https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chorvatsko-zdvojnasobi-kapacitu-lng-terminalu-na-ostrove-krk-uvedl-premier
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chorvatsko zdvojnásobí kapacitu LNG terminálu na ostrově Krk, uvedl premiér

22.6.2022 16:53 | ZÁHŘEB/RIGA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chorvatsko více než zdvojnásobí kapacitu svého terminálu pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG) na ostrově Krk. Ze současných 2,9 miliardy metrů krychlových ročně by se kapacita měla zvýšit na 6,1 miliardy metrů krychlových. Na summitu Iniciativy Trojmoří v Rize to v pondělí podle tiskové agentury HINA oznámil chorvatský premiér Andrej Plenković. Zařízení v květnu začalo v malém množství dodávat plyn také do České republiky.
 

Zvýšená kapacita LNG terminálu podle Plenkoviče daleko přesáhne potřeby chorvatské ekonomiky a domácností. "To Chorvatsku umožní stát se regionálním energetickým centrem," řekl chorvatský premiér. Dodal, že užitek z toho budou mít především sousední země, a sice Slovinsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina. Další podrobností ani časový rámec plánovaného rozšíření ale Plenković nezmínil.

Terminál na ostrově Krk nově slouží jako tranzitní bod pro přepravu zemního plynu také pro Českou republiku, první dodávku z něj začátkem května uskutečnila česká dceřiná společnost slovenské energetické skupiny SPP. Šlo o pět milionu metrů krychlových plynu původem ze Spojených států, což je vzhledem k celkové loňské roční spotřebě 9,43 miliardy kubických metrů spíše zanedbatelné množství.

Plovoucí zařízení u letoviska Omišalj na ostrově Krk v Jaderském moři zahájilo provoz na začátku loňského roku. Původní kapacita 2,6 miliardy metrů krychlových ročně se letos zvýšila na 2,9 miliardy metrů krychlových. Terminál od jara také dokáže dodávat zkapalněný plyn z tankerů přímo do cisteren, aniž by ho bylo nutné mezitím uskladnit. Tuto možnost využívají zejména společnosti ze severní Itálie, uvedla agentura APA.

Podle zpráv médií se na chorvatském pobřeží plánují také zařízení na uskladnění LNG. Ta by plavidlům umožnila dodávat palivo přímo ze skladovacích lodí. Možné by bylo i přímé vykládání do nádrží a do železničních cisteren. Sklad má být podle možností vybudován v přístavu v Rijeka. Uvažuje se také o lokalitách Zadar, Split a Ploče.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 06:52
Další hřebík do Ruské rakve. Jen houšť a větší kapky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist