Jak se válka na Ukrajině a mezinárodní politika promítá do cen potravin v Česku

Pšenice
Cena pšenice roste na mezinárodním trhu od okamžiku, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a vede na jejím území válku. Ukrajina a Rusko se podílí na mezinárodním trhu s pšenicí 30 %, které teď chybí. Z Ruska pšenice neodejde kvůli sankcím, z Ukrajiny kvůli ruské blokádě ukrajinských přístavů, ničení obilných sil a další.
„České zemědělství, například v produkci obilnin, nejen že je soběstačné, ale máme velice výraznou nadprodukci. Jsme někde na 160 – 200 % u pšenice. Čeští zemědělci byli prozíraví, na podzim zaseli o 10 % více ploch. Ta prozíravost má své ekonomické racio. Už na podzim začala růst cena pšenice a dalších obilnin,“ komentoval situaci v dubnu ministr zemědělství Zdeněk Nekula na debatě se zemědělci v Olomouci.
„Bohužel ta nerovnováha na trhu s obilím způsobená válkou na Ukrajině vyvolala růst cen obilnin, a na to reagují i ceny u nás,“ dodal ministr.
Minulý týden navíc oznámila zákaz vývozu pšenice Indie, kterou postihla vlna veder a s tím spojená špatná úroda. Na světových trzích tak letos vzrostly ceny pšenice zhruba o 60 %.
Jablka

Podobně jako chovatelé prasat utrpěli politickými rozhodnutími i pěstitelé jablek. Cenu jablek ovlivnilo embargo na dovoz potravin mezi Ruskem a Evropskou unií po ruské okupaci ukrajinského Krymu v roce 2014.
„Ruské embargo na ovoce v roce 2014 postihlo především Polsko. K tomu se později přidalo embargo z Běloruska, takže Poláci do Ruska nemohli dovážet ani oklikou. Proto tady máme obrovskou nadprodukci jablek na evropském trhu a to drtivým způsobem dopadá i na naše pěstitele,“ vysvětloval v Olomouci Nekula.
Prasata
S cenou vepřového masa hýbala v posledních letech epidemie prasečího moru. Po jeho rozšíření v Číně začali Číňané nakupovat vepřové na evropském trhu a vyšší poptávka vedla k nárůstu cen. Jenže vzápětí Čína dovoz prasat z Evropy omezila. Oficiálně kvůli prasečímu moru.
Přečtěte si také |

„Čína v podstatě politickým rozhodnutím, přestože se odvolávali na africký mor prasat, omezila dovoz prasat z Evropy. A vzhledem k tomu, že zejména Španělsko mělo nadprodukci prasat, kterou dali na evropský trh, tak tím výrazně srazili cenu. Takže chovatelé prasat měli ztrátu 1000 Kč na jednom zvířeti,“ uvedl ministr zemědělství.
Nekula uvedl, že na chovy vepřového ministerstvo posílá výrazné prostředky, aby zemědělci neměli takovou ztrátu.
Drůbež
„Drůbež je třetí oblast, která je postižená politickými embargy. Česká republika je výrazným vývozcem násadových vajec do Ruska a jednodenních kuřat na Ukrajinu. A tam došlo k výpadku,“ popisuje Nekula další významný výkyv na zemědělském trhu s tím, že do těchto sektorů bude ministerstvo směřovat mimořádnou podporu z EU.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |



Online diskuse
Všechny komentáře (7)
karel krasensky
20.5.2022 12:44Jaroslav Řezáč
20.5.2022 14:33 Reaguje na karel krasenskysmějící se bestie
20.5.2022 19:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kamil Krabice
20.5.2022 16:11A co tak napsat kdo na tom vydělává peníze????