https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bloomberg-nemecko-navysi-fond-na-ochranu-klimatu-a-vyrobu-cipu-na-200-mld.eur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo navýší fond na ochranu klimatu a výrobu čipů na 200 miliard eur

4.8.2023 17:55 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pexels / Pixabay
Německo navýší fond určený na ochranu klimatu a investice do výroby polovodičů o přibližně 20 miliard eur na více než 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Kancléř Olaf Scholz a jeho kabinet dodatečné finanční prostředky na období do roku 2027 schválí ve středu, posléze bude plán postoupen k potvrzení parlamentu, uvedly zdroje. Mluvčí ministerstev financí a hospodářství odmítly podrobnosti plánu komentovat s tím, že se o něm stále jedná.
 
Většina prostředků z fondu pro klima a transformaci, který není součástí běžného federálního rozpočtu, je určena na opatření na ochranu klimatu. Na fond dohlíží ministr hospodářství Robert Habeck ze strany Zelených. Finance jsou určeny mimo jiné na udržitelné renovace budov, dotace na výměnu topných systémů na fosilní paliva a na rozšíření německé vodíkové infrastruktury.

Scholzova vládnoucí koalice také určila přibližně 20 miliard eur z fondu na přilákání výrobců polovodičů do Německa. Část peněz bude přesměrována na budování železniční sítě, uvedl jeden ze zdrojů.

Fond umožňuje Habeckovi prosazovat investice do ekologické transformace země. Ministru financí Christianu Lindnerovi zase umožňuje obnovit ústavní limit pro nové půjčky. Lindner vede podnikatelsky orientované svobodné demokraty (FDP), kteří zastávají přísnou rozpočtovou politiku.

Prostředky pocházejí z vlastních rezerv a příjmů. Do fondu bylo přesměrováno přibližně 60 miliard eur z pomoci původně určené na řešení dopadů pandemie. Tento krok byl napaden opozičními zákonodárci u německého nejvyššího soudu.

Příjmy fondu pocházejí z výnosů z evropského obchodování s emisemi a z německé ceny za emise uhlíku. Vláda podle zdrojů souhlasila s tím, že na začátku příštího roku zvýší tento poplatek na 40 eur za tunu ze současných 30 eur.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.8.2023 05:38
hmmm, v kontextu toho, jak se v ČR lepí státní rozpočet jehož pozitivní bilanci nebankrotu tvoří závislost na dotacích z cizích zdrojů je informace, že Německo navýší nějaký fond tak trochu z jiného vesmíru.

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.8.2023 11:21
Výše toho fondu na hlavu je asi to, co jsme v letech 2009 a 2010 na základě nezákonného nastavení výkupních cen prošustrovali za fotovoltaiku.

Ty peníze z fondu se raz-dva rozkutálí do správných kapes a uhlíková stopa Německa se nijak nezmění. To je zjevně i cílem tohoto přístupu k ochraně klimatu.
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.8.2023 12:35 Reaguje na Jiří Svoboda
https://cs.wiktionary.org/wiki/v%C4%9Bd%C4%9Bt_v%C5%A1echno_nejl%C3%ADp
Odpovědět

vladimír šmídl

10.8.2023 12:08
Část investic bude směřovat do železniční dopravy. To u nás jsme projekt Donau-Moldau Bahn, Praha-Mnichov (160/200 km/h) , který měl začít fungovat roku 2015 , prostě zařízli a konec.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist