https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-vyhlasily-v-krusnych-horach-na-mostecku-druhe-bezzasahove-uzemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy vyhlásily v Krušných horách na Mostecku druhé bezzásahové území

17.10.2024 01:26 | MEZIBOŘÍ (ČTK)
Zdroj | Lesy ČR
Lesy ČR vyhlásily v Krušných horách na Mostecku druhou plochu, kde nebudou zasahovat. Rozlohu má 17 hektarů. Postupně přestanou lesnicky hospodařit na 1250 hektarech v Lesní správě Litvínov, kde mimo jiné rostou staré buky. S Krajským úřadem Ústeckého kraje správci lesa jednají o tom, kde přesně bezzásahové zóny budou, řekl severočeský oblastní ředitel Lesů ČR Václav Bašta. Žádný konkrétní termín vyhlášení všech těchto zón není, výhledově se přestane na celé uvažované ploše hospodařit v horizontu deseti až 20 let, uvedl Bašta.
 
O navržených 1250 hektarech jednají lesníci nyní s krajským úřadem, který zaslal v polovině roku připomínky. Na ploše je podle správců lesa shoda, hledají se konkrétní lokality. Jednání podle Bašty nejsou uzavřena.

"Bezzásahová území bychom rádi zaštítili smlouvou s orgány ochrany přírody," uvedl Bašta. Než se všechna bezzásahová území vyhlásí, budou ještě lesníci někde zasahovat. "U části porostů jsou předjednány poslední vstupy, protože chceme mít ty porosty i trošku druhově pestřejší," řekl.

Organizace Greenpeace považuje za jediný možný zásah v těchto zónách kácení jednotlivých, potenciálně nebezpečných stromů podél značených cest a v blízkosti obydlí kvůli bezpečnosti. Rozsáhlejší kácení by podle Greenpeace mohlo zničit nebo výrazně narušit nejstarší a nejvzácnější lokality ještě před tím, než se zásahy v nich omezí, uvedla v září ve zprávě zveřejněné na webu organizace.

První plochu 0,8 hektaru ponechanou přírodě vyhlásily Lesy ČR před rokem. Dnes vyhlášené území je mezi Litvínovem a Mezibořím. Upozorňuje na něj cedulka. "Lidé na tomto území mohou vstupovat do lesa, ale je tam riziko, že může spadnout suchá větev nebo i strom. Je potřeba při vstupu do těchto území věnovat větší pozornost tomu, co máme nad hlavou," řekl Aleš Kilb, lesní správce z Litvínova. Pokud se plocha nachází u cesty, větev nebo strom, které by mohly ohrozit turisty, lesníci je pokácí a nechají na místě. "Veřejnost bude moci sledovat, co se děje v lese, kde nezasahuje lesník," dodal.

Lesy ČR podle generálního ředitele Dalibora Šafaříka chtějí vytvořit bezzásahová území propojená takzvanými biotopovými plochami o velikosti 0,3 hektaru až tři hektary a biotopovými stromy, které umožní migraci živočichů. Někteří odborníci navrhují vyhlásit ucelený prostor, kde nebude člověk působit. To podle Šafaříka není možné mimo jiné s ohledem na turisty.

Lesy ČR počítají s jednotlivými menšími plochami o velikosti 15 až 20 hektarů, na kterých většinou rostou původní dřeviny, v lesích leží mrtvé dřevo, jsou ve skalách nebo prudkých svazích. "Při výběru myslíme na návštěvníky a bezpečnostní rizika, ale i možné šíření kalamitních škůdců," uvedl Bašta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

18.10.2024 19:30
asi jediná možnost jak vyhlásit bezzásahové území, aby k tomu neměl někdo kecy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.10.2024 21:13 Reaguje na Jaroslav Řezáč
největší bezzásahová lesní oblast je v zásadě v Jizerských horách a je pod dohledem UNESCO.
Rozhodně ti zoufalý, kteří si myslí, že kvůli kusu lesa se budou dělat turistické orgie, by se měli nad sebou zamyslet při NP Křivoklátsko.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist