Ema Stašová "> CARE k mimořádnému summitu EU: „Evropská unie musí začít okamžitě jednat.“ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/care-k-mimoradnemu-summitu-eu-evropska-unie-musi-zacit-okamzite-jednat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CARE Česká republika: CARE k mimořádnému summitu EU: „Evropská unie musí začít okamžitě jednat.“

23. září 2015 | CARE Česká republika
Autor: Ema Stašová, tel: 734 358 008
U příležitosti dnešního mimořádného summitu EU žádá CARE, organizace pro humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci, aby byl usnadněn přístup utečenců do azylových míst a humanitární pomoc v syrském regionu byla navýšena.

„Je nejvyšší čas, aby po jednání následovaly také konkrétní činy,“ říká Jan Kejzlar, ředitel organizace CARE Česká republika. „Máme kapacity na to, abychom přijali další uprchlíky. Nastala chvíle, kdy bychom si měli znovu uvědomit základní principy Evropské unie: dodržování lidských práv, svobodu a solidaritu. Musíme zajistit, aby nebyla upírána pomoc těm, kteří ji naléhavě potřebují, aby na cestě do bezpečí neriskovali život.“

CARE zdůrazňuje, že katastrofální podfinancování humanitární pomoci ve státech, které sousedí se Sýrií, je jednou z příčin stoupajícího množství uprchlíků v Evropě. „Bylo by nenapravitelnou chybou, kdyby se zdroje na humanitární pomoc, původně určené pro Blízký východ, nyní přesunuly na pomoc v Evropě. V zemích jako Libanon, kde je každý čtvrtý obyvatel syrský uprchlík, je situace zcela kritická,“ dodává Kejzlar.

Syrská pomoc z Organizace spojených národů byla doposud financována jen z 37 procent. Také CARE doposud obdržela sotva polovinu peněz, které bude pro pomoc v nejbližších letech potřebovat. Už v únoru ukázal výzkum naší organizace prováděný mezi syrskými uprchlíky v Jordánsku, že více než polovina uprchlíků není schopná uživit své rodiny. Každá třetí rodina má nedostatečný přístup ke zdravotní péči. A situace se s přílivem uprchlíků nadále zhoršuje.

„V srpnu došlo ke škrtům, které přinesly omezení hodnoty potravinových lístků Světového potravinového programu. Mnohé rodiny si od té doby mohou dovolit nanejvýš jedno jídlo denně. Uprchlíci uvádějí, že právě to je důvodem, proč nyní opouštějí náš region,“ vysvětluje Wouter Schaap, ředitel pobočky CARE Jordánsko. „Představte si, že žijete roky v exilu. Nesmíte legálně pracovat, tím byste totiž riskovali trest odnětí svobody. Ztrácíte naději. A pak vám řeknou, že váš měsíční příděl potravy se snižuje z 24 euro na polovinu. Vaše děti nemohou chodit do školy a vy jste přišli o všechno. Nikdo neopouští svůj domov rád. Ale po pěti letech vám vlastně nezbývá jiná možnost.“

CARE žádá Evropskou komisi, aby si dala do souvislosti stoupající množství uprchlíků se zátěží jiných zemí. Příval uprchlíků tvoří 0,11 procenta celkové populace EU, to je asi 558 800 lidí. V Jordánsku žije 630 000 syrských uprchlíků, v Turecku téměř 2 miliony a v Libanonu přes 1,1 milion syrských uprchlíků.

O organizaci CARE: Organizace CARE byla založena v roce 1945 a je vedoucí humanitární organizací, která bojuje s chudobou na celém světě a poskytuje pomoc v nouzi. CARE se především soustředí na práci s chudými dívkami a ženami, protože když jsou ženám zpřístupněny patřičné zdroje, mají silný potenciál pozvednout rodiny i celé komunity z chudoby. CARE poskytla služby k záchraně životů syrských uprchlíků a hostitelských komunit v Jordánsku, Libanonu, Egyptě, Turecku a Jemenu, celkově pomohla přes 850 000 lidí postiženým krizí v Sýrii. CARE momentálně poskytuje jídlo, vodu a další podporu uprchlíkům přijíždějícím do Srbska.
Ema Stašová, tel: 734 358 008
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist