Jak se promítne Bečva do legislativy? U velkých havárií budou mít zřejmě hlavní slovo hasiči
Do návrhu novely vodního zákona se v rámci pracovní skupiny kromě ministerstva životního prostředí a zemědělství zapojily i vodoprávní úřad Valašské Meziříčí a vodoprávní úřad Olomouckého kraje, aby si řekly, co na Bečvě podle jejich názoru nefungovalo z hlediska koordinace v prvních hodinách. V pracovní skupině bylo i Povodí Moravy, hasiči a Česká inspekce životního prostředí.
Co 20. 9. u Bečvy „haprovalo“ přesně nevíme. Vodoprávní úřad Hranice odmítl Ekolistu vydat zápis z prvního dne havárie. Z dostupných informací se zdá, že nebylo jasné, kdo přesně má takto velkou havárii řešit, zda místní, či krajský vodoprávní úřad, či zda to není kompetence České inspekce životního prostředí.
Návrh novely vodního zákona by to do budoucna měl vyřešit tím, že se havárie rozliší. Nově by vznikla definice havárie mimořádného rozsahu, která by měla být chápána jako mimořádné narušení kvality povrchových vod s dalšími kritérii jako je dlouhotrvající únik znečišťující látky, nebo úhyn ryb nebo jiných vodních živočichů ve značném rozsahu. „Běžné havárie budou dál v působnosti vodoprávního úřadu, který bude provádět šetření příčin havárie i řízení prací. V případě havárie mimořádného rozsahu bude řízení likvidačních prací provádět hasičský záchranný sbor,“ popisuje návrh novely Libor Dvořák z MŽP.
Proč hasiči? „Chceme dát větší kompetence hasičům, protože jsou první na místě, mají jasné velení v rámci krizového řízení, mají velitele zásahu, jsou to profíci,“ vyjmenovává důvody Richard Brabec s tím, že hasiči si samozřejmě mohou vyžádat spolupráci ostatních složek. „Hasiči s tím souhlasí, uvidíme, jestli se k tomu objeví něco v meziresortním připomínkování,“ říká Brabec.
Přečtěte si také |
Velký rozhovor s ČIŽP o havárii na Bečvě, provozní události v Deze a vzorcích od rybářůV návrhu novely by měla být nově i povinnost původce havárie uhrazovat náklady spojené jak s šetřením, tak s likvidačními a sanačními pracemi.
Pokud havárie bude přesahovat území kraje, pak by měla být v kompetenci vodoprávního úřadu krajského úřadu, v jehož správním obvodu havárie vznikla. Pokud je místo havárie neznámé, pak ji bude řešit krajský vodoprávní úřad, jehož obvod bude nejvíce zasažen.
S novelou vodního zákona by se mělo vrátit schvalování provozních řádů pro čistírny odpadních vod s roční kapacitou nad 6 tisíc m3/rok, které bude schvalovat vodoprávní úřad.
Návrh novely vodního zákona má také přinést navýšení horních hranic sankcí. Za vypouštění odpadních vod s nebezpečnými závadnými látkami bez povolení bude horní hranice 25 milionů korun (dosud to je 10 milionů korun). Nově by se měla zavést i sankce pro původce za způsobení havárie, zvýšení sankce za neohlášení a za porušení opatření při zneškodňování havárie.
Jak řekl Libor Dvořák z ministerstva životního prostředí, aktuálně prochází návrh novely tzv. hodnocením dopadů regulace (tzv. RIA) a na přelomu března a dubna by novela vodního zákona měla jít do meziresortního připomínkovacího řízení.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Pavel Hanzl
17.3.2021 16:26Nevím, co soudruzi pořád řeší, důvod, proč ten případ nebyl stále vyřešen je zcela jasný.
smějící se bestie
17.3.2021 21:05 Reaguje na Pavel HanzlLukáš Kašpárek
18.3.2021 06:55 Reaguje na smějící se bestieJiří Daneš
18.3.2021 12:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.4.2021 08:42 Reaguje na Jiří Daneš500. leté sucho proběhlo v letech řádově 2014 - 2019 a loni naštěstí zapršelo. Příště takové štěstí mít nemusíme.
Ovšem paleodendrologové psali, že to sucho bylo horší za 1000 - 1300 let. Ale to je už fuk.
Mínusové teploty v tom sedí naprosto správně, je to důsledek "divokého počasí", kdy se k nám provalila masa arktického vzduchu a teploty u nás jsou daleko nižší, než normálně. Jinde na světě je to zase naopak.
Dokud nepochopíte rozdíl mezi klimatem a počasím, tak už nedáte nic.
Majka Kletečková
17.3.2021 17:32Karel Zvářal
17.3.2021 17:42 Reaguje na Majka KletečkováPavel Hanzl
17.3.2021 17:46 Reaguje na Karel ZvářalKrejcar Stanislav
17.3.2021 20:45 Reaguje na Pavel HanzlLukáš Kašpárek
18.3.2021 07:05 Reaguje na Krejcar StanislavŘeší to většinou spíše mladší, kteří nebyli odkojeni v érě strachu a nenechají si tolik kakat na hlavu.
Aktivní člověk se v ČR sice často cítí jako v jedné velké mateřské školce, kde musí dělat ředitelku, uklízečku i svačinářku, ale co už... než se naše společnost posune dál (to nebude dřív než se vymění obyvatelstvo), tak to tak asi bude muset být.
Pavel Hanzl
18.3.2021 07:18 Reaguje na Krejcar StanislavPavel Hanzl
18.3.2021 07:29 Reaguje na Krejcar StanislavAle článek je o tom, kdo má mít hlavní slovo. U řeky je to Povodí, kde krizová služba okamžitě zvýšila odtok z horní nádrže pro zředění jedu.
A všichni, co se dostanou tam co nejdříve, odebírají vzorky i z vyůstění proto proudu. Rybáři, Čižp, hasiči, Povodí Moravy, policie, nějaký krajský VaK atd. prý tam bylo SEDM organizací, sešlo se asi 130 vzorků které hodnotilo více laboratoří.
Všechny lži o tom, že "nejsou důkazy" bych považoval za trestný čin spoluviny, matení veřejnosti a silné podezření z korupce.
Břetislav Machaček
17.3.2021 18:23 Reaguje na Karel Zvářalchlor o kterém mluvili rybáři. Ti profesionální mohou
povolat desítky dobrovolných a pokud jim to legislativa
umožní, tak okamžitě prověřit i podniky v okolí. Myslím,
že zvládnou minimálně prvotní úkony lépe, než jeden
úředník ČIŽP, který přijede až za x hodin a neví, kde
jsou ty výpustě. Fungují 24 hodin denně a není to jeden
člověk jako ten z ČIŽP, či z MěÚ, ale sehraná parta bez
zájmu důkazy nezajistit. Čím více zúčastněných, tím
menší možnost něco zmanipulovat či zatajit.
Pavel Hanzl
18.3.2021 07:31 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
17.3.2021 17:44 Reaguje na Majka KletečkováJiří Daneš
18.3.2021 11:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.4.2021 08:34 Reaguje na Jiří DanešTo je přece práce pro soud, aby každému vyměřil jeho podíl na tomto zločinu.
Miroslav Vinkler
17.3.2021 18:47NE-Babišovské spolky.
Následně do legislativy a rekonstrukce státní správy na úseku ŽP.
Pavel Hanzl
18.3.2021 07:15 Reaguje na Miroslav VinklerTo žádná politická strana neslibuje, tak koho chcete volit??
Josef BIS
20.3.2021 11:16O Bečvě toho bylo zde napsáno tolik, zaručení znalci co znali viníka hned, dále ti, kteří chtěli počkat na konec vyšetřování, ti, co hájili toho či onoho.
Celý profesní život vím, jak to probíhalo v minulosti.EMPLA mi dělala ročně několik kontrol, vzduch, vody z elchem leštění, svařovny, pískovna, sklady barev. Vím jak to probíhá. A tyhle nářky a zaručení odborníci se závěry na tomto pirátském plátku jsou důkazem, že nejde o to vyšetřit ale dát prostor vymývačům mozků. A některé příspěvky jso opravdu výživně blbé.