https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nabozenska-praxe-muze-znamenat-velkou-zatez-pro-zivotni-prostredi-prikladem-mohou-byt-hinduisticke-pohrebni-hranice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Náboženská praxe jako zátěž životního prostředí? Příkladem mohou být hinduistické pohřební hranice

4.12.2018 08:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ve vyhlášeném posvátném městě Váránasí pak proběhne na 200 kremací pod širým nebem každý den.
Ve vyhlášeném posvátném městě Váránasí pak proběhne na 200 kremací pod širým nebem každý den.
Ústředním prvkem hinduismu, třetího nejrozšířenějšího náboženství na světě, je víra ve znovuzrození. Cyklus života a hlavně smrti, která je jen fází přerodu člověka na další bytost, pak usnadňuje spálení fyzických ostatků těla zesnulého. Což je praxe, která přichází celou Indii hodně draho. Píše o tom Phys.org
 

Odejít ze světa pokud možno spořádaně si jistě přeje každý z nás. Pro většinu z miliardy hinduistů pak představuje ideální poslední metu spálení těla na březích posvátné řeky Gangy. Měsíčně podstoupí tento přechodový rituál kolem 25 000 lidí. Ve vyhlášeném posvátném městě Váránasí pak proběhne na 200 kremací pod širým nebem každý den. Je to problém? Ano, zvlášť když necháme víru stranou a podíváme se na environmentální důsledky téhle téměř 5000 let staré tradice.

Miliony stromů ročně

Vonné masti a éterické hořlavé oleje, barevné květy. Ty nesmí u obřadní hranice chybět. Stejně jako dva až čtyři metráky dřeva, které sem musí doputovat na palubě lodí. Každý den je tak do Váránasí nutno dopravit z velké dálky na 80 tun dřeva. Přijde vám to málo? Ročně si pohřební hranice vyžádají v celé Indii kolem 50 až 60 milionů stromů. Povinností pozůstalých přitom není vysazovat stromy nové, jen zajistit palivo pro obřad.

Když si to roznásobíte počtem let, kdy zde tato praxe funguje, je vám děsivá míra odlesnění v oblasti velkých měst v povodí Gangy hned pochopitelnější. S odlesněním povodí se pochopitelně pojí známé důsledky: půdní eroze, znečištění vody, vzduchu a půdy, tendence k ničivým povodním. A zdraví živých lidí také rozhodně neprospívají dvě stovky otevřených žárovišť. Zvlášť, když je pak popel a zuhelnatělé zbytky sesunut přímo do řeky. Ve které se další živí, v rámci jiné náboženské tradice, rituálně očišťují.

Čisté elektrické pece jsou nečisté

Indická vláda si je dlouhodobé neudržitelnosti obřadních hranic vědoma, ale proti zažité náboženské tradici je bezbranná. Návrhy na zlepšení nebo alternativní přístupy jdou proti přesvědčení věřících. I když by mohli svým nebožtíkům dopřát kremaci v elektrické peci (která navíc odfiltruje unikající spaliny), dávají přednost konvenci. Jedna venkovní hranice přitom přijde v přepočtu na 70 dolarů, což jsou v Indii velké peníze, zatímco kremace v peci jen 6 dolarů. Zájem je ale minimální.

Sahat lidem na jejich náboženské přesvědčení je velmi ožehavé téma. Jenže toxická praxe miliardy hinduistických věřících, tedy každého sedmého obyvatele planety Země, nedává životnímu prostředí zrovna valné šance na zlepšení.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

4.12.2018 08:12
Děsivá je spíš hloupost všech pisatelů, kteří se najednou probudili a šíří světem environmentální paniku. Že se vykácely mld. hektarů pralesů "plíc světa" pro zisky "byznysmanů" to je zřejmě v pořádku. Že čím dál víc létá letadel a jezdí aut a denně pálí statisíce tun ropných produktů jejichž zbytky nám padají na hlavu je zřejmě v pořádku, že motorové lodě a tankery zamořují světové oceány, to jen na okraj, že sa válčí a statisíce tun zbytků trhavin a hořící vše možné létá světem ja zřejmě v pořádku, že Fukušima pořád otravuje oceán to nic. Že výrobci produkují pouze spotřební věci pro větší pohodlí lidstva s výrazně krátkou dobou životnosti jež zatěžuje pouhou výrobou a existencí a následnou recyklací, to je o.k. To je zřejmě pokrok. Atd.atd.atd. Ale že si hinduisté udržují tradice, nebo že Frantovi odvedle prosakuje žumpa, nebo Mařka když zatopí lehce zakouří jako již padesát let před tím, tak to je světový problém??? A právě proto se nic nemůže zlepšit. Hledají se blechy a sloni si vesele šlapou po životním prostředí dál, a "dotační inženýři" vesele bohatnou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist