Klimatičtí aktivisté ráno narušili provoz na největším německém letišti Aktulizováno
Akci aktivistů stejně jako ve středu politici odsoudili. Hesenský premiér Boris Rhein, v jehož spolkové zemi letiště leží, demonstranty kritizoval za nezodpovědné a zločinné snahy. "Jde jim jen o to napáchat co největší škody," řekl. Spolkový ministr dopravy Volker Wissing vyzval k co nejtvrdšímu potrestání.
Frankfurtské letiště na dnešek plánovalo asi 1400 letů, zhruba desetinu z nich ale muselo kvůli akci aktivistů zrušit. "Po zbytek dne je nutné počítat se zpožděními. Prosíme cestující, aby si před cestou na letiště ověřili status letu na internetových stránkách leteckých společností," upozornilo letiště.
"V souvislosti se situací na letišti ve Frankfurtu zatím neevidujeme žádné zrušené odlety ani přílety," uvedlo dnes pražské letiště na síti X. Cestujícím doporučuje sledovat stav svého letu na webu, případně se obrátit na dopravce.
Hnutí Letzte Generation brzy ráno oznámilo, že se ke startovacím a přistávacím dráhám přilepilo šest aktivistů. Policie později sdělila, že do areálu se dostalo sedm lidí a že osmý člověk, který se na letiště snažil také proniknout, uváznul na plotě. Všech osm aktivistů policisté zadrželi.
Demonstranti s sebou měli transparenty s nápisem, že ropa zabíjí. Hnutí na X napsalo, že další těžba ropy, plynu a uhlí ohrožuje existenci lidstva. "Pryč od fosilních paliv do roku 2030!" dodalo.
Jedním z demonstrantů, který se dnes na frankfurtském letišti přilepil k ranveji, byl 25letý Yannick. Ten se už loni dostal do novin, když se nedostavil k soudu za silniční blokády a místo toho odletěl do jihovýchodní Asie na dovolenou. Původní informace udávaly, že volno strávil s partnerkou na Bali, ve skutečnosti ale pobýval v Thajsku. Za cestu čelil tvrdé kritice od komentátorů i politiků, kteří mu vyčítali, že se v Německu na protest proti fosilním palivům lepí k silnicím, zároveň si ale nedělal těžkou hlavu ze spotřebovaného kerosinu během dálkového letu do Asie. Za Yannicka se tehdy postavilo hnutí Letzte Generation, podle kterého je třeba rozlišovat soukromí a veřejné kroky aktivistů. "Let si oba zamluvili jako soukromé osoby, nikoli jako klimatičtí aktivisté," uvedlo tehdy hnutí.
Na svůj sporný let dnes Yannick na videu sám upozornil, když řekl, že ho někteří možná znají jako toho, co letěl na Bali. "Tehdy jsem se rozhodl, stejně jako nyní tisíce lidí zde, nastoupit do letadla. V tom ale není problém. Problém je to, že vláda k nám musí být konečně upřímná. Naše vláda každoročně podporuje letecký průmysl daňovými výhodami za miliardy eur," řekl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
pavel peregrin
25.7.2024 13:55 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.7.2024 15:09 Reaguje na pavel peregrinSlavomil Vinkler
25.7.2024 22:36 Reaguje na pavel peregrinJiří Svoboda
26.7.2024 11:31 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
26.7.2024 20:33 Reaguje na Jiří SvobodaEmil Bernardy
26.7.2024 09:20Občas poškodí,či zničí nějakého toho Rubense,jindy ohrozí životy cestujících.....