Vláda si chce vzít zpět přestřelenou podporu pro solární energetiku stylem kamikadze, varují podnikatelé
Pokud by byl zákon přijat v navržené podobě, dojde ke snížení výkupní ceny minimálně o 40 %. To může vést k problémům se splácením úvěrů a následně ovlivnit schopnost bank investovat peníze v době, kdy to stát nejvíce potřebuje, zaznělo na setkání pro novináře pořádaném asociací sdružující podnikatele v solární energetice.

Dalšími pravděpodobnými důsledky může být skupování menších a středních fotovoltaických elektráren většími subjekty. Novela tak podle asociace odporuje proklamované pomoci státu podnikatelům v době ekonomické recese, která se očekává v důsledku zpomalení ekonomiky pandemií koronaviru.
„Veřejnost si po deseti letech negativní komunikace vůči solární energii myslí, že výše vynaložené podpory pro fotovoltaiku je dána tím, že hrstka investorů si rozděluje enormní zisky z přestřelené podpory. Realita je taková, že vysoká částka je způsobená vysokým počtem domácností a firem, které se před deseti a více lety zadlužily, aby postavily za drahé peníze fotovoltaické elektrárny. Stát pak na ně hodil vlastní chybu za nezvládnutou regulaci,” komentuje novelu Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace.
Podle údajů asociace využívá státní podporu fotovoltaice více než 25 000 domácností, drobných a středních podnikatelů, měst a obcí (např. Praha, obec Vísky, Ústí nad Orlicí a další), kteří v minulosti investovali dohromady přes 200 miliard korun do rozvoje solární energetiky na základě vládní objednávky a garantované podpory.
„Doufám, že rozhodnutí o příkrém snížení podpory bude ještě přehodnoceno,“ komentoval novelu zákona energetický expert Bohuslav Němeček z poradenské společnosti Ernst & Young (EY). Právě společnosti EY zadala Solární asociace zpracování studie ověřující výši skutečných výdajů státu na podporu solárních elektráren.

Studie potvrzuje, že celkové výdaje na podporu fotovoltaiky v roce 2018 dosáhly 29 miliard Kč, jak uvádí vláda. Z toho 13,3 miliard Kč šlo z plateb od koncových zákazníků a 15,9 Kč miliard ze státního rozpočtu.
Analytici ale porovnali tyto výdaje s příjmy plynoucími z provozu solárních elektráren. A výsledky ukazují, že stát získává ročně ze solární energetiky 14,1 miliard korun. Mezi největší položky na straně příjmu státu patří solární odvod a daně právnických osob.
„Politici či odpůrci čisté energetiky rádi používají částku 29 miliard korun pro odůvodnění, proč stát musí buď zkrátit podporu pro firmy aktivní ve fotovoltaice, anebo proč si další rozvoj obnovitelných zdrojů nemůžeme dovolit. To, že podpora je ve skutečnosti poloviční, ale už od nich neslyšíme,” komentuje výsledky studie Jan Krčmář.
Vládou navržené podmínky pro solární energii jsou podle asociace navíc vyloženě diskriminační ve srovnání s dalšími obnovitelnými zdroji energie. Biomasa, bioplyn, větrné i vodní elektrárny mají být podporované více než fotovoltaika. V novele se jedná o takzvané IRR, vnitřní výnosové procento, které se má pro fotovoltaické elektrárny snížit na nejnižší možnou hodnotu, tedy 6,3 %, zatímco například u bioplynových stanic bude limit 10,6 % a u biomasy 9,5 %.
„Neplatí ani vládou používané zdůvodnění, že tyto hodnoty nadiktovala Česku Evropská komise,“ uvádí asociace. Česko nahlásilo intervaly hodnot Evropské komisi sama během procesu schvalování formátu podpory obnovitelných zdrojů v Česku,“ vysvětlil advokát Pavel Doucha z kanceláře Doucha a Šikola advokáti.
Analytik Němeček navíc zpochybnil očekávání státu, že dojde k rychlé úspoře peněz: „Pokud to půjde tímto kamikadze způsobem, vydá ERÚ zřejmě nějaké opravené cenové rozhodnutí, v němž sníží cenu. Zároveň ale dává ze zákona všem subjektům, na které by to mělo dopadnout, možnost obrany. Ony budou prokazovat, že to na ně má likvidační účinek, a budou požadovat o přehodnocení, aby na ně snížená cena nebyla aplikována. Následně by měly postoupit do individuální kontroly, kdy by se měla zkoumat jejich konkrétní profitabilita a výnosnost. Pak proběhne další správní procedura, vůči které je možné se odvolat. To může státní správu výrazně paralyzovat.“
Náklady nedůvěry
Pokud by novela prošla poslaneckou sněmovnou v navrhovaném znění, bude mít podle Douchy řadu právních vad, mimo jiné bude v rozporu s právem EU. A podnikatelé se budou porušení svých práv bránit. „Dá se předjímat, že to vyvolá velkou vlnu sporů, případně mezinárodních arbitráží,“ uvedl advokát Doucha.
Miloš Doležal, který vlastní dvě fotovoltaické elektrárny a hotel v Úštěku v Českém Středohoří, by dostupných právních kroků rozhodně využil. Podnikatel Jan Palaščák též. Kromě toho již zvažuje přesměrování svých investic mimo Česko, protože podnikat v prostředí, kde stát mění podmínky investic v poločase, je pro něj nepřijatelné.
Toto riziko je pro podnikatele poměrně klíčové. Stát je podle nich v podstatě využil k naplnění svých závazků. Přesvědčil je, aby investovali do obnovitelných zdrojů energie. Pokud jim ale bude měnit podmínky likvidačním způsobem, příště si k investicím vyberou důvěryhodnější prostředí.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (198)
Jan Šimůnek
25.6.2020 12:49Pavel Hanzl
25.6.2020 14:30 Reaguje na Jan ŠimůnekStanislav Chytrý
26.6.2020 16:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.6.2020 19:54 Reaguje na Stanislav ChytrýPodpora fve je u nás od začátku udělána blbě a dnes to dopizdí asi úplně.
Proč se nepodíváme do zemí, kde to funguje? Třeba do Rakouska nebo Německa, nemusíme přebírat všechno (větráky skutečně nemusím), ale nějaká rozumná podpora fve (třeba nevybírat DPH a clo na panely a baterie) má význam. Ale jen nad zpevněnými plochami (na orné je to už dávno zakázané), především proto, že vzniká diverzifikace zdrojů a s propojením s chytrým elektroměrem bychom už dnes mohli vypínat nějaké uhláky. A o to především jde.
Jan Šimůnek
27.6.2020 20:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2020 14:48 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
30.6.2020 18:38 Reaguje naJan Šimůnek
2.7.2020 10:10 Reaguje naPavel Hanzl
7.7.2020 17:16 Reaguje na Jan ŠimůnekProstě nesmysly jako u nás všechno. Němčouři mají tyhle systémy dobře zmáknuté a proto z OZE vydolují maximum zalevno.
Stanislav Chytrý
6.7.2020 13:43 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Chytrý
6.7.2020 13:42 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
25.6.2020 14:44 Reaguje na Jan ŠimůnekV Kremlu se to tak dělá normálně, proto Rusko je na huntě a provádí jen gigantické vojenské přehlídky a lid může žrát blato. Děkuji, už jsem blul.
Čech M.
25.6.2020 15:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.6.2020 19:12 Reaguje na Čech M.Jan Šimůnek
27.6.2020 07:28 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
26.6.2020 07:58 Reaguje na Pavel HanzlNeměl bych problémy ani s tím, kdyby se provozovatelům FV elektráren uložila pod vysokými finančními sankcemi povinnost dodat určité množství kWh v období mezi 20.00 a 04:00 hod. a provozovatelům větrníků zase v době bezvětří (což by je donutilo buď investovat ty své nesmyslně vysoké výdělky do akumulace, a ušetřit tím peníze státu, nebo skončit).
ruskejch přehlídek nějak pomotaný a píše blbosti...
Stanislav Chytrý
26.6.2020 16:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.6.2020 19:15 Reaguje na Stanislav ChytrýVaclav Sobr
29.6.2020 09:05 Reaguje na Pavel HanzlDemokracie má přednost.
Že nějaká politická reprezentace něco slíbila přece nemůže zavazovat její opozici proti tomu to po dalších volbách zrušit když to zrušení slibí ve volbách.
To by se mělo brát jako běžné podnikatelské riziko každého kdo podniká a bere nějakou státní podporu.
A ano - měl by se jednak zrušit povinný výkup ať normálně ty zdroje soutěží na trhu, ale především - poplatky za síťové služby a zálohování by se měli zcela přestat účtovat na hlavu zprůměrované spotřebiteli, ale měli by se účtovat elektrárně podle její fyzické potřeby, ať si je ta promítne do vlastní ceny energií.
v tu chvíli bude voda jediné OZE o které bude mít někdo zájem.
Pavel Hanzl
6.7.2020 19:00 Reaguje na Vaclav SobrBohuslav Rosendorf
30.6.2020 18:43 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Chytrý
26.6.2020 16:50 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
25.6.2020 14:36 Reaguje naJan Šimůnek
26.6.2020 08:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.6.2020 20:20 Reaguje na Jan Šimůnek"Portugalsku, loni na dražbě klesla cena solární elektřiny na necelých 15 eur (400 Kč) za megawatthodinu."
Kolik stojí naše MWh z uhláku? 1.800 ,-Kč?
A projektovaný JE mastodont má jít na dvojnasobek.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povede-pandemie-k-rozvoji-obnovitelnych-zdroju
Jan Šimůnek
27.6.2020 07:32 Reaguje na Pavel HanzlA citovaný článek napsal ekoaktivista, jehož informace jsou naprosto nepravdivé. Elektřina z JE je výrazně levnější než z uhelné elektrárny a elektřina z OZE je mnohonásobně dražší.
Pavel Hanzl
27.6.2020 07:58 Reaguje na Jan ŠimůnekPřekopat celý energetický systém země vyžaduje gigantické investice, i když je výhodnost jasná. A nás krutě tlačí čas. Proto to normální státy řeší dotacemi, které se ovšem bohatě vyrentují.
Jan Šimůnek
27.6.2020 09:26 Reaguje na Pavel HanzlCena energie je jistě to zásadní, a pokud přítomnost OZE v soustavě tuto cenu zvyšuje, tak je idiotstvím do ní tyto zdroje (či spíš "zdroje") vůbec zapojovat.
Opravdu neexistuje jediný důvod k "překopání" energetického systému. Jen je do něj, pokud chceme s uhlíkem dolů, napojit stabilní a spolehlivé zdroje elektřiny, neprodukující CO2, což jsou v podstatě jen jaderné elektrárny. Přitom klimatické "dohody" bychom byli s to splnit i zvýšením účinnosti stávajících uhelných zdrojů a využitím odpadního tepla z nich místo separátního pálení uhlí v teplárnách. Fedrování OZE zelenými je i z tohoto pohledu naprosto nesmyslné, protože investice do tohoto projektu by vedly k daleko razantnímu snížení produkce CO2 než totální zastavění plochy ČR větrníky a FV panely. A jiné než ryze pekuniární zájmy se za tímto fenoménem skrývat ani nemohou.
To, jestli se dotace do zastaralých technologií typu větrníků a FV panelů vyplatí, je otázka. IMHO ne. A ty dotace stejně budeme muset nějakou formou (a s vysokými úroky) zaplatit. Takže nic výhodného to není.
Tomas K
28.6.2020 00:40 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
28.6.2020 07:49 Reaguje na Tomas KJan Šimůnek
28.6.2020 18:58 Reaguje na Tomas KPavel Hanzl
29.6.2020 20:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.7.2020 06:37 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Chytrý
26.6.2020 16:54 Reaguje naPavel Hanzl
26.6.2020 20:21 Reaguje na Stanislav ChytrýJan Šimůnek
27.6.2020 07:35 Reaguje na Pavel HanzlJakýsi význam mohou mít v pouštních a polopouštních státech blízko rovníku (FVE) nebo státech, kde mají dostatek větrné energie (VE). My nemáme ani jednu z těchto podmínek splněnou.
Navíc, aby OZE představovaly nějaký významnější přínos, muselo by dojít k velmi dramatickému pokroku v akumulaci velkých množství elektřiny, což v nejbližších desetiletích rozhodně nehrozí.
Pavel Hanzl
27.6.2020 08:03 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.6.2020 09:31 Reaguje na Pavel HanzlNezměníte to ani náhradou "chytrých" elektroměrů "geniálními". Žádný takový elektroměr vám totiž nemůže dodat víc elektřiny, než kolik se jí momentálně ve zdrojích napojených na síť produkuje. To je fyzika, to se nedá okecat jako nějaká ekologická blábologie.
Pavel Hanzl
27.6.2020 17:27 Reaguje na Jan ŠimůnekPředpokládám, že umíte počítat. U nás má výkon slunce asi 1kWp na 1m2. Běžný fve panel má účinnost asi 18%, instalovaný 1kWp vyrobí za průměrný den 3kWh elektřiny, což je 8x méně, než stabilní zdroj. Takže za rok vyrobí asi 1 MWh elektřiny. To je kurňa tak složitý, si spočítat všechny ostaní položky, které potřebujete?
Tohle jsou samozřejmě obecné a přibližné hodnoty používané k odhadům výkonu při projektování fve.
Jan Šimůnek
27.6.2020 20:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.6.2020 07:56 Reaguje na Jan ŠimůnekAkumulace není pro malé fve problém, denní špička
spotřeby byla vždycky a zbytek se řeší komunikací se sítí na základě ceny, která reguluje spotřebu sama.
Jan Šimůnek
28.6.2020 19:15 Reaguje na Pavel HanzlPokud se FV elektrárna připojuje k síti, musela by mít k dispozici o několik řádů vyšší akumulační kapacitu, což naráží na problém ceny a posléze i vůbec dostupnosti materiálů, klíčových pro výrobu akumulátorů.
A když se cena takovéto akumulace započte, vychází to šíleně drahé. Tak drahé, že se při povinném odběru FV elektřiny vyplatí mít někde v síti tepelnou elektrárnu, jedoucí na nižší než plný výkon (což je pochopitelně prasečina z hlediska produkce CO2 a dalších emisí) než řešit akumulaci.
A, pochopitelně, pokud se emise CO2 z horké zálohy započtou té fotovoltaice, tak může vycházet i hůř než elektrárna na fosilní paliva.
Pavel Hanzl
29.6.2020 09:33 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
29.6.2020 10:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2020 18:31 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.6.2020 18:51 Reaguje na Pavel HanzlNěco podobného jsme tu měli za komunistů v 50. a 60. letech, takže z tohoto pohledu platí ekologové = komunisté. Neměli sice "chytré" elektroměry, ale jen nějakou mírně vycvičenou opici u vypínače, ale fungovalo to stejně.
Velké množství malých baterií bude mít podstatně menší účinnost než jedno velké o jejich sumární kapacitě, to velké bude také méně náročné na kritické suroviny (třeba to lithium) a spotřebuje se i míň drátů při jeho připojování k síti. Všechno jsou to bazální věci z fyziky a technologií.
A vodík nic nevytrhne, protože nízká hustota (i kapalný vodík má v litru méně energie než litr benzínu) a navíc je opravdu velice nebezpečný.
Jan Šimůnek
30.6.2020 19:01 Reaguje na Pavel HanzlTeoreticky (kdybychom měřili superpřesně) toho panel dosáhne jedenkrát za rok na zlomek sekundy. Prakticky (protože tak přesně neměříme) pár dnů po sobě na pár minut. A řada instalací na střechách (kopírujících FV panely sklon střechy) na kWp nikdy za svou existenci nedosáhne, protože na ně nikdy nebude svítit slunce přesně kolmo v době těsně kolem poledne.
Průměrný výkon FV panelu v nějaké instalaci bude zlomkový (pro den integrál sinusu, komplikováno tím, že další integrál sinusu bude charakterizovat maximum pro daný den v roce, a celé se to bude ředit dobou, kdy je slunce pod obzorem a průměrem vlivu oblačnosti. Jsem opravdu líný to exaktně počítat, ale odhadem to bude pod 1/6 kWp, co má panel na štítku.
Pavel Hanzl
30.6.2020 21:54 Reaguje na Jan Šimůnek1 instalovaný kWp vyrobí průměrně v roce 3kWh denně (tj. 8x méně, než stabilní zdroj), což je za rok 1MWh.
Integrály si můžete počítat po večerech.
Jan Šimůnek
1.7.2020 06:38 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
25.6.2020 14:00Dále je komické, jak se snaží výše dotací bagatelizovat tím, že odvádí daně, odvody za zaměstnance, atd.
Stanislav Chytrý
26.6.2020 16:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
25.6.2020 14:33Jiří Daneš
25.6.2020 16:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.6.2020 19:16 Reaguje naPavel Hanzl
26.6.2020 20:28 Reaguje naLogika je neúprosná: když máte energii na každém místě spotřeby (takže vůbec nepotřebujete přenosovou síť) a ještě je zadarmo, tak s technologickým pokrokem zcela logicky cenově převálcuje všechny ostatní zdroje. Už dnes je na burzách nejlevnější.
Pavel Hanzl
27.6.2020 08:12 Reaguje naTakže vy třeba přes den prodáváte přetoky do sítě, kdy je energie dražší (je špička), v noci kupujete levný noční na dobíjení. V zimě musíte dokupovat většinu, možná i ve dne. Prostě chytrá síť s dobrým mixem zdrojů to dokáže vypočítat na maximální efektivitu vždycky.
Energie se vyrábí proto, aby se spotřebovala a ne křečkovala.
Pavel Hanzl
28.6.2020 08:08 Reaguje naSamozřejmě, určité jako omezení by bylo, kdyby někdo chtěl péct kačenu o půlnoci a k tomu si hřál přímotopem, musel by si asi připlatit za drahý noční proud......
Pavel Hanzl
29.6.2020 14:52 Reaguje naPavel Hanzl
29.6.2020 14:54 Reaguje naPavel Hanzl
29.6.2020 20:28 Reaguje naPokud dotáhnou technologie vyhraje to asi vodík, to je naprosto nejčistší palivo i výrobně.
Pavel Hanzl
30.6.2020 18:23 Reaguje naTo naše se jmenuje diverzifikace zdrojů (spotřeba je diverzifikovaná dávno) a má to obrovskou výhodu, že se energií neplýtvá a je to daleko čistší a ještě levnější.
Vaclav Sobr
29.6.2020 09:15 Reaguje na Pavel Hanzla já třeba někdy do 01:00 obvykle jedu 1KW na svém herním počítači.
Pavel Hanzl
29.6.2020 15:01 Reaguje na Vaclav SobrJan Šimůnek
1.7.2020 06:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2020 14:56 Reaguje naPavel Hanzl
29.6.2020 20:31 Reaguje naPavel Hanzl
30.6.2020 18:16 Reaguje naVy se asi fakt nenudíte.
Jan Šimůnek
27.6.2020 07:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.6.2020 08:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.6.2020 09:33 Reaguje na Pavel HanzlNení to náhodou tím, že v těch USA se to dotuje taky, ale takovými cestami, že to není tak snadno identifikovatelné? Tomu bych věřil spíš než té "výhodnosti", protože fyzika je u nás i v USA stejná.
Jan Šimůnek
27.6.2020 20:32 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
29.6.2020 09:13 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Chytrý
26.6.2020 16:56 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
29.6.2020 09:12 Reaguje na Pavel HanzlŽádná vláda by neměla mít (a nemá) morální právo vytvřet závazek pro opozici která vyhraje volby s programem jdoucí proti garanci a programem na její zrušení.
že se změní vláda a politický program státu je prostě podnikatelské riziko s kterým by měl každý investor počítat.
Pokud se investoři neděsí voleb, tak je něco špatně - protože mezi volenými stranami očividně není žádný rozdíl a je jedno kdo vyhraje.
Milan G
25.6.2020 16:32Pro Palaščáka, ano nejlepší bude když si své investice přesměrujete pryč z ČR, včera bylo pozdě. Vynikající destinace pro ty vaše investice je např. Burkina Fasso a další.
Stanislav Chytrý
26.6.2020 16:57 Reaguje na Milan GKarel Tejkal
25.6.2020 16:34Stanislav Chytrý
26.6.2020 16:58 Reaguje na Karel TejkalJan Šimůnek
26.6.2020 17:52 Reaguje na Stanislav ChytrýPavel Hanzl
26.6.2020 19:52 Reaguje na Stanislav ChytrýS demokratickou EU to nemá společného VŮBEC NIC.
Jan Šimůnek
27.6.2020 07:50 Reaguje na Pavel HanzlJinak pro nás bylo důležitější Německo, kde cestu k nacismu jednoznačně odstartovala Velká hospodářská krize. Mussolini se navíc dostal k moci do značné míry využitím poválečné krize, takže také ne za normálních ekonomických poměrů. Podobně se jako reakce na ekonomické a politické problémy dostali k moci i fašisté na Pyrenejském poloostrově.
Právě z tohoto důvodu jsem přesvědčen o tom, že GD (včetně těch OZE) vyvolá ekonomický propad a ten může skončit něčím podobným. A třeba i na úrovni celé EU.
To poslední, co uvádíte, je problematické, protože sověti, na rozdíl od Němců, neměli na programu naše zgenocidování, nezavřeli nám vysoké školy, nezplynovali třetinu milionu našich spoluobčanů. A naopak si byli vědomi toho, že je v některých oblastech předčíme (a v jiných zase jiné národy RVHP), a tuto skutečnost akceptovali a spíš se z ní snažili profitovat. Byť RVHP byla řízena dost špatně, nicméně EU její "kvality" v poslední době rychle dotahuje.
Pavel Hanzl
26.6.2020 19:50 Reaguje na Karel TejkalPouze ropáci nám nakecávají opak, protože bez exportu ropy a plynu by scípli hlady, nic jiného neumí.
Jan Šimůnek
27.6.2020 07:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.6.2020 17:31 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
28.6.2020 08:11 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
28.6.2020 19:18 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
25.6.2020 19:51Jan Šimůnek
26.6.2020 08:03 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
26.6.2020 11:35 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
27.6.2020 20:10 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.6.2020 20:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.6.2020 08:16 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyž probíhal nedávno nějaký uragán přes celáý Atlantik, Němčouři se chlubili, že pár dní jim větřáky dávaly přes 65% celé spotřeby elektřiny. Taky nějaké dopravní letadlo přiletělo z Améru a možná hodinu dřív.
Jan Šimůnek
1.7.2020 06:42 Reaguje naPavel Hanzl
26.6.2020 19:19Pavel Hanzl
26.6.2020 20:13PROČ by to mělo nastat? Je to přece úplná blbost!!
Celý systém přece vyžaduje vývoj nejchytřejších hi-technologií a to bylo vždy zdrojem bohatství a prosperity. Navíc se cílí na nejen čistou, ale i na efektiví energii, které máme magatuny a hlavně palivo je zadarmo!
Už dnes je fve nejlevnější energií a s velkorypadlem čadící z drahé nafty v miliónech litrech se přece nedá vůbec srovnávat.
Já mám spíš obavu z toho, že my tenhle boom prošvihneme a propadneme se právě proto, že budem čadit z uhláků.....
My jsme vemi šikovný národ a naše firmy by mohly těžit z těch "miliard pro ekobyznys". Částečně to jede, ale potřeba by byla aspoň minimální podpora ze státu, aspoň formou státních zakázek a nešikanování úspěšných, nevytváření mediálního ropáckého klimatu.
Jan Šimůnek
27.6.2020 08:10 Reaguje na Pavel HanzlProtože GD je fyzikální i ekonomický nesmysl. Investice do podobných programů vždy vedla k těžkým ztrátám a ekonomickému (následovaném politickým) rozvratu. Naposled jsme to v "čistokrevné" formě viděli jako politiku "Velkého skoku" za Maa v Číně, která vedla k zoufalému ekonomickému propadu, vedoucímu k oficiálně přiznaným ztrátám milionů životů (realita byla asi daleko horší). Podobné prvky měly i zásahy komunistických ideologů do ekonomiky v 80. letech, které nakonec vedly ke krachu, politickému i ekonomickému, na jejich konci. A to jsme z toho vyvázli ještě dobře, mohla tu být třeba několikaletá občanská válka se statisíci mrtvých.
Žádné "miliardy pro ekobyznis" těžit nebudeme. Po odchodu Velké Británie z EU se stáváme oficiálně čistými plátci (v reálu byly hrubé náklady na naše členství v EU vždy vyšší než čisté dotace z EU, takže členství v ní pro nás nikdy ekonomickým přínosem nebylo). To znamená, že tyto nesmyslné experimenty budeme nuceni platit a budeme nuceni platit i dluhy, které v souvislosti s nimi nasekají i jiné státy EU.
Pokud by to, co se snaží prosadit GD, bylo skutečně výhodné, tak by to lidé dělali spontánně a žádné pobídky od pologramotných ideologů z Bruselu by k tomu nepotřebovali. Tak alespoň funguje tržní ekonomika. Protože to výhodné není, bude se to nutit lidem befélem. Dokud se oficiálně nepřizná, že je to naprostý a škodlivý nesmysl (což je velice nepravděpodobné), nebo dokud nedojde k nějakému ekonomickém u a politickému krachu, který už nepůjde zakamuflovat (jak se to stalo tomu Maovi s Velkým skokem).
A k tomu hi-tech: Žádná hi-tech či jiná supertechnologie nezprovozní něco, co z principu věci nefunguje. I superpočítačem řízené Villardovo kolo žádnou energii nevyrobí, byť je o tom mnohý "perpeťák" hluboce přesvědčen, asi jako vy o tom Green Dealu a OZE.
Pavel Hanzl
27.6.2020 20:14 Reaguje na Jan ŠimůnekPokud vám ani tohle nedojde, je to marný.
Jan Šimůnek
27.6.2020 20:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.6.2020 08:20 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
29.6.2020 09:24 Reaguje naHodně provozů je možno organizovat tak, aby maximální spotřeba probíhala ve dne, stejně je ve dne špička tak, jako tak. Některé silnější spotřebiče, které budou do budoucna stále výkonnější (klimatizace, chlazení, mražení, nabíjení elektroaut atd. atd.) jsou pro fve skoro ideální.
Jan Šimůnek
29.6.2020 10:56 Reaguje na Pavel HanzlTo si raději pořídím naftový nebo benzínový agregát.
Pavel Hanzl
29.6.2020 13:01 Reaguje naChytrý elektroměr vám dodá energie kolik chcete, ale za vyšší cenu, dnes se tomu říká noční proud.
Pokud byste neměl vůbec domovní baterii.
Z dýzláku by vám to vyšlo možná 4x dráž, než dnes.
Jan Šimůnek
29.6.2020 15:18 Reaguje na Pavel HanzlA sebechytřejší elektroměr není schopen vydolovat ze sítě víc elektřiny než tolik, kolik je v tom daném okamžiku vyráběno.
Pavel Hanzl
30.6.2020 09:07 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.6.2020 19:05 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
30.6.2020 19:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2020 09:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.7.2020 06:44 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
30.6.2020 10:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2020 18:08 Reaguje na Milan GJan Šimůnek
30.6.2020 19:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.7.2020 16:40 Reaguje na Jan ŠimůnekJirka Černý
28.6.2020 08:19Problém se nevyřeší dokud nebude solár ekonomicky smysluplný bez dotací a tak zatím budem jen vytloukat klín klínem dokud nepříde ta poslední megasranda až se vše bude ekologicky likvidovat.
Pavel Hanzl
28.6.2020 08:42 Reaguje na Jirka ČernýSolár je dávno smysluplný bez dotací (pokud vám stačí asi 8 let návratnosti), jen se musí pořád kritizovat a hyenizovat EU.
Přitom je celosvětově fve nejprogresivnějé segment energetiky a jen u nás se pořád jen kritizuje.
To je prostě ta ruská demagogie, která nepřináší nic pozitivního, jen se kritizuje, pomlouvá, špiní a rozeštvává.
Všimněte si jedné věci: NIKDE nemáte napsané, že uhláky a ropáky jsou nějaké lepší, že bychom měli jít cestou uhlí. Jen všude trčí, že OZE je špatně, fve je vůbec nejhorší ale pozitiva žádná.
Jen zcela nesmyslný odkaz na JE blok postavený za přinejlepším za 20 let, což nic neřeší.
Jirka Černý
28.6.2020 09:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2020 09:10 Reaguje na Jirka ČernýTen vývoj jede velmi rychle. Panely mají garanci 20 let, normálně vydrží 30.
Skutečně výhodné by to bylo až v době, kdy se bude používat chytrý elektroměr. Pak není nutno mít ani baterku (i když je asi lepší malou mít) a hlavně by bylo možno zrušit většinu uhláků.
Pavel Hanzl
29.6.2020 15:05 Reaguje naPavel Hanzl
29.6.2020 20:36 Reaguje naPavel Hanzl
30.6.2020 17:58 Reaguje naProč si lidé pořizují každý jiný domek a ženské chodí oblečené každá jinak, každý jezdí v jiném autě?
Stačilo by přece nastavět kasárna a našít montérky a všechny nahnat do vlaku.
Přece to už tady bylo.
Pavel Hanzl
30.6.2020 22:21 Reaguje naA pak si ještě počítejte kolik uhlí budete muset dovézt a koupit aby z toho vůbec vypadl jeden kiloWatt, cha cha.
Pavel Hanzl
30.6.2020 18:04 Reaguje naMilan G
30.6.2020 10:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2020 17:54 Reaguje na Milan GBohumil 56gogo
28.6.2020 08:54Čestmír Mladý
28.6.2020 09:43Břetislav Machaček
28.6.2020 10:52Lze umožnit spotřebitelům si vybrat možnost jaký zdroj
elektřiny preferují.Ekologové tak mohou platit za solár,
vítr,biomasu včetně nákladů na dotace.Ti ostatní mohou
dle svého přesvědčení preferovat jádro či uhelné elektrárny.
Bylo by zajímavé kolik spotřebitelů se dobrovolně zapojí
k dotaci ekologických zdrojů a kolika lidem půjde o vlastní
kapsu.Distribuční společnosti samozřejmě v síti tyto druhy
nemůžou oddělit fyzicky,ale účetně to možné je.To,že stát
garantoval výkup za dotované ceny bych dal k úhradě těm,
kteří toto prosadili a schválili.Dotace čehokoliv deformují
nejenom trh,ale i myšlení lidí a některé přímo ponoukají ke
křivárnám.To,že náprava dotačního kšeftu s energiemi nyní
narazí na zákon,je bohužel jisté,ale je možné například
pozemky,které neslouží k bydlení,zemědělské a lesnické
činnosti a tak i zhovadilosti typu solárních parků a polí
k pěstování technických plodin více zdanit.Touto daní je možno
zatížit i obrovské skladové komplexy v nejúrodnějších oblastech
a jiné nestátní stavby.Nemám nic proti solárům na střechách
(vyjma zajištění bezpečnosti při požárech),neboť mohou fungovat
i jako ostrovní a tak nezpůsobí výkyvy v síti.Každý nestabilní
zdroj potřebuje udržovat v pohotovosti záložní zdroj,který tak
není využit na 1OO% při 1OO% údržbě a nákladech na obsluhu.I ty
přečerpávací elektrárny je třeba připočíst k nákladům na stabilitu
sítě a to nehovořím o zamýšlených bateriových úložištích.Ty jsou
navíc z hlediska bezpečnosti velmi sporné viz. intenzivní hoření
baterií v elektromobilech.Po ukončení životnosti těchto zdrojů
"čisté energie"pak mám obavu,kdo bude tyto solární a větrné parky likvidovat.Aby to nebylo jako s různými firmami na likvidaci
odpadů,které tyto někam navezou a pak se tiše vytratí.Státu
pak zůstanou starosti a náklady na likvidaci.Takže elegantní
možnosti tu jsou a pod tíhou nákladů na proud z daného zdroje
by bylo ihned jasné,co lidé preferují.Ono to prosazení dotací
na tyto zdroje nebyl úspěch zelené politiky,ale spíše
medvědí služba samotné ochraně přírody.Podvědomí občanů tak
chápe ekologickou energetiku jako nesmysl pokřivený dotačními
tituly s následným zdražením energie občanům.Je hloupé něco
násilně zvýhodnit a naopak jiné zdroje neúměrně zatížit.A nyní
do mne zastánci solárních parků,krajiny osázené větrníky
a poli s technickými plodinami.Váš blud stál miliardy,efekt
je sporný a při devastaci půdy pěstováním technických plodin
dokonce prokazatelně škodlivý.Uznat vlastní omyl včas je
moudřejší,než kopat do všech kritiků a tvrdošijně omyl hájit.
Jirka Černý
28.6.2020 11:35 Reaguje na Břetislav Machaček1. Příde se na to že panely jsou vlastně naprosto neškodné a je možné je prostě naházet do díry a zahrnout.
2. Vylepším vaši variantu o navezení někam, ke konci životnosti se vše přepíše na bílého koně, nebo "odprodá" njaké sotva existující firmě někde v tramtárii.
3. Na likvidaci se prosadí štědrá dotace, což přináší široké spektrum možností jak ti samí lidé vydělají další balík peněz.
Pavel Hanzl
28.6.2020 13:26 Reaguje na Jirka ČernýPlast se recykluje jako plast, kovová konstrukce jako železo (hliník), dráty měniče atd. jako elektroodpad.
Odhaduji recyklovatelnoost na takových 98%, náklady prakticky nula.
Ovšem zlikvidovat uhlák s milióny tun betonu, nějak zamaskovat tu gigantickou jámu po velkolomu je úplně jiný kafe, milióny tun strusky atd. atd. likvidovat nelze.
Ale zlikvidovat z JE nejde ani radioaktiví odpad vůbec, samotnou JE už vůbec ne, reaktor se musí snad někam zakopat a 300 let hlídat.
Hovoříme o problémech v řádů x set až tísíci násobně rozdílných.
Pavel Hanzl
29.6.2020 08:40 Reaguje naPavel Hanzl
29.6.2020 08:39 Reaguje naJan Šimůnek
29.6.2020 10:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.6.2020 12:56 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
29.6.2020 15:08 Reaguje naJan Šimůnek
29.6.2020 15:21 Reaguje na Pavel HanzlNicméně i reaktorovna se bude dát použít jako sklad nebo archiv.
Reaktor dají do skladu a nechají být. Zbytek odvezou do Kovošrotu.
Pavel Hanzl
29.6.2020 16:36 Reaguje naProč to tedy srovnáváte s fve, ze které nezbyde VŮBEC NIC a prakticky vše se dá za minimální cenu zrecyklovat?
Navíc se asi fve nebude likvidovat vůbec. Prostě se jen budou průběžně vyměňovat prošlé komponenty a může to jet na věky věkův ámen.
Pavel Hanzl
29.6.2020 20:39 Reaguje naPavel Hanzl
29.6.2020 20:41 Reaguje naJan Šimůnek
1.7.2020 06:45 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
30.6.2020 10:46 Reaguje na Pavel HanzlJE se dá zlikvidovat zpět na zelenou louku, odkazy jsem vám dával já, vysvětloval vám to p. Wagner i mnozí jiní. Přesto pořád blábolíte pořád dokola ty vaše nesmysly.
Jestli je tady někdo bot tak jste to vy.
Pavel Hanzl
30.6.2020 17:45 Reaguje na Milan GTo se nedá zlikvidovat VŮBEC!!! To se dá zakopat do země a 300 let hlídat, nic jiného!!!
A kolik miliard by to vůbec stálo??
Pavel Hanzl
30.6.2020 17:49 Reaguje naDovedete si představit, že bych napsal "prošlé fve panely se dají do skladu" a považoval bych to za ekologickou likvidaci? Takový kdákanec bych si skutečně nedovolil.
Jan Šimůnek
30.6.2020 19:17 Reaguje na Pavel HanzlNaprostá většina betonových konstrukcí v JE se bude dát po ukončení její činnosti druhotně využít. Reaktory se dají nechat na místě, nebo někam svézt Např. všechny reaktory z jedné JE do jedné reaktorovny), nebo částečně či zcela dekontaminovat, pokud by to bylo zapotřebí.
Palivo se bude po nějaké době skladování (aby vymřely radioizotopy s nejkratším poločasem rozpadu) přepracovat na palivo pro jiný typ reaktorů a spoustu užitečných izotopů (od nejrůznějšího technického využití až po třeba materiály na ozařování onkologických pacientů). Dají se z toho vydolovat i prvky vzácných zemin (jejichž monopolním dodavatelem je Čína), bez nichž se neobejde ani obyčejná LED žárovka, ani optoeletronika páteřních počítačových sítí.
Pavel Hanzl
30.6.2020 22:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
1.7.2020 06:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.7.2020 16:53 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
29.6.2020 08:59 Reaguje na Břetislav MachačekJaký je cíl, jaká má být koncový stav?
Bezuhlíková energetika za rozumnou cenu.
Takže mám třeba tři možnosti.
A) nedělat nic, OZE se časem stejně prosadí, jenže to bude trvat.
B) dotovat OZE a tím celý proces urychlit
C) nasadit uhlíkovou daň (to řeší v Holandsku), která má efekt stejný.
U nás bych zrušil všechny dotace a jen bych nevybíral DPH a clo na panely a baterie. To je taky forma dotace, ale stát nic platit nemusí.
Jan Šimůnek
30.6.2020 19:24 Reaguje na Pavel HanzlPár póvlů zmizí s kufry plnými peněz někam do států, odkud je nevydají k trestnímu stíhání.
A to je asi tak vše, co se reálně může stát.
Pavel Hanzl
30.6.2020 22:14 Reaguje na Jan ŠimůnekZásobovací kamióny musí dojet tam i zpět na nádrž, naftu tam nekoupí. Normálka.
Jan Šimůnek
1.7.2020 06:50 Reaguje na Pavel HanzlNěmecko není schopno zajistit přesun své "ekologické" energie na průmyslový jih a pasíruje to přes Polsko a nás za cenu zatěžování našich přenosových soustav. A někde se to pak pouští do země, když to momentálně nikdo nepotřebuje. A pokud by se počítala jen smysluplná energie z OZE, tak by se jasně ukázalo, že jsou prakticky bezcenné.
A Holandsko závisí na francouzských jaderných elektrárnách. OZE jsou tam jen bezcenná hračka.
Pavel Hanzl
6.7.2020 19:13 Reaguje na Jan ŠimůnekBřetislav Machaček
1.7.2020 22:29 Reaguje na Pavel Hanzlvelmi slušně placen,tak se klidně shlíží v uhlíkových daních,dotacích solárů a jiných deformacích trhu.
Většina lidí v ČR nemá ani poloviční příjmy jako
lidé v Holandsku a ti vám za uhlíkovou daň a taky
za další dotace do OZE asi tleskat nebudou.Já nejsem
taky fandou uhelných zdrojů,ale například použít při
výpadku proudu z OZE paroplyn,jako v Německu mi taky
nevoní.Ono je to pořád spalování uhlíkových paliv,byť
bez popílku a devastace místní krajiny.Dopad na globální
oteplení je i zde a jedná se navíc o zdroj plynu
z dovozu.Skladování energie z OZO je stále utopie
a proto to řešení rychlého náběhu paroplynu při
výpadku z OZE.Přenos energie z větrníků na severu
Německa se řeší transformací na vyšší napětí
a to klade vyšší nároky na přenosové soustavy.
Regulace takových soustav je značně zranitelná a
může docházet i k nepředvídaným situacím.V našich
podmínkách OZE vůbec nepovažuji za východisko
a pokud nedojde k vybudování spolehlivých zdrojů,
tak vidím budoucnost naší energetiky bledě.Po ztrátě
potravinové soběstačnosti a dovozu valné většiny
spotřebního zboží,dojde i na nákup energie.Pokud
by bylo v budoucnu energie nadbytek,tak se toho
neobávám,ale záleží na její ceně v případě opačném.
Bohatí lidé si pořídí úsporné bydlení,úsporné
spotřebiče a budou mít i na tu drahou energii.
Zbytek bude mít smůlu,ale podle vás dobrý pocit
z toho,že používá ekologickou energii z OZE.Je
třeba říci lidem,že podpora dalších OZE jim vytáhne
z kapes zase více a více.Nulová celní sazba a
nulové DPH sice slevní solární panely a baterie,
ale je to zase výpadek příjmů do státní kasy a
další deformace trhu,když jiné zdroje energie
tím zatíženy zůstanou.Kdyby ty mé dotace do OZE
plynuly do fondu životního prostředí a né do
kapsy solárních baronů,tak ani neceknu,ale tak to
považuji za prolobovanou zhovadilost podporovanou
navíc ekology opěvujících OZE.Divím se všem slušným
lidem,že jim to nevadí a obhajují OZE za každou
cenu.Pokud se OZE prosadí i bez dotací,tak budiž,
ale i tak se nesmířím s hektary solárů,stožáry
větrníků po všech kopcích a s půdou ničenou při
pěstování energetických plodin.Na těchto stránkách
se bojuje proti přehradám,proti obchvatům,proti
zvěři okusující sazenice stromů a naopak propaguje
OZE i se všemi dopady na krajinu a půdu.Vidím v tom
tak trochu lobing za to či ono a né skutečný zájem
o přírodu jako celek.
Pavel Hanzl
7.7.2020 17:04 Reaguje na Břetislav MachačekTakže zcela logicky s novými technologiemi válcují uhelnou i jadernou energetiku především cenou. V USA, (kde žádné OZE nikdo nedotuje) ruší uhelny i mazutové elektrárny, nejlevnější je tam fotovoltaika, staví na doplnění špičkové paroplyny. Plyn má asi třetinovou produkci CO2 (je v něm hodně vodíku) a žádné další špinavosti.
My jsme velmi silně masírováni v zájmu ropných gigantů a je to vidět i na vašem příspěvku.
https://www.euro.cz/byznys/solarni-boom-v-kalifornii-stahuje-ceny-elektriny-do-zaporneho-pasma-1341614

Jiří VOLKÁN
28.6.2020 12:06Pavel Hanzl
28.6.2020 13:48 Reaguje na Jiří VOLKÁNJediným perspektivním zdrojem může být tokamak, jenže až bude.
Ale fve má další velkou výhodu. Dává člověku svobodu a to je další důvod, proč proti ní ropáci tak jedou.

Jiří VOLKÁN
28.6.2020 15:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Jiří VOLKÁN
28.6.2020 19:48 Reaguje na

Pavel Hanzl
29.6.2020 08:34 Reaguje na Jiří VOLKÁNK dobíjení akumulátorů k pohybu obřího letadla ji používal pouze Jules Verne......................
Jan Šimůnek
29.6.2020 11:01 Reaguje na Pavel HanzlProblém je, že ve všech bouřkách, které proběhnou za celý rok na celém světě, je méně elektřiny, než kolik jich potřebuje relativně malé okresní město.
Mimochodem, toto je informace z ABC mladých techniků a přírodovědců někdy z roku 1965.