https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arcibiskupske-lesy-a-statky-opet-prodavaji-v-aukci-cenne-drivi-za-miliony-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arcibiskupské lesy a statky opět prodávají v aukci cenné dříví za miliony korun

29.3.2023 19:16 | CHROPYNĚ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) prodávají v aukci v Chropyni na Kroměřížsku cenné dříví za miliony korun. Poslední možnost přihodit své nabídky mají zájemci dnes, vyhodnocení se uskuteční zítra. V nabídce je 15 druhů dřevin. Převahu v ní mají duby, o které je s ohledem na jejich mohutnost i široké možnosti využití rovněž největší zájem, sdělila ČTK mluvčí ALSOL Dagmar Obšilová. Na aukci upozornila Česká televize.
 

Podnik aukci pořádá popáté, letos podruhé. Tentokrát podle mluvčí nabízí 1956 cenných výřezů o objemu více než 2290 metrů krychlových. "Cenové rozpětí je pochopitelně velmi rozmanité v závislosti na druhu a kvalitě dřeviny, nicméně pohybuje se řádově od tisíců do desetitisíců korun za metr krychlový dříví," řekla Obšilová.

Aukce se koná formou obálkové metody. Zájemci mají k dispozici katalog nabízených výřezů s přesným popisem jejich parametrů. Po dobu devíti dnů podnik zpřístupnil plochu s uloženými výřezy, kde si je lidé mohou detailně prohlédnout, případně přeměřit. "Do katalogu následně zapíšou navrhovanou cenu za daný kus a katalog buď odevzdají fyzicky do schránky či zašlou e-mailem," uvedla mluvčí.

Zájemci, kteří si nepotřebují dříví prohlédnout osobně, mohou využít on-line katalogy s fotografiemi. "Dnešní den je pomyslným vyvrcholením aukce, kdy mají zájemci poslední možnost přihodit své nabídky, které v průběhu zítřejšího dne (čtvrtka) budeme vyhodnocovat. Naším cílem je vyprodat veškeré dříví, které je v nabídce," řekla Obšilová.

Mezi zákazníky jsou dřevozpracovatelé z celé České republiky i ze zahraničí. České dříví kupují lidé z Německa, Polska, Rakouska nebo Francie. Využití najde ve stavitelství, nábytkářství, potravinářství, ale i umění. Kromě dubů lze v aukci získat například ořešáky, o něž mají zájem nábytkáři, nebo modříny, které vyhledávají řemeslníci.

Podstatná část nabízeného dříví pochází z lesů ve správě ALSOL. "Součástí nabídky jsou však i cenné sortimenty od dalších vlastníků či správců lesa z širšího okolí. Několik výřezů k nám doputovalo dokonce z Polska. Tyto aukce jsou pro nás skvělou příležitostí, jak zhodnotit kvalitní a cenné dříví a nabídnout tuto možnost i jiným vlastníkům, kteří takovou příležitost doposud neměli," doplnila mluvčí.

Výnosy z aukce využije společnost k financování svého lesnického hospodaření. Peníze přispějí například k obnově lesa postiženého kůrovcovou kalamitou, výchovným činnostem a k budování lesních cest, altánů pro veřejnost nebo opravě studánek. Podnik od roku 2013 hospodaří na více než 42 000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.3.2023 20:52
Teď to bylo i ve zprávách ČT1 , kmeny vzorně vystaveny a mnachystány pro kupce , Rakušáci už na místě vytahovali kreditky.
Třeby takové 150 leté duby a krásné modříny.
Mám z toho divný pocit , ty stromy pokud nebyl skutečně vážný důvod je skolit, mohly být v naší krajině i dál . Takhle mám pocit, že za peníze v Praze dům .
Odpovědět
Anyr

Anyr

30.3.2023 00:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když vidím pokácený strom, vždy je mi smutno. Zvláště pak ony stovky let staré, a stále vitální, jedince. Smutek, úzkost, někdy až do breku. Fakt, nekecám :)
Ale nebudu pokrytec.
Topíme dřevem, nábytek jsme pořídili komplet z masivu, a brousím si zuby na skutečně krásný pracovní stůl - dubový, moje housle jsou taky dřevené... podtrženo sečteno, je potřeba i ono "krásné dřevo z krásných stromů", protože z něj lidé v drtivé většině vyrábí krásné věci. Budiž nám - a snad trochu i stromům - útěchou, že ono dřevo snad nebude "vyhozeno oknem, nedej Bože komínem". A ekologicky vzato - uložíme uhlík v krásných, řemeslnných předmětech a případně i v kvalitních stavbách.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist