Klimatičtí aktivisté protestovali na evropských letištích, policie zatýkala Aktualizováno
"Byly by narušeny lety, dotklo by se to tisícovek cestujících," prohlásil Ian Howells, který dnešní policejní zásah řídil. Podle vedení letiště se protest na provozu nijak neprojevil.
Skupina vysvětlila snahu proniknout na letištní plochu jako způsob, jak upozornit na hrozby spojené s klimatickými změnami způsobenými lidskou činností. "Odmítáme umírat kvůli fosilním palivům. Pokračující spalování ropy, plynu a uhlí ve chvíli, kdy procházíme nezvratnými zlomovými body hrozícími roztočit nekontrolovanou a zrychlující klimatickou spirálu, ohrožuje stabilitu celé naší společnosti," uvedla JSO v prohlášení.
Na šestém největším německém terminálu Kolín-Bonn se brzy ráno nelétalo více než tři hodiny a bylo zrušeno 31 letů. Pět aktivistů organizace Letzte Generation (Poslední generace) se přilepilo ke koridoru vedoucímu k přistávací ploše a policie je z místa musela odstranit.
Ve Vídni zase podle agentury AFP čtveřice aktivistů rozptýlila po letištní hale neznámou oranžovou látku, dva další zdrželi odlet linky do Říma, když si v letadle rolujícím po ranveji odmítli sednout a ve stoje promlouvali o nebezpečí klimatických změn.
Tři aktivisté pronikli na letištní plochu terminálu v norské metropoli Oslu, policie je však rychle vyvedla a provoz nebyl přerušen. V Helsinkách zablokovalo devět aktivistů přístup k bezpečnostním kontrolám na letišti, protest však netrval dlouho a nezpůsobil výraznější problémy.
Ve švýcarských městech Curych a Ženeva blokovali aktivisté přístupové silnice k letištím. Ve španělské Barceloně se pětice lidí pokusila přilepit k letištní ploše, policii se ale podařilo je před tím odvést.
"Dnešek byl jen začátek. V příštích týdnech to zopakujeme v Německu, v Evropě, ve světě," řekla po protestu na letišti Kolín-Bonn médiím členka Letzte Generation Ronja Künklerová. Zda budou terčem protestů i olympijské hry v Paříži, které začínají v pátek, odmítla odpovědět.
reklama