https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsti-zakonodarci-i-predstavitele-z-byznysu-vyzvaly-usa-k-snizeni-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropští zákonodárci i představitelé z byznysu vyzvaly USA k snížení emisí

13.4.2021 17:40 | BRUSEL/WASHINGTON (ČTK)
Cíl navrhovaný dopisem je dvakrát ambicióznější než ten, který vytyčila administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy po podpisu pařížské dohody o klimatu v roce 2015.
Cíl navrhovaný dopisem je dvakrát ambicióznější než ten, který vytyčila administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy po podpisu pařížské dohody o klimatu v roce 2015.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Desítky evropských zákonodárců i zástupců průmyslu a obchodu prostřednictvím otevřeného dopisu vyzvaly USA, aby snížily produkci skleníkových plynu o 50 procent v porovnání s rokem 2005, informuje agentura AP. Výzva přichází před klimatickým summitem, na němž bude příští týden americký prezident Joe Biden jednat se světovými lídry.
 

"Společným jednáním můžeme dosáhnout změny," píše se v dopise. Hlavním iniciátorem výzvy je předseda výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí (ENVI) Pascal Canfin, dopis podpořily také například francouzská automobilka Renault, švédský nábytkářský řetězec IKEA nebo německá energetická firma E.ON. Canfin v dopise uvádí, že Evropská unie a USA stojí za asi čtvrtinou světových emisí CO2.

Cíl navrhovaný dopisem je dvakrát ambicióznější než ten, který vytyčila administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy po podpisu pařížské dohody o klimatu v roce 2015. Evropská unie se v loňském roce rozhodla do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého a dalších plynů způsobujících skleníkový efekt o 55 procent v porovnání s rokem 1990.

Jak Washington, tak Brusel chtějí do poloviny 21. století dosáhnout uhlíkové neutrality, což by podle vědců pomohlo zabránit nárůstu průměrných globálních teplot o více než dva stupně Celsia do roku 2100. Pařížská klimatická dohoda stanovuje ještě ambicióznější cíl, tedy udržet zvýšení globálních teplot do konce tohoto století pod 1,5 stupněm Celsia v porovnání s předprůmyslovou dobou. To by pravděpodobně vyžadovalo ještě drastičtější omezení emisí skleníkových plynů, uvádí AP.

Stejně tak přes 300 amerických společností a investorů oznámilo, že se podepsalo pod dopis, který Bidena vyzývá k přijetí stejného závazku, tedy snížení emisí o polovinu v porovnání s rokem 2005 do roku 2030. Mezi signatáři figurují Apple, Google, Microsoft a Coca-Cola.

Jedno z hlavních témat, které se nejspíš během letošních klimatických jednání objeví, je nápad EU uvalit uhlíkovou daň na zboží dovezené ze zemí s nižšími environmentální standardy. Důležitým bodem nacházejícího klimatického summitu bude snaha USA přesvědčit Rusko a Čínu k zapojení do globálních snah o omezení skleníkových plynů. "Musíme si zajistit pole pro manévrování s konkurenty, kteří nebudou natolik zavázaní k ochraně prostředí," konstatuje dopis.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

13.4.2021 20:46
Doufám,že USA mají připravéného Bidenova dvojníka.Jinak z toho kouká velký trapas
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.4.2021 06:38
Pokud nejbohatší země světa mají samy obrovské problémy jak realizovat razantní snížení emisí CO2, z čeho to mají zaplatit země rozvojové.? Ty samy často nemají ani základní věci.

Vsadím se, že globální emise CO2 dále porostou, protože tímto způsobem to prostě nejde.
Navíc považuji celé divadlo o CO2 jako motoru oteplování Země za chybnou hypotézu a bilióny investované do OZE za téměř marnou investici.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2021 07:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohaté země mají už vybudovanou mohutnou energetickou infrastrukturu na fosilu a celé to překopat na OZE je skutečně gigantický úkol.

Rozvojové země mají houby a teprve si ji budují, jít přímo do OZE je přece výrazně jednodušší a levnější. Investice do OZE je tak x krát výhodnější, než do fosilu. Doba kamenná taky neskončila, protože by došlo kamení.

Příklad: máte rozvojovou zemi někde v Africe, Asii nebo Jižní Americe, je suchá a rozlehlá. (to jsou skoro všechny).

Pro elektrifikaci byste musel postavit obrovskou uhelnou elektrárnu (na kterou nemáte peníze ani lidi), otevřít uhelný důl s další technologií a dopravou uhlí, potahat celou zem dráty rozvodné sítě. Giga peněz a potřeba giga vzdělaných odborníků na stavbu i údržbu.

Nebo za každou dědinou postavíte pole fve panelů (nebo pár větrných turbín), které vám dodá nějaká firma a natáhnete jen pár drátů do každého domku. A máte vymalováno.

Na údržbu potřebujete jen normální elektrikáře, kteří dokážou proměřit a vyměnit komponenty.

Proč asi v Afganistánu jede už asi 98% farmářů na fve?

Problémem jsou už asi jen dříve průmyslové a dnes zaostávající státy, které nejsou schopny transformaci provést. Jako příklad uvádím Rusko a ČR.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.4.2021 10:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako, nic proti samotné myšlence, má svým způsobem logiku.

Jenže problém bude ve stabilitě a rozsahu sítě. Samotná produkce OZE zase tak složitá není, zejména v nějakém lokálním měřítku, ale podstatně větší sranda bude právě ta infrastruktura okolo pro celé území a 24/7 ... od té vaší akumulace až po nějaké smart grids, bez kterých to asi fungovat nebude. Což je a bude docela vyšší dívčí a jak se ukazuje, i ve vyspělých zemích to zatím občas slušně hapruje.

A na to su tedy v nějaké africké díře po granátu zvědav.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2021 15:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Zkuste pochopit, že žádná "africká díra" nebude budovat vůbec centrální přenosovou soustavu. Ty země mají většinou obrovská území a tahat elektřinu a tisícikilometrové vzdálenosti, když fučí a svítí všude, je přece nesmysl.

Síť má smysl budovat na vzdálenost pár set metrů od větřáku nebo soláru k fabrice, ale dál ne. Sedláci si pořídí vlastní fve, každá dědina nebo podnik bude mít svoje.
Zásadní výhodou fve je, že slunce svítí ÚPLNĚ VŠUDE (jen u nás ve sklepě nikoliv, ale tam zase vedou dráty asi 10 metrů).
Odpovědět
p3

14.4.2021 12:01
Prosím, opravte v nadpisu chybné "vyzvaly".
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.4.2021 14:41
Řešení problémů s OZE bych viděl takto: Vítr fouká, slunce svítí a pomocí
SMS svolává zaměstnavatel dělníky do práce. Nefouká, nesvítí, sedí doma
a čekají až začne. Tak nějak to fungovalo před sto léty. Foukal vítr,
tekla voda, tak se mlelo a kulo se v hamru. Pak zjistili, že to nemá efekt,
tak zatopili pod kotly a hnala to pára a eletřina. Takže buď návrat zpět
a energeticky náročné produkty dovážet od ropáků a nebo investovat do
nesmyslů se zálohami a nákladnou akumulaci na pár hodin. Při větším
výpadku čekat doma tu SMS, že už někde fouká a svítí a můžeme pustit ty
stroje, nebo nastartovat zálohy na dovozový plyn. Takže lehký průmysl, služby a domácnosti nějak přežijí. Hutě přenecháme ropákům a budeme se spoléhat na to, že i oni jednou budou ekologičtější než dosud. Vskutku moudrá politika závislosti na počasí a dovozech od "nepřátel" včetně
toho plynu z Ruska. Jsem zvědav na reakci "dědouška" až mu průmyslníci předloží účet za ekologizaci energetiky a průmyslu. Aby se vůbec udržel
do nových voleb.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2021 16:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Když fouká a svítí, jede úplně všechno a nabíjí se akumulátory a bublá vodík.
Když nesvítí a nefučí, jede se na akumulátory a vodík, na špičkové zdroje (vodní), na přečerpáčky nebo na dlouhý drát z míst, kde fučí a svítí.
Ovšem výpočet, jak nadimenzuji výkony OZE i pro případ, že nefučí a nesvítí není až tak složitý. Daleko náročnější a hlavně dražší je to postavit.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2021 12:09 Reaguje na Pavel Hanzl
..bublající vodík...tohle tvrzení je adept na jeden z nejlepších zblitků měsíce :-)))))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 18:40 Reaguje na Milan G
kokodááák
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.4.2021 09:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Pouze dodám, že je půlka dubna, týden nesvítí a soláry má kamarád
pod sněhem. Ani deset baterií nenahradí týden výpadku vlivem
počasí, jak si představuje hrstka fanatiků a snílků. S těmito osly
se opravdu vrátíme k tomu co výše popisuji. Ty osly chce urychleně
odpojit od sítě a umožnit jim realizovat ty baterie a "bublající"
vodík. Jim totiž bublá i v tom dutém prostoru určeném pro mozek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 18:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Kamarád musí vytáhnout prdel od TV a jít ty panely omést.

Já mám plynové topení a nechce se mi jít do sklepa kotel zapálit, celý plyn není na nic, protože je mi zima a houby to topí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.4.2021 18:23
"Důležitým bodem nacházejícího klimatického summitu bude snaha USA přesvědčit Rusko a Čínu k zapojení do globálních snah o omezení skleníkových plynů".
V případě Ruska je to zcela komická představa. Dříve to byl "obr na hliněných nohách", dnes je to spíše "vzteklý trpaslík", který se nafukuje jak žabák, ovšem dohoda jakékoliv typu je s ním naprosto nulová.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist