https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-hleda-firmu-ktera-navrhne-jak-efektivne-vyuzit-destovou-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno hledá firmu, která navrhne, jak efektivně využít dešťovou vodu

10.9.2021 11:01 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Sven Brandsma / Unsplash
Brno zkouší na druhý pokus vybrat firmu, která by navrhla řešení, jak efektivně pracovat s dešťovou vodou, která naprší na městské pozemky v sedmi městských částech. Jde o plochu 386 hektarů, z níž by voda neodtékala v plné míře do dešťové kanalizace. Nejen že by zachycená voda pomohla zlepšit klima ve městě, ale zároveň by se odlehčilo přetížené kmenové stoce E, která vede podél Svitavy a která nestačí pojmout ani dvouletou vodu, řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
 

Studie se týká pozemků v městských částech Bohunice, Kohoutovice, Komín, Nový Lískovec, Brno-sever, Černovice a Židenice. "Zatím jsme vypsali výběrové řízení a doufáme, že tentokrát úspěšně vybereme firmu, která navrhne řešení. První pokus skončil u antimonopolního úřadu, protože jeden z uchazečů poslal podnět kvůli tomu, že jsme mu neuznali referenci. Úřad to bezvýsledně řešil pět měsíců, tak jsme soutěž raději zrušili a vypsali novou," uvedl Hladík. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by město mít první výsledky v polovině příštího roku.

Mezi opatření může patřit výměna povrchů parkovišť, vznik zelených střech na městských domech, vznik průlehů (mělké zatravněné příkopy) nebo i menší vodní plochy. "Potenciál vidím třeba v Kohoutovicích, kde je hodně městských bytů a vedle je městský les. Uvidíme, co všechno odborníci navrhnou," řekl Hladík. Město si slibuje, že když bude mít připravené projekty, získá peníze z operačních programů ministerstva životního prostředí.

A pokud se projekty podaří uskutečnit, nebudou do Svitavy přetékat splašky při dvouleté vodě, kterou už kmenová stoka nestačí pojmout. Jen letos se tato situace opakovala pětkrát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

10.9.2021 16:57
Jedním z řešení může být "reverze" povrchové struktury ulic tam, kde je to možné.
Současný běžný městský povrch: zelené plochy a trávníky vyvýšené, obehnané obrubníky, pak o něco níže chodníky, a nejníže silnice s kanály po krajích. Veškerá dešťová voda stéká ze zeleých ploch pryč a okamžitě odtéká do kanalizace.

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist