https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-se-valka-na-ukrajine-a-mezinarodni-politika-promita-do-cen-potravin-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se válka na Ukrajině a mezinárodní politika promítá do cen potravin v Česku

20.5.2022 15:13 | OLOMOUC (Ekolist.cz)
Cena pšenice roste na mezinárodním trhu od okamžiku, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a vede na jejím území válku.
Cena pšenice roste na mezinárodním trhu od okamžiku, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a vede na jejím území válku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chybějící pšenice z Ruska a Ukrajiny je zatím posledním příkladem toho, jak se do cen potravin promítá politická situace. V posledních dvou letech ale s politickými rozhodnutími zápasili i pěstitelé jablek, chovatelé prasat nebo drůbeže.
 

Pšenice

Cena pšenice roste na mezinárodním trhu od okamžiku, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a vede na jejím území válku. Ukrajina a Rusko se podílí na mezinárodním trhu s pšenicí 30 %, které teď chybí. Z Ruska pšenice neodejde kvůli sankcím, z Ukrajiny kvůli ruské blokádě ukrajinských přístavů, ničení obilných sil a další.

„České zemědělství, například v produkci obilnin, nejen že je soběstačné, ale máme velice výraznou nadprodukci. Jsme někde na 160 – 200 % u pšenice. Čeští zemědělci byli prozíraví, na podzim zaseli o 10 % více ploch. Ta prozíravost má své ekonomické racio. Už na podzim začala růst cena pšenice a dalších obilnin,“ komentoval situaci v dubnu ministr zemědělství Zdeněk Nekula na debatě se zemědělci v Olomouci.

„Bohužel ta nerovnováha na trhu s obilím způsobená válkou na Ukrajině vyvolala růst cen obilnin, a na to reagují i ceny u nás,“ dodal ministr.

Minulý týden navíc oznámila zákaz vývozu pšenice Indie, kterou postihla vlna veder a s tím spojená špatná úroda. Na světových trzích tak letos vzrostly ceny pšenice zhruba o 60 %.

Jablka

Cenu jablek ovlivnilo embargo na dovoz potravin mezi Ruskem a Evropskou unií po ruské okupaci ukrajinského Krymu v roce 2014.
Cenu jablek ovlivnilo embargo na dovoz potravin mezi Ruskem a Evropskou unií po ruské okupaci ukrajinského Krymu v roce 2014.
Licence | Volné dílo (public domain)

Podobně jako chovatelé prasat utrpěli politickými rozhodnutími i pěstitelé jablek. Cenu jablek ovlivnilo embargo na dovoz potravin mezi Ruskem a Evropskou unií po ruské okupaci ukrajinského Krymu v roce 2014.

„Ruské embargo na ovoce v roce 2014 postihlo především Polsko. K tomu se později přidalo embargo z Běloruska, takže Poláci do Ruska nemohli dovážet ani oklikou. Proto tady máme obrovskou nadprodukci jablek na evropském trhu a to drtivým způsobem dopadá i na naše pěstitele,“ vysvětloval v Olomouci Nekula.

Prasata

S cenou vepřového masa hýbala v posledních letech epidemie prasečího moru. Po jeho rozšíření v Číně začali Číňané nakupovat vepřové na evropském trhu a vyšší poptávka vedla k nárůstu cen. Jenže vzápětí Čína dovoz prasat z Evropy omezila. Oficiálně kvůli prasečímu moru.

„Čína v podstatě politickým rozhodnutím, přestože se odvolávali na africký mor prasat, omezila dovoz prasat z Evropy. A vzhledem k tomu, že zejména Španělsko mělo nadprodukci prasat, kterou dali na evropský trh, tak tím výrazně srazili cenu. Takže chovatelé prasat měli ztrátu 1000 Kč na jednom zvířeti,“ uvedl ministr zemědělství.

Nekula uvedl, že na chovy vepřového ministerstvo posílá výrazné prostředky, aby zemědělci neměli takovou ztrátu.

Drůbež

„Drůbež je třetí oblast, která je postižená politickými embargy. Česká republika je výrazným vývozcem násadových vajec do Ruska a jednodenních kuřat na Ukrajinu. A tam došlo k výpadku,“ popisuje Nekula další významný výkyv na zemědělském trhu s tím, že do těchto sektorů bude ministerstvo směřovat mimořádnou podporu z EU.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.5.2022 12:39
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 12:44
Všechno souvísí se vším.Až udeří hlad a drahota naplno tak jsme mohli chodit pytlačit ryby,které,ale mezítím díky ekologum a ochranařum sežraly vydry,kormoráni a volavky
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.5.2022 14:33 Reaguje na karel krasensky
Asi to bude docela zajímavá zkušenost, ostatně se pozná co je skutečně podstatné a že dokážeme přežít i bez věcí co nám nacpali marketeři na kde co a že se dá žít i bez věcí který si ještě dneska že to nejde
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.5.2022 19:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jó, reklamní masáž, neustálá, dovede " zázraky ".
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

20.5.2022 16:11
Texaská Excelerate Energy podepsala 10letý kontrakt s finskou Gasrid Finland o přesunu tankeru pro uchovávání LNG do Finska. Finsku a sousednímu Estonsku to umožňuje ukončit v zimě dovoz zemního plynu z Ruska (Bloomberg)

A co tak napsat kdo na tom vydělává peníze????
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.5.2022 16:42
Jediné co muže srazit Rusko na kolena je členství v EU
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.5.2022 19:31 Reaguje na karel krasensky
1**
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist