Elektrárna Chvaletice čelí kritice kvůli snaze o výjimku z limitů
Podle Greenpeace žádá provozovatel elektrárny společnost Sev.en EC v případě bloku B1 o udělení výjimky pro provoz denitrifikační jednotky, jejíž instalaci teprve připravuje. Mohl by podle Greenpeace přitom použít technologii, která by splnění limitů umožnila. "Výjimky nejsou v zákoně proto, aby znečišťovatelé ušetřili používáním nekvalitních technologií, které limity neplní. Pokud chystáte rekonstrukci elektrárny nebo teplárny, základní podmínkou je, že použijete technologii, která bude plnit emisní limity," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Podle něj je postup elektrárny bezprecedentní nejen na národní, ale i na evropské úrovni.
Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice.
Elektrárna v letech 2016 a 2017 za zhruba tři miliardy korun zmodernizovala dva ze čtyř bloků. Díky tomu značně klesly například emise oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek. Podle Greenpeace však použila méně účinnou technologii odstraňování dusíku a stejnou chce využít i na posledním bloku.
Podle Rovenského by elektrárna v případě neudělení výjimky musela od srpna 2021 zastavit provoz. V opačném případě se vystavuje přísným postihům. Podobný názor má i Laura Haiselová z právnické organizace Frank Bold. Podle ní by elektrárna mohla ještě výrazně snížit provoz, i tak by jí však výrazně snížily zisky.
"Z pohledu orgánu státní správy by nebylo možné zařízení provozovat. Společnost by se tím (provozem bez udělené výjimky) dostala do rozporu se zákonnými předpisy a vystavila se postihu od příslušných orgánů," uvedl mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták.
Samotná elektrárna se k takovým možnostem nechce detailně vyjadřovat. "Variant, které mohou nastat, je několik. Nejprve počkáme na vyjádření krajského úřadu. Jakmile ho dostaneme a prostudujeme, rozhodneme o dalším postupu," sdělila mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.
Účastníkem řízení o udělení výjimky z emisních limitů chce být i město Pardubice, dnes to schválila rada města. "Chceme mít přístup ke všem podkladům," řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Lukáš Kašpárek
22.1.2019 13:13Každému šmejdovi co vydělává na poškozování zdraví lidí a ŽP se vyplatí dát někomu úplatek pár mega než investovat miliardu....