Zprávy zelené domácnosti
PR článek
3.12.2024 10:53 | PRAHA
(MŽP)
Ročně v ČR vyhodíme asi 170 tisíc tun oblečení a textil tvoří stále větší část odpadu. Tzv. rychlá móda, tedy velmi levná a snadno dostupná móda, nás nabádá kupovat ty nejnovější trendy kousky a neohlížet se na to, jak vznikly a často ani kde nakonec už ty nenošené skončí. Tento přístup je ale devastující nejen pro přírodu. Proto je žádoucí obrátit se opačným směrem – cestou udržitelnosti a ‚druhých šancí‘. To je i důvodem, proč obce od 1. ledna 2025 zavádějí separovaný sběr textilního odpadu a mají povinnost zajistit občanům možnost odevzdat textil do tříděného sběru jako odpad. Aby se mohl snadněji separovat, znovu použít či recyklovat.
30.11.2024 00:28 | BRNO
( ČTK)
Zhruba dvoutisícová obec Povrly na Ústecku získala dotaci na stavbu re-use centra. Náklady na přestavbu budovy u sběrného dvora činí zhruba 2,8 milionu korun. Úřad si od nové služby slibuje, že díky ní ročně předejde vzniku téměř 50 tun odpadu. Dotace z operačního programu Životní prostředí pokryje asi 80 procent uznatelných nákladů, řekl správce majetku na obecním úřadě Luboš Fiala.
26.11.2024 01:03 | PRAHA
( ČTK)
Připravované zálohování plechovek a plastových lahví má podporu nadpoloviční většiny Čechů. Nejvíce ho podporují mladí lidé, naopak nejstarší generace se zavedením nesouhlasí. Výsledky průzkumu zveřejnila agentura NMS Market Research.
PR článek
25.11.2024 15:08
(MŽP)
V posledních měsících se diskuse, jestli zálohovat, nebo nezálohovat PET lahve a plechovky, rozhořela ve všech větších médiích v zemi. Objevuje se bohužel spoustu nepravd. Jsem ale rád, že se o problému intenzivně mluví. Doteď se mnoho let nic nedělalo a přicházeli jsme tak každý rok o obrovské množství materiálu a energie, nechávali jsme petky a plechovky, aby se povalovaly v přírodě a ve městech a neustále jsme opakovali, jak jsme jako Češi dobří v třídění. Ale nikdo už neupozornil na to, jak moc pokulháváme v následné recyklaci. Rád bych tak představil pár argumentů a čísel, proč má zálohování smysl.
21.11.2024 18:43 | BOHUMÍN
( ČTK)
Bohumín na Karvinsku od nového roku změní dosavadní systém sběru velkoobjemového odpadu. Po 16 letech skončí provoz mobilní sběrný dvůr. Kontejnery určené k odložení objemného odpadu, které město pravidelně umisťovalo po městských částech, nahradí takzvané nákladní taxi. Za poplatek 200 korun si lidé budou moci nechat odpad odvézt přímo od domu. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
15.11.2024 11:25 | BRNO
( ČTK)
Ministerstvo životního prostředí nabídne městům, obcím a jejich společnostem dotace na projekty, které sníží produkci odpadu. Z této výzvy bude možné podpořit například vznik re-use center, nákup domácích kompostérů nebo nákup znovu použitelného nádobí namísto jednorázového.
12.11.2024 17:59 | PRAHA
( ČTK)
Hromada zhruba čtyř tun oblečení, která je od pondělí na pražském náměstí Republiky, má upozorňovat na problematiku textilního odpadu v Česku. Objem textilu má představovat množství, které vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina, uvedl Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu, který společně s Pražským inovačním institutem (PII) projekt připravil. Od příštího roku čeká Prahu a další města změna legislativy, která bude vyžadovat zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu.
9.11.2024 00:46 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
Radnice stotisícového Hradce Králové otevřela druhý re-use bazar s použitými věcmi, které by jinak skončily na skládce nebo v recyklaci. Bazar je Divišově ulici v centru města. Zaměřený je na domácí elektrospotřebiče a na nábytek. Doplnil re-use bazar s použitými věcmi, který ve městě funguje od loňského října v Kotěrově ulici. Bazary provozuje odpadová společnost Hradecké služby, což je společný podnik města a firmy Marius Pedersen.
Ve čtvrtek 31. 10. byla představena kniha Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb. Součástí večera byla i panelová debata s odborníky k současné situaci v oboru dřevostaveb. Mimo jiné zaznělo, že dřevo je materiál minulosti.
PR článek
31.10.2024 12:46
Plastový odpad představuje jeden z největších environmentálních problémů současnosti. Jeho dlouhá doba rozkladu a škodlivé účinky na životní prostředí nás nutí hledat způsoby, jak jeho spotřebu v domácnostech omezit. Přechod na ekologičtější životní styl není těžký, stačí jen začít s malými změnami, které mohou mít velký dopad. Přinášíme vám několik praktických tipů, jak snížit spotřebu plastů v domácnosti a udělat krok směrem k udržitelnějšímu životu.
|
26.11.2024 | Kateřina Štrossová, ČSOP
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
|