žil někde jinde. "Mám jediné přání - nechte mě tu v klidu být," vzkazuje úřadům italský Robinson.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

1.12.2018 10:46
Jakmile zařehtá byrokratický šiml,tak není obrany.Samozřejmě,že to tam turisté zničí,tak jako všude.Ale zřejmě z toho někdo pěkně zbohatne a nějaká panenská příroda?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist