Klimatická konference COP27 schválila závěrečnou deklaraci, i pomoc chudým zemím
V závěrečném prohlášení COP27 dvě stovky zemí znovu vyzývají k "urychlenému" snížení emisí skleníkových plynů a potvrzují také dřívější závazek utlumit spalování uhlí. Text se ale nezmiňuje o konci ropy a zemního plynu. Prohlášení tak podle agentury DPA zůstává za požadavky mnoha států, klimatických aktivistů a ochránců životního prostředí, kteří považovali za naléhavé ukončení závislosti na špinavých zdrojích energie.
V závěrečné deklaraci jsou státy rovněž vyzývány k tomu, aby nejpozději do příští klimatické konference nezávazně vylepšily své většinou nedostatečné plány na ochranu klimatu. Příští konference bude na konci příštího roku ve Spojených arabských emirátech.
"Úpěnlivě vás žádám, abyste schválily navrhovaná rozhodnutí, která vám představím," řekl Šukrí před skončením závěrečné plenární schůze summitu. "Svět se dívá, vyzývám nás všechny, abychom dostáli očekáváním, jež do nás vkládalo světové společenství a zvláště ti, kteří jsou nejzranitelnější a přesto přispěli je klimatické změně nejméně," prohlásil egyptský politik.
Následně tiskové agentury oznámily, že konference v egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch se poprvé dohodla na společném fondu pro narovnání klimatických škod způsobených chudším zemím. Vznik fondu schválilo zhruba 200 států dnes brzy ráno. Později bylo schváleno také celkové závěrečné prohlášení z konference.
Chudší země mají dostávat prostředky na zmírnění neodvratitelných důsledků oteplování Země, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale i stoupající hladina moří a vznik pouští. V závěru se nepíše o konkrétních sumách, ani o tom, kdo bude peníze poskytovat. Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie.
Právě spory kolem fondu se ukázaly jako největší jablko sváru na dvoutýdenní konferenci, která měla původně skončit už v pátek. Prodloužena však byla o 36 hodin. Vznik nového fondu nejdříve blokovaly Spojené státy, zatímco skupina známá pod označením G77 zahrnující více než 130 rozvojových zemí i Čínu naléhala na vznik fontu. Po počáteční zdrženlivosti se ke snaze připojila i Evropská unie.
Generální tajemník OSN António Guterres dnes ráno dohodu na společném fondu pro kompenzaci klimatických škod označil za "důležitý krok směrem ke spravedlnosti". "Jistěže to není dost, ale je to naléhavě potřebný politický signál ke znovunabytí ztracené důvěry," uvedl Guterres ve videoposelství zveřejněném na twitteru. Hlas zemí, které klimatická krize zasáhla nejtvrději, musí být slyšen, zdůraznil. Podle agentury AFP si však šéf OSN také posteskl, že se neprosadila ambice "drasticky snížit" emise.
Také místopředseda Evropské komise Frans Timmermans dnes dohodu z COP27 označil za nedostatečnou a kritizoval závazky některých států ohledně úsilí o omezení růstu teploty. Dohoda podle něj nenutí velké emitenty skleníkových plynů vynakládat dostatečné dodatečné úsilí o urychlení snižování emisí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Miroslav Vinkler
20.11.2022 11:48Dále jsou příspěvky do Fondu dle znění deklarace COP 27 právně nevymahatelné. (opět zaplaťpánbůh za to)
Výsledkem nervového třesu 40 tis. zúčastněných delegátů je dohoda-nedohoda, jalové proklamace a výrazná uhlíková stopa delegací, které většinou použily letadla. Prostě o ničem.
Pokud Timmermans mluví o neúspěchu konference, je nutno jeho slova vykládat právě opačně, většina odmítla vládu zeleného klimatického biče na světem.
O to větší vylomeniny v dekarbonizaci pak lze očekávat od EK , která se bude snažit ukázat, že stopku na fosilní paliva lze uskutečnit, i kdyby většina populace EU neměla co do úst.
Pavel Hanzl
20.11.2022 13:39 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
20.11.2022 14:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2022 15:52 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
20.11.2022 19:01 Reaguje na Pavel HanzlJenže COPy byly vždy jen o slibech.
Pavel Hanzl
20.11.2022 19:47 Reaguje na Jiří SvobodaTohle považuji taky za nejlepší řešení.
Jenže to prostě nejde, museli by to platit VŠICHNI a to je zcela mimo realitu! Nuťte Číňana a Rusa, aby platil peníze na nějakou cypovinu, co vymyslí Emeričan!!
Jiří Svoboda
21.11.2022 11:32 Reaguje na Pavel HanzlPlatili by to těžaři, nikoliv státy. Všichni by to zpočátku uplatnit nemuseli. Ti, co by se vzpírali, bylo by jim uvaleno obrovské vývozní clo na jejich výrobky a to clo by se zase rozdělilo lidem stejně jako ty uhlíkové poplatky.
Pavel Hanzl
21.11.2022 17:51 Reaguje na Jiří SvobodaMandát by mohlo dostat jen impotentní OSN, ve kterém má Rusko a Čína právo veta. Nazdar, neplatný poukus zkuste to znova.
Jiří Svoboda
21.11.2022 21:18 Reaguje na Pavel HanzlOSN by jen zorganizovala klíčové setkání zástupců zemí, kde by mohla být dohoda sjednána.
Pavel Hanzl
21.11.2022 17:53 Reaguje na Jiří SvobodaIdeálné by bylo, kdyby to divadlo ještě hráli Číňani, Rusi a další špinavci, na to by se už fakt dalo dívat.
Jiří Svoboda
22.11.2022 20:39 Reaguje na Pavel HanzlTo opravdyu není žádní umění cpát "zeleným podnikatelům" obrovské sumy z veřejných rozpočtů s tím, že ty peníze mohly být vynaloženy mnohem efektivně.
A jaký si představujete mechanismus, který udrží fosilní paliva v zemi? Do nekonečna dotovat OZE a jejich akumulaci, aby energie z nich byla levnější, než fosilní paliva?
Jaroslav Řezáč
20.11.2022 14:35 Reaguje na Pavel HanzlMěli bychom si taky uvědomit, že Evropa zásobuje obilím a podobně miliony obyvatel mimo Evropu, takže i tady by mělo dojít k útlumu, jestliže nemáme drancovat půdu a vytvářet přírodu...na světě je 8 miliard lidí a v Evropě zásadně nepřibývají, tak kde je problém? že přibývají právě v chudých oblastech, kde nejsou schopni se uživit, protože jejich schopnosti a politická stabilita je problematická a půda, jestli se o poušti tak dá hovořit nemožná
Svatá Prostoto
21.11.2022 12:48 Reaguje na Pavel HanzlNemá smysl se vlastním úsilím přivést na buben ve snaze zvrátit to, bo to nejde, ale má smysl se připravit na to, ať to nějak jakž takž přečkáme.
Kdyby například Evropa místo těch dotací na zelené ptákoviny pořádně zbrojila, aspoň na tu úroveň, ke které se v rámci NATO zavázala, tak mohlo být na Ukrajině už po válce.
Pavel Hanzl
21.11.2022 17:54 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
22.11.2022 12:57 Reaguje na Pavel HanzlOno třeba nic proti PzH 2000, naopak, ale těch 14 to vytrhne, hlavně když jich je půlka mimo provoz a nejsou náhradní díly ... https://www.armyweb.cz/clanek/nemecke-houfnice-pzh-2000-maji-na-ukrajine-problemy-s-velkym-opotrebeni