https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hejtmani-chteji-v-planu-obnovy-2-5-miliardy-korun-na-cyklostezky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hejtmani chtějí v plánu obnovy 2,5 miliardy korun na cyklostezky

25.3.2021 03:10 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Hejtmani chtějí, aby v připravovaném Národním plánu obnovy bylo vyčleněno 2,5 miliardy korun na cyklodopravu. Podle nich je to podstatná oblast, která se nyní rychle rozvíjí, a tento trend bude pokračovat. Obrátili se proto společným dopisem na ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO). ČTK o tom informovala Asociace krajů. Kraje a města mají připravené cykloprojekty v hodnotě přesahující sedm miliard korun.
 

Popularita cyklistiky se podle hejtmanů ukázala i v době pandemie. Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN) pokládá jízdu na kole za vhodný způsob dopravy do zaměstnání či ideální spojení pobytu v přírodě s relaxací a sportem. "Rekreační cyklistika je dostupná prakticky všem věkovým kategoriím. Podmínkou pro stoprocentní zážitek je ale bezpečnost. Právě tu pomohou zajistit investice do cyklostezek," uvedl hejtman.

Předseda spolku Partnerství pro městskou mobilitu Jaroslav Vymazal uvedl, že v posledních pěti letech se do cyklodopravy z rozpočtu státu, krajů či z fondů EU investovalo celkem 2,66 miliardy korun. Ročně tedy zhruba 532 milionů Kč. "Pokud bychom ale měli realizovat všechny plánované projekty, znamenalo by to ročně částku převyšující 2,3 miliardy," podotkl.

Podle průzkumu iniciativy CityChangers mají nyní města 450 projektů cyklostezek, dohromady znamenají více než 660 kilometrů.

Národní plán obnovy bude podkladem pro to, aby Česko mohlo získat zdroje z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Vicepremiér Karel Havlíček minulý týden uvedl, že pro Česko je připraveno zhruba 172 miliard korun, původně se počítalo s částkou o deset miliard vyšší. Plán je rozdělen do několika oblastí. Velká část peněz cílí na digitalizace, další půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Evropská komise stanovila duben jako nejzazší termín předložení plánu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.3.2021 15:53
2.5 miliardy na asfalty děkuji...to asi by mělo jít jinudy
Odpovědět

Jirka Černý

25.3.2021 16:24
V době pandemie se jedná spíš o z nouze ctnost. Cyklistika už má svůj největší boom tak pět let za sebou.
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.3.2021 18:37
Cyklistiku musíme podporovat.Až Rusko zavře ropovody a plynovody tak se kolo bude hodně hodit
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.3.2021 19:57 Reaguje na karel krasensky
A hwejtmani, ti to vědí ... Do vlády snimi!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.3.2021 19:59 Reaguje na Jiří Daneš
hejtmani
A proč bychom jim a spřáteleným firmám, to nezaplatili ze své kapsy, že ano, občané?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist