Díky sněhu stoupá na Vysočině zásoba vody
"Je to stále méně, než by v tomto období pravděpodobně Heraltice dávaly, ale oproti údaji, který byl v dlouhodobém suchu, jsme rádi, že tam 15 litrů je," řekl Hedbávný. Optimální vydatnost je podle něj kolem 18 až 20 litrů každou vteřinu. Zvýšila se i naplněnost Vranovské přehrady na Znojemsku, která je hlavním zdrojem pitné vody na Třebíčsku.
"Díky dešťovým srážkám a zásobám vody ve sněhu je situace na počátku roku příznivá. Je však důležité upozornit, že zásadní bude nejen vývoj zásob vody v průběhu zimy, ale také jak se bude situace vyvíjet na jaře a v létě," řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Nádrž Vranov je podle něho naplněná ze 77 procent. Za poslední týden tam hladina stoupla o 140 centimetrů. "Na vodních nádržích Vranov, Hubenov a Vír platí mimořádné manipulace, abychom v nich zachytili co největší množství vody," dodal Chmelař.
Nádrže Hubenov a Nová Říše na Jihlavsku jsou zaplněné z více než poloviny. Za poslední týden stoupla hladina nádrže Hubenov, odkud bere pitnou vodu Jihlava, o 40 centimetrů, v Nové Říši je přírůstek dvaceticentimetrový. Nádrž Vír na Žďársku je naplněná na 45 procent a hladina se v porovnání s minulým týdnem zvýšila o 60 centimetrů.
Prameniště u Heraltic patří mezi nejvýznamnější podzemní zdroje pitné vody na Českomoravské vrchovině. Podle statistik vodárenské společnosti plynulo před 20 lety z Heraltic zhruba 600.000 metrů krychlových vody. V minulých třech letech dodávky kvůli suchu rychle klesaly.
V přípravě je podle Hedbávného rekonstrukce heraltického zdroje a úpravny vody. Projektuje se připojení dvou nových vrtů a modernizace technologie. Náklady podle něho převýší deset milionů korun. "Budeme spokojeni, pokud se letos podaří najít zhotovitele, stavět by se mělo příští rok," řekl Hedbávný.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Milan Milan
15.1.2019 08:31Václav Kain
15.1.2019 09:19 Reaguje na Milan MilanLukáš Kašpárek
15.1.2019 12:51 Reaguje na Václav KainDo zadržování vody v krajině (samotnou krajinou) se investuje velice málo úsilí. Jednak je to značnou neochotou většiny zemědělců, lesníků a státu přijmout zodpovědnost za stav naší krajiny a její schopnost držet vodu (mimo jiné) a také tím, že ony výše zmiňované závlahové systémy a k nim potřebné přehrady jsou extrémně lákavé pro všechny šmejdy co chtějí vydělat na člověkem zničené krajině místo aby jí dali do pořádku.... a také chtějí ovládat tento pro budoucnost zásadní zdroj místo toho, aby měl vodu každý ve své studni a ve své půdě...
A i z toho důvodu je podle mě důležité tlačit na samosprávu, aby se tématu obnovy přirozených funkcí krajiny začala opravdu významně a adekvátně věnovat. Jinak se situace nezlepší a mi tu budeme mít pořád stelně zničenou krajinu, ve které akorát přibudou přehrady a závlahy atd..... a to podle mě nikdo kromě pár šmejdů co na tom chtějí vydělat nechce......