https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/prezident-biden-znovu-otevrel-tezbe-ropy-miliony-hektaru-v-mexickem-zalivu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prezident Biden znovu otevřel těžbě ropy miliony hektarů v Mexickém zálivu

23.9.2021 06:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Joe Biden - prezident USA.
Joe Biden - prezident USA.
S politiky je to tak, že dokud jsou jen pouhými kandidáty a o nějaký post se teprve ucházejí, ukazují se veřejnosti v příznivém světle. Ale když se dočkají zvolení? Mohou se začít projevovat i dost odlišně, než jak zněly jejich předvolební proklamace. Například americký prezident Joe Biden nyní vydal svolení k otevření 80 milionů akrů pro těžbu ropy a plynu v Mexickém zálivu.
 
Jedním z ústředních bodů jeho programu přitom byl boj proti klimatickým změnám, absolutní podpora alternativních obnovitelných zdrojů čisté energie a potlačení národní závislosti na fosilních palivech. Únor letošního roku, první dny ve funkci prezidenta Bidena, také charakterizovala smršť exekutivních příkazů a prezidentských dekretů, které naznačovaly neústupnost při prosazování zelené politiky. Máme září a Bidenova administrativa silně zpomalila. V současnosti „kvantitativně“ zaostává za Bushem, Obamou i Trumpem. A navíc mění svůj vlastní, přednastavený kurz.

V únoru se hovořilo o tom, jak americká vláda hodlá zmrazit všechny probíhající procesy navázané na pronájem veřejné či státní půdy (včetně příbřežních vod) se záměrem těžby zemního plynu nebo ropy. A také bylo přijato moratorium, zákaz pronájmu půdy za účelem těžby ropy a zemního plynu v aljašské chráněné oblasti. Na konci srpna ale Biden schválil, zcela v rozporu s předchozím programem, zpřístupnění průzkumu a otevření těžby ropy a zemního plynu na 80 milionech akrů v oblasti Mexického zálivu. S tím, že na souši, „federální“ půdě, se připravuje pronájem dalších stovek milionů akrů potenciálně těžitelné půdy. Není to první přestřel, kontroverzní schválení k těžbě ropy a zemního plynu na Aljašce vydal už v květnu a jeho rozhodnutí skončilo po žalobách environmentalistů u soudu.

Spojené státy americké aktuálně, za vlády ekologického prezidenta, těží více zemního plynu než v roce 2019.
Spojené státy americké aktuálně, za vlády ekologického prezidenta, těží více zemního plynu než v roce 2019.
Foto | Ken Doerr / Flickr

Jenže Aljaška se v květnu nepotýkala s přírodní katastrofou, což v případě Floridy zrovna neplatí. Hurikán Ida, jehož ničivost je dávána do přímé souvislosti s klimatickými změnami, se 30. srpna prohnal Floridou, Louisianou a Mississippi. Aby den na to vyhlásilo Ministerstvo vnitřních věcí velký návrat k fosilním zdrojům. To není jen laciné porýpnutí. Spojené státy americké aktuálně, za vlády ekologického prezidenta, těží více zemního plynu než v roce 2019. Víc, než celá Saudská Arábie. A vládní administrativa USA se od prázdnin aktivně zasazuje o další rozšíření těžby fosilních paliv, protože ceny pohonných hmot ohrožují národní průmysl a ekonomiku.

„Pronájmem půdy k těžbě a další extrakcí ropy si jen zveme další katastrofy,“ komentuje to Kristen Monsell, ředitelka Centra pro biologickou diverzitu, organizace, která jako desítky dalších environmentálních neziskovek proti záměru rozšíření těžby ostře vystoupila. „Je naprosto obscénní schválit těžbu hned poté, co se Louisianou prohnal hurikán. Klimatická změna rapidně zintenzivňuje bouře v okolí zálivu. To, co potřebujeme, je zastavit příbřežní těžbu na ropných plošinách, ne otvírání dalších vrtů.“ Environmentalisté se proti vládnímu rozhodnutí hodlají bránit soudně, žalobu již podali.

Dílem proto, že příslib navýšení produkce ropy o 1,12 miliard barelů a 4,4 biliony kubíků zemního plynu v dalších 50 letech jim nepřijde jako přiměřená ukázka naplňování klimaticky vstřícné politiky. Spojené státy americké se sice s nástupem Joe Bidena na prezidentský post navrátily k Pařížské dohodě, ale v současnosti jsou jejímu naplnění dál než za Trumpa.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

23.9.2021 07:16
Článek vyznívá, že to co udělal je nezměrně špatné nebo, že zradil zelenou politiku.
Pro mě je to spíš ukázka realizmu a to, že prostě v USA nejsou fanatici za každou cenu.
Stačí se podívat na problémy Evropy s cenou elektřiny a to možná příjdou i problémy se stabilitou sítí.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

23.9.2021 08:00 Reaguje na DAG
Krásný příklad idiotické reakce omlouvající VŠE co jen zavání starostí o životní prostředí. V USA fanatici samozřejmě vládnou->kontrolují->sponzorují vládu...jsou to fanatici do ZISKu BEZ HRANIC... Ve jménu zisku se nezastaví ani před zničením cenného biotopu na pobřeží supervelmoci (dovolenkový resort na Floridě už asi přestal být IN) nebo rozpoutáním války na druhé straně planety. Tahle ideologie se bohužel za 30 let rozšířila i do našich končin a místní chovanci tomu ještě s nadšením plácají. Volby a volební programy jsou jen podvodem na lidi. Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali :-/
Odpovědět
DA

DAG

23.9.2021 16:14 Reaguje na Pavel Karel
Cha cha cha. Pán je zjevně myslitel. Navíc odborník na přírodu USA. Takže ví co to povolení těžby přesně znamená.
My ještě budem potřebovat hodně ropy a plynu ať se vám to sebevíc nelíbí.
Odpovědět
va

vaber

23.9.2021 07:52
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.9.2021 09:01
Před volbami se Biden navážel do Trumpa kvůli malé ochraně přírodního prostředí. Jenže jedna věc jeˇvolební kampaň, druhá věc je realita.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.9.2021 09:10
Přiznejme si to, co stejně všichni vědí, ale tváří se jako by se jich to netýkalo.
Jsme ryze fosilní společností a většinu energie získáváme spalováním vytěžených paliv - uhlí a zemní plyn.
Jaderná energie jako vysoce koncentrovaný zdroj energie byla ideově zahnána do kouta tlakem zelených radikálů a neomarxistů, kteří postrádají základní odbornost v energetice.
Jejich slibům o skvělých zítřcích - náhradě fosilních paliv OZE uvěřila část veřejnosti a dala jim silný politický mandát. Nutno podotknout, že tak učinila pod klimaalarmistickými pohádkami o konci světa v důsledku skleníkového efektu vyvolaného zvyšováním koncentrace CO2 v atmosféře.

Nejslabší stránkou OZE je však nepředvídatelnost jejich výkonů, které jsou závislé na počasí. Atributem každé energetické soustavy však je zajištění dostatku energie bez ohledu na počasí.
Tento rozpor je řešen :
a) náročnými úpravami stávající distribuční soustavy v EU za cenu neúměrně vysokých nákladů, které jsou v závěru účtovány koncovým spotřebitelům a dnes se podílí cca 30-40% na ceně energie.
b) výstavbou kompenzačních zdrojů na zemní plyn, což zase není žádná výhra, neboť jeho emise vzato od těžby přes dopravu do atmosféry + vlastní emise CO2 jeho spálením ,jsou srovnatelné se spalováním uhlí.

Suma sumárum - volbou špatné strategie nelze vyhrát žádnou válku a už vůbec ne tu klimatickou.
Zaslepené pokračování této pseudozelené cesty povede ke společenské nestabilitě a ztrátě sociální soudržnosti, což je zase neslučitelné s principem trvale udržitelného rozvoje .
Aktuální otřesy cenové exploze cen elektřiny a následná veřejná nespokojenost má být neutralizována tiskem "energetických žebračenek" ,které bude vrchnost rozdělovat místím populacím.
Nechci být špatným prorokem, ale dojde-li k nástupu chladné a delší zimy 2021/2022 , projeví se v plné nahotě iracionalita Zeleného údělu a zejména jeho praktické dopady na občany EU s nepředvídatelnými důsledky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.9.2021 09:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
OZE je předvídatelná. Já předvídám že to nedopadne dobře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 15:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A jak to teda dopadlo? Zatím OZE dělá skoro polovinu spotřeby celé EU (loni 52%) a budují se stále nové kapacity.
Pojem "špatně" mi připadá silně nepřesný.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.9.2021 11:40
Nejdůležitější pro mě osobně je, že od těžby zachránil Arctic National Wildlife Refuge a že v Tongassu se nebude kácet, takže zůstane zachován jeden z největších pralesů mírného pásma.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.9.2021 12:32
Nezbývá než poblahopřát těm, co zvolili prezidenta s nejekologictější kampaní, mají, co chtěli. Hlavně aby to tak nedopadlo i v J. Americe. Kde vyhrávají levicové zkorumpované režimy, ničení přírody cizáky nezpomaluje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist