Arcibiskupské lesy a statky opět prodávají v aukci cenné dříví za miliony korun
Podnik aukci pořádá popáté, letos podruhé. Tentokrát podle mluvčí nabízí 1956 cenných výřezů o objemu více než 2290 metrů krychlových. "Cenové rozpětí je pochopitelně velmi rozmanité v závislosti na druhu a kvalitě dřeviny, nicméně pohybuje se řádově od tisíců do desetitisíců korun za metr krychlový dříví," řekla Obšilová.
Aukce se koná formou obálkové metody. Zájemci mají k dispozici katalog nabízených výřezů s přesným popisem jejich parametrů. Po dobu devíti dnů podnik zpřístupnil plochu s uloženými výřezy, kde si je lidé mohou detailně prohlédnout, případně přeměřit. "Do katalogu následně zapíšou navrhovanou cenu za daný kus a katalog buď odevzdají fyzicky do schránky či zašlou e-mailem," uvedla mluvčí.
Zájemci, kteří si nepotřebují dříví prohlédnout osobně, mohou využít on-line katalogy s fotografiemi. "Dnešní den je pomyslným vyvrcholením aukce, kdy mají zájemci poslední možnost přihodit své nabídky, které v průběhu zítřejšího dne (čtvrtka) budeme vyhodnocovat. Naším cílem je vyprodat veškeré dříví, které je v nabídce," řekla Obšilová.
Mezi zákazníky jsou dřevozpracovatelé z celé České republiky i ze zahraničí. České dříví kupují lidé z Německa, Polska, Rakouska nebo Francie. Využití najde ve stavitelství, nábytkářství, potravinářství, ale i umění. Kromě dubů lze v aukci získat například ořešáky, o něž mají zájem nábytkáři, nebo modříny, které vyhledávají řemeslníci.
Podstatná část nabízeného dříví pochází z lesů ve správě ALSOL. "Součástí nabídky jsou však i cenné sortimenty od dalších vlastníků či správců lesa z širšího okolí. Několik výřezů k nám doputovalo dokonce z Polska. Tyto aukce jsou pro nás skvělou příležitostí, jak zhodnotit kvalitní a cenné dříví a nabídnout tuto možnost i jiným vlastníkům, kteří takovou příležitost doposud neměli," doplnila mluvčí.
Výnosy z aukce využije společnost k financování svého lesnického hospodaření. Peníze přispějí například k obnově lesa postiženého kůrovcovou kalamitou, výchovným činnostem a k budování lesních cest, altánů pro veřejnost nebo opravě studánek. Podnik od roku 2013 hospodaří na více než 42 000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)

Miroslav Vinkler
29.3.2023 20:52Třeby takové 150 leté duby a krásné modříny.
Mám z toho divný pocit , ty stromy pokud nebyl skutečně vážný důvod je skolit, mohly být v naší krajině i dál . Takhle mám pocit, že za peníze v Praze dům .

Anyr
30.3.2023 00:04 Reaguje na Miroslav VinklerAle nebudu pokrytec.
Topíme dřevem, nábytek jsme pořídili komplet z masivu, a brousím si zuby na skutečně krásný pracovní stůl - dubový, moje housle jsou taky dřevené... podtrženo sečteno, je potřeba i ono "krásné dřevo z krásných stromů", protože z něj lidé v drtivé většině vyrábí krásné věci. Budiž nám - a snad trochu i stromům - útěchou, že ono dřevo snad nebude "vyhozeno oknem, nedej Bože komínem". A ekologicky vzato - uložíme uhlík v krásných, řemeslnných předmětech a případně i v kvalitních stavbách.