https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/velka-britanie-da-60-milionu-liber-na-vysadbu-stromu-ochranci-prirody-jsou-ale-poboureni-castkou-ktera-pujde-na-rozvoj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velká Británie dá 60 milionů liber na výsadbu stromů. Ochránci přírody jsou ale pobouřeni částkou, která půjde na rozvoj silniční sítě

6.11.2018 01:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Británie dá peníze na výsadbu stromů. Mnohem víc dá ale na budování silnic. Ilustrační snímek.
Británie dá peníze na výsadbu stromů. Mnohem víc dá ale na budování silnic. Ilustrační snímek.
Britská vláda se zavázala, že začne aktivně naplňovat novou environmentální strategii. Připravila si k tomu dlouhodobý pětadvacetiletý plán. Jeho první část, která má podobu státního příspěvku 60 milionů liber (1,7 miliardy korun) na výsadbu stromů, však činovníky ekoorganizací a regionálních neziskovek vůbec nepotěšila. Proč? O tom píše Independent.
 

Šedesát milionů je sumička kulatá a činí jeden z pilířů nové environmentální strategie rázem o něco uvěřitelnější. Podle ní by totiž v roce 2020 měla být Velká Británie bohatší o 11 milionů stromů. A tak se peníze na výsadbu rozhodně hodí. Není to samozřejmě tak, že by britská vláda rozdávala peníze ze státní kasy na nákup semenáčků, sloupků a pletiva. Deset ze šedesáti milionů jde na podporu městské zeleně a zbývajících padesát je na nákup uhlíkových kreditů pro majitele půdy, kteří se sami do výsadby na vlastních pozemcích pustí. I tak je to milé.

Peníze budou na všechno. Jen někde míň

Proč se tedy místní environmentální organizace cítí tímto krokem dotčeni? „Protože v ten samý moment, kdy vláda přispěla 60 miliony na výsadbu stromů, přislíbila dalších 30 miliard liber (asi 890 miliard korun) do údržby a rozvoje silniční sítě v zemi. Nejhlasitěji se s kritikou ozývají Přátelé Země. „Snaha o znovuzalesnění Británie potřebuje komplexní reformu toho, jak tu s půdou zacházíme, a ne jen pár milionů na sazeničky. Abychom zabránili klimatickému kolapsu, potřebujeme dvakrát tolik stromů, než kolik nyní v Británii máme. A ty peníze na to sotva mohou stačit,“ říká ředitelka jejich kampaní Liz Hutchinsonová.

To, že „škodiči“ životního prostředí dostanou od státu tolikrát více, než ti, kteří by mu rádi zelení pomohli, zanechává přeci jen za celou vládní strategií hořkou příchuť. „Zjevná nerovnováha mezi penězi udělenými zelené a šedé infrastruktuře bohužel hodně vypovídá o tom, jak jsou vládní environmentální ambice upřímné,“ soudí Tom Fyans, vedoucí Kampaně za ochranu venkovské Anglie (CtPRE). „Se silnicemi vláda jede špatným směrem. Stromy sice dokáží částečně vylepšit emisní bilanci silnic, ale nedokáží jí dočista spravit.“

Lepší silnice? Větší emise

Aktivisté se obávají, že dotace do údržby (ale také možné výstavby nových silnic) povedou jen k dalšímu zvýšení emisí produkovaných dopravou. Tak tomu ostatně bylo i loni: lidé jezdili více, a o to víc se opotřebovaly silnice. Ty si teď žádají opravu, která však nejspíš přispěje k dalšímu navýšení emisí. Dustin Benton, programový vedoucí neziskovky Green Alliance, k tomu dodává: „Sektor přepravy nákladů a osob byl loni jediným, kde se produkované emise zvýšily. V tomto kontextu mi přijde zvláštní je odměnit násobně větším objemem peněz, než ty, kteří se snaží emise snížit.“

Britská Správa financí hájí navýšení rozpočtu dopravy tím, že jsou v něm částečně skryty i dotace do nových autobusů, cyklostezek a tramvají. Na ně by mělo jít až 680 milionů liber. I to je proti skutečné zeleni desetkrát méně, a 500x méně, než z rozpočtu dostanou silnice.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist