Sněmovna podpořila přeměnu ústavu pro lesy na Národní lesnický institut
Evropské nařízení, na které novela reaguje, kritizují zástupci potravinářů, zemědělců i obchodníků. Ministerstvo zemědělství již dříve poukazovalo, že firmy k nařízení nemají dost informací a není dostatečně nachystané, zažádalo proto Evropskou komisi o jeho odklad. Ministr Výborný řekl, že se podařilo vyjednat v Bruselu odklad účinnosti, což by měl v příštím týdnu potvrdit i Evropský parlament. Česko tak podle něj získá víc času.
Nařízení se vztahuje na podniky, které vyrábí, zpracovávají nebo uvádějí na trh produkty z kávy, kakaa, palmového oleje, sóji, hovězího masa, kaučuku a dřeva. Podniky budou muset shromažďovat a vykazovat údaje a souřadnice pozemků, na kterých komodity produkují, aby bylo jasné, že nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě, a poté je zaznamenat do evropského informačního systému. Velké a střední firmy měly původně plnit požadavky nařízení od letošního 30. prosince, malé firmy a mikropodniky od 30. června 2025. Výborný řekl, že se Evropské komisi nepodařilo systémy připravit.
Mezi lety 1990 a 2020 celosvětově ubylo zhruba 420 milionů hektarů lesů, což odpovídá velikosti EU. V ČR se odlesňování netýká, plocha lesů naopak dlouhodobě roste. Ministr Výborný dnes řekl, že zatímco se v ČR ročně vytěží asi 15 milionů kubíků dřeva, roční přírůstek představuje asi 22 milionů kubíků.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jaroslav Řezáč
21.12.2024 07:41V zájmu pestrosti lesních porostů a péči o " lesní" krajinu k biodiverzitě a ekosystémovým službám.
Aby se v 300 metrové výšce nad mořem nesázeli smrkové monokultury.