David Ondráčka "> Neprůhledné veřejné zakázky připravily v loňském roce ČR o 32 miliard korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nepruhledne-verejne-zakazky-pripravily-v-lonskem-roce-cr-o-32-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Transparency International ČR: Neprůhledné veřejné zakázky připravily v loňském roce ČR o 32 miliard korun

Transparency International – Česká republika (dále jen TIC) dnes zveřejnila výsledky svého výzkumu, jehož cílem bylo vyčíslit ztráty plynoucí z neefektivity a neprůhlednosti procesu zadávání veřejných zakázek. V roce 2004 se z celkového objemu veřejných zdrojů na obecní úrovni neefektivně použilo 15 mld. Kč, na centrální úrovni pak 17,4 mld. Kč. Celkový odhad ztrát v důsledku neefektivnosti a neprůhlednosti procesu zadávání veřejných zakázek v roce 2004 tak představuje 32,4 mld. Kč.

„Výše ztrát je alarmující, a přitom se jedná o odhad na spodní hranici. Situace se podle všeho v nejbližší době k lepšímu nezmění“, říká Adriana Krnáčová, ředitelka TIC. „Hlavní příčiny tohoto stavu lze hledat zejména v převládající politické neochotě nastavit skutečně účinný a vymahatelný rámec pro zadávání veřejných zakázek a v nedostatečné otevřenosti veřejné správy v této oblasti“, říká vedoucí projektu David Ondráčka.

Hlavním problémem je ovlivňování procesu zadávání veřejných zakázek politickou reprezentací. Politici na místní, regionální i centrální úrovni uplatňují svůj vliv při nastavení podmínek výběrového řízení, zasahují do činnosti hodnotících komisí a mohou rozhodnutí těchto komisí zvrátit.

Veřejné správě dále chybí efektivní kontrolní mechanismy. Vnitřní i vnější kontrola procesu zadávání veřejných zakázek se zaměřuje především na formální nedostatky procesu a korupční manipulace není s to odhalit. Přístup k informacím je vinou nesprávného výkladu institutu obchodního tajemství nedostatečný, čímž je ztížena veřejná kontrola.

Na druhé straně platí, že mnozí soukromí podnikatelé využívají pro získání veřejných zakázek svých politických kontaktů a v některých oblastech jednají společnosti při získávání veřejných zakázek ve vzájemné shodě.

Vláda v současné době pracuje na novém legislativním rámci zadávání veřejných zakázek a na zákoně o veřejně soukromých partnerstvích. Příprava těchto dvou norem jí dává dobrou příležitost k tomu, aby nastavila takové mechanismy, které výrazně omezí nekalé postupy a korupční příležitosti při výběrových řízeních. TIC zpracovala doporučení, která by měla být zohledněna při přípravě obou norem a kterým by vláda měla věnovat svou pozornost.

Studii o nedostatcích stávajícího systému zadávání veřejných zakázek, podkladové materiály k odhadu finančních ztrát, doporučení a další související informace jsou k dispozici na internetových stránkách TIC (www.transparency.cz).

V případě zájmu o další informace se prosím obraťte na:
David Ondráčka tel: 266 790 115
Adriana Krnáčová tel. 266 790 117
Transparency International – Česká republika
Chlumčanského 5 180 21 Praha 8
email: ondracka@transparency.cz
www.transparency.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist