Miroslav Zima "> Co můžeme udělat pro to, aby se romské enklávy nestaly ghetty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-muzeme-udelat-pro-to-aby-se-romske-enklavy-nestaly-ghetty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

DROM: Co můžeme udělat pro to, aby se romské enklávy nestaly ghetty

2. října 2002 | DROM
Autor: Miroslav Zima, tel: 545 211 576

DROM, romské středisko, pořádá ve dnech 3. a 4. října 2002 v Brně seminář s názvem „Co můžeme udělat pro to, aby se romské enklávy nestaly ghetty“. Přednáškový a diskusní cyklus začíná ve čtvrtek 3. října v budově Magistrátu města Brna.

Tisková konference se koná v pátek 4. října od 15,00 hodin, v budově Magistrátu města Brna, Koliště 19 v přednáškovém sále ve 4. patře.

„V rámci semináře prodiskutujeme dosavadní zkušenosti z praxe státních i nestátních neziskových organizací zabývajících se bydlením v romských lokalitách ohrožených sociálním vyloučením,“ uvedl Miroslav Zima, ředitel DROMu. Seminář otevře mj. témata terénní sociální práce či aktuálního stavu bydlení v romských komunitách. Představeny a diskutovány budou také konkrétní projekty Svinia (na Slovensku) a Vesnička soužití v Ostravě.

Ve čtvrtek přednesou své příspěvky Petr Víšek (Socioklub), Štěpán Moravec (Člověk v tísni, společnosti při ČT, o.p.s.), Laďka Češková (DROM), Věra Pelíšková (Ministerstvo pro místní rozvoj), Magdalena Kotýnková, Josef Pelikán (MČ Brno-střed), Kumar Vishwanathan (Vzájemné soužití, o.s.) a S. Craig Johnson (Habitat for Humanity International). V pátek vystoupí Roman Krištof a Viktor Sekyt (Rada Vlády ČR pro záležitosti romské komunity) a Fumiko Kashiwa (UNHCR).

Příloha:
Anotace k vystoupením některých účastníků semináře

Štěpán Moravec
Člověk v tísni - společnost při ČT, o.p.s
„Terénní sociální práce v sociálně vyloučených společenstvích“

Cílem projektu terénní sociální práce společnosti Člověk v tísni realizované od oku 1999 v 22 lokalitách je poskytnout vyloučeným společenstvím pomáhajícího pracovníka - poradce, průvodce, mediátora, organizátora, komunitního plánovače, autoritu. V nejobecnějších pojmech je jeho úkolem podporovat u klientů schopnost řídit si svůj život samostatně. a vyhnout se propadu, kterým život ve znevýhodňujícím prostředí hrozí. Znamená to pomáhat a motivovat rodiny k tomu, aby se udržely na "normální hladině fungování". Dále má terénní pracovník zprostředkovávat klientům služby a aktivity, které jsou lokálně dostupné, ale poskytovatelé o klientech nevědí nebo klienti nevědí o službě, a konečně iniciovat v lokalitě strukturální změny a ozdravné procesy. Ve městech, kde není dostupná žádná organizace, která by realizovala následné programy, terénní pracovník spolu s dobrovolníky sám zajišťuje zejména volnočasové a vzdělávací aktivity pro děti. V takových případech je prostředkem práce a krátkodobým cílem vznik nízkoprahového centra. Cílem je také zapojit do všech aktivit co nejvíce lidí z lokality. Jejich vlastní aktivita může změnit subjektivní pocit vykořeněnosti a zbytečnosti.

Magdalena Kotýnková
Výzkumný ústav práce a sociálních věcí
„Fenomén sociálního vyloučení v kontextu české společnosti“

Fenomén sociálního vyloučení v kontextu české společnosti. Nárůst příjmové nerovnosti, chudoby a sociálního vyloučení po roce 1989 jako důsledek sociálně – ekonomické transformace a strukturálních změn ve společnosti. Rizikové faktory vyvolávající sociální vyloučení jednotlivců a celých skupin obyvatelstva, které vyplývají z nerovnosti v přístupu na trh práce, k bydlení, sociální ochraně, vzdělání a zdravotní péči. Skupiny obyvatel ohrožených sociálním vyloučením v české společnosti se zaměřením na etnické menšiny.

Laďka Češková
DROM, romské středisko
Vzdělávání terénních sociálních pracovníků

Pro řadu lidí z majority je naštěstí stereotyp vnímání „cikána“ značně narušen, setkají-li se s romským terénním sociálním pracovníkem (TSP), který jedná, mluví, vystupuje a pracuje jako profesionál. Pro nejbližší okolí TSP je jeho chuť a zájem o systematické specializované vzdělání velkou motivací; do druhého ročníku vzdělávacího programu dokonce nastupují příbuzní či přátelé prvních absolventů. Zpočátku váhaví zaměstnavatelé se přesvědčují, že dobře pracující TSP nemusí mít právě maturitu. Dobrý TSP je ten, kdo má u svých klientů přirozenou autoritu, chápe jejich obtíže, aniž by měl potřebu je jakkoliv hodnotit – naopak: dokáže laskavým způsobem motivovat klienty ke změně postojů a životních programů a na této změně s nimi pracovat. To vše navíc vykonává samostatně, poučeně a zodpovědně.
Vzdělávací program pro TSP díky svému zaměření nespadá do žádné kategorie kursů akreditovaných. V současné době může pozici TSP zastávat prakticky kdokoliv, aniž by měli zaměstnavatelé jakoukoliv záruku byť minimálního odborného vzdělání svého zaměstnance. Věřme, že společně s plánovaným zařazením TSP do kategorie sociálních pracovníků a vytvářením minimálních standardů vzdělání pro pracovníky v sociální oblasti vydá i MPSV podmínky akreditace podobných kursů a nastaví tak především pro zaměstnavatele alespoň orientační měřítka pro přijímaní TSP do zaměstnaneckého poměru.

Fumiko Kashiwa
UNHCR, Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

Pražská kancelář UNHCR se o romskou problematiku začala zajímat s cílem zabránit migraci Romů. Myslíme, že oblast bydlení je důležitá i z hlediska prevence, neboť nedostatek odpovídajícího ubytování považujeme za jeden z faktorů vedoucí Romy k podání žádosti o azyl v zahraničí. Obáváme se, že nedostatek účinné pomoci v oblasti bydlení romské komunity by mohl vést k další izolaci již tak marginalizované populace a ke zhoršení jejího socio-ekonomického postavení. Zkušenosti z práce státních orgánů i nevládních organizací ukazují, že problematika bydlení romské komunity je řešitelný problém, pokud jsou do činnosti zapojeni všichni zainteresovaní činitelé, včetně samotných Romů.
Pomoc v oblasti bydlení mohou přinést viditelné výsledky v relativně krátké době. Tato skutečnost je velmi důležitá pro samotné Romy – pocítí okamžitý efekt, což posílí jejich ochotu ke spolupráci a může sehrát pozitivní roli ve věci rozhodování o případné emigraci. Proto si myslíme, že je nesmírně důležité věnovat se problematice bydlení a rádi bychom zdůraznili význam zvyšování pomoci aktivitám a iniciativám souvisejícím s bydlením. UNHCR propaguje myšlenku vzniku zvláštního mezinárodního fondu na rekonstrukci bydlení.

Petr Víšek
Socioklub
„Aby se romské enklávy nestaly ghetty“

V řadě měst a obcí dochází k procesu určitého vytěsňování části romské komunity na okraj jak z hlediska bydlení tak i z hlediska sociálního. Dochází k odchodu z chráněných nájemních vztahů do nechráněných, k sociálnímu vylučování. Důvody tohoto vývoje jsou nejen na straně části příslušníků romských komunit, ale také se zde uplatňují společenské a ekonomické tlaky a zájmy obcí a k řešení problémů nejsou využívány všechny možnosti systémů sociální ochrany a především sociální práce. V důsledku tohoto procesu se zhoršují možnosti intenzívní sociální práce s touto skupinou a to může do budoucna přinést obcím řadu problémů, rizik a nových nákladů.
Účastníci semináře se sešli k tomu, aby hledali praktická řešení bydlení té části romských komunity, která má problémy s bydlením. Taková řešení a postupy jsou a prokazují, že strategicky pojaté, promyšlené a komplexní řešení bydlení části romské minority, vycházející z její analýzy, respektující její sociální rozvrstvení, respektující přiměřeně zájmy majoritní společnosti i zájmy, potřeby a možnosti části romské minority, může být v dlouhodobém pohledu v souladu s rozvojovými sociálními i ekonomickými zájmy obce či města a může získat i podporu ostatních občanů. Jde o to, jak byl také nazván seminář, aby se z romských enkláv nestala ghetta.

Miroslav Zima, tel: 545 211 576
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist